סיקור מקיף

פיתוח באוניברסיטת בן-גוריון: אפשרות להאריך את חיי התא ובכך להאט את התפתחות מחלת ה-ALS

פרופ' אסתר פריאל , לשעבר, מנהלת בית הספר למדעי המעבדה הרפואית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצאה חומרים חדשים המאפשרים הארכת חיי התא ובכך מאיטים את התפתחות מחלת ניוון תאי מערכת העצבים, ALS. המחקר מומן על ידי עמותת ישראלס, שדב לאוטמן שנפטר לאחרונה מןה מחלה נמנה על תורמיה הבולטים

נויירונים -  איור תלת ממדי: shutterstock
נויירונים – איור תלת ממדי: shutterstock

פרופ' אסתר פריאל , לשעבר, מנהלת בית הספר למדעי המעבדה הרפואית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצאה חומרים חדשים המאפשרים הארכת חיי התא ובכך מאיטים את התפתחות מחלת ניוון תאי מערכת העצבים, ALS. המחקר מומן על ידי עמותת ישראלס, שלאוטמן נמנה על תורמיה הבולטים .
מחלת ה-ALS, הידועה גם כ-"לו גריג" או כמחלת העצבים המוטוריים (Amyotrophic Lateral Sclerosis), היא מחלה ניוונית הפוגעת בתאי מערכת העצבים הקשורים לתנועה. רוב החולים מתים כשלוש שנים מזמן האבחון. לאוטמן, כאמור, נפטר לאחרונה כתוצאה מהמחלה.

פרופ' פריאל בשיתוף עם ד"ר אביב גזית (לשעבר מהאוניברסיטה העברית ) ופרופ' שמעון סלוין (אף הוא לשעבר מהאוניברסיטה העברית וכיום עומד ראש המכון לתרפיה גנית בתל אביב), יצרו חומרים כימיים חדשים המסוגלים להגביר את החלבון טלומראז, אשר מאפשר הארכת חיי התא, בצורה מבוקרת וזמנית בכל אברי העכברים, כולל המוח ובהמשך גם בתאים של בני אדם.

באופן רגיל, חלבון זה אינו פעיל במרבית התאים בגופינו וכתוצאה מכך התאים נכנסים למצב של הזדקנות ומתים. מחקרים הראו שבתהליך של הנדסה גנטית בעכברים, ניתן להאריך את חיי התאים בכ-35% ולחזקם בפני זיהומים וכשלים של מערכות בגוף כולל שרירים.

אחד מהדברים החשובים במחקרם של פרופ' פריאל ושותפיה היא האפשרות לבקר על הטלומראז, שכן ביטויים גבוהים מידיי של החלבון עלולים להוביל לסרטן. במחקרם על עכברי ALS הם מראים כי הגברת הביטוי של טלומראז במוח ובחוט השדרה גורם להאטת המחלה ולהגברת תוחלת החיים של אותם עכברים. המחקר נתמך בראשיתו על ידי העמותה הישראלית ISrALS, והתפרסם במספר עיתונים מדעיים מהשורה ראשונה, בין היתר בתחילת 2013, ב-Embo Molecular Medicine.
ב.ג.נגב טכנולוגיות, חברת המסחור של אוניברסיטת בן-גוריון, חתמה על הסכם פיתוח ורישיון עם קרן השקעות אמריקאית פרטית, אשר תשקיעה מעל מיליון דולר בשנתיים הקרובות בהרחבת המחקר.

"מדובר בפריצת דרך מדעית, מאחר שלחומרים אלה יש פוטנציאל רב לא רק בהתמודדות במחלות ניוון של מערכת העצבים, אלא גם במחלות אחרות הקשורות לזקנה", אומרת החוקרת. פרופ' פריאל עומדת בראש בית הספר למדעי המעבדה הרפואית באוניברסיטת בן-גוריון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. טלומרז- סוד מעיין הנעורים כמובן אם נצליח למנוע את האפקט הסרטני שלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן