ידענים: אוניברסיטת בן גוריון | המוח - מחלות קשות

מאת 8 במאי 2007 תגובה אחת

הגילוי של ד"ר אלון פרידמן, מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון, זיכה אותו בימים אלה בפרס-מיכאל, הפרס היוקרתי בתחום חקר האפילפסיה

אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון

מחקר של ד"ר אלון פרידמן מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון, שהביא לגילוי תהליכים הגורמים להפרעה בתפקוד המוח, זיכה אותו בימים אלה בפרס הבינלאומי היוקרתי בתחום חקר האפילפסיה, פרס-מיכאל, לשנת 2007. הפרס יוענק לו בכינוס הבינלאומי לאפילפסיה שיתקיים בסינגפור בחודש יולי השנה.

אוטם מוחי, חבלות ראש, אפילפסיה ומחלות ניווניות של המוח הינם גורם חשוב בתמותה ותחלואה בעולם המערבי. למרות שכיחותן הרבה של מחלות אלו, עדיין לא ברורים כל צרכם התהליכים המביאים להפרעה בתפקוד המוח ולמות התאים במרבית החולים. בשנים האחרונות מתברר שלמחסום דם-מוח תפקיד קריטי במניעת אינטראקציות בלתי רצויות בין מרכיבי הדם לתאי המוח. נראה שלצורך הבנת התהליכים שבבסיס מחלות רבות של מערכת העצבים המרכזית, יש צורך בהבנת האינטראקציות בין מרכיבי הדם, מחסום דם-מוח ותאים במערכת העצבים.

דר' פרידמן חוקר מזה למעלה מ- 10 שנים את תפקידו של המחסום דם-מוח במהלך התפתחותן של מחלות של המוח. מחקר שנעשה לאחרונה במעבדתו (בשיתוף עם סבאסטיאן איוונס, תלמיד דוקטוראט, פרופ' אווה היינמן מהפקולטה לרפאה בברלין ופרופ' קאופר מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה) הביא לגילוי שבעת פריצה של מחסום דם-מוח, חלבון הדם השכיח אלבומין, יוצר אינטראקציות עם תאי מוח ספציפיים (תאי הגליה) ומעורר סדרה של שינויים בביטוי של גנים שמביאים להפרעה בתפקוד תאי העצב (הפרעה שבחלק מהמקרים יכולה להתבטא כהתקפים אפילפטיים), ובהמשך- לניוון ומוות תאי העצב. ד"ר פרידמן וקבוצתו הראו שמניעת האינטראקציות בין מרכיבי הדם לתאי המוח מונעת את הפגיעה המוחית במרבית החיות.

מחקרו של דר' פרידמן הביא, יחד עם ד"ר אילן שלף ממכון ה-מ.ר.י. במרכז הרפואי "סורוקה", לסדרה של תצפיות שאימתו את הממצאים בחיות מעבדה ומציעים גישה חדשה למניעה וטיפול במחלות של מערכת העצבים. עבודתו של דר' פרידמן זיכתה אותו, כאמור, בימים אלה בפרס הבינלאומי היוקרתי בתחום חקר האפילפסיה (פרס מיכאל) לשנת 2007.

תגובה אחת ל “גילה תהליכים הגורמים להפרעה בתפקוד המוח”

  1. אמיר-ביורפואה

    המרצה הכי טוב שהיה לי- כבוד לי שאחד כמוהו היה לי למורה, גם בן אדם מקסים

הוספת תגובה

  • (will not be published)