סיקור מקיף

מערך טלסקופים חדש יחפש חיים ביקום

המערך שיכיל כשיושלם לא פחות מ-350 אנטנות יוכל לצלם אזורים גדולים של השמים במכה אחת כאשר כל הטלסקופים יעבדו בהרמוניה כטלסקופ רדיו גדול אחד * התקווה – יוכיח קיום חייזרים עד 2025

לאחרונה הודלק המתג של מערך טלסקופי רדיו בהאט קריק, קליפורניה (כ-470 ק"מ צפונית לסן פרנסיסקו) שתוכנן במיוחד כדי לחפש חיים מחוץ לכדור הארץ. מערך טלסקופי הרדיו, המימון להקמתו מגיע מהמייסד השותף של מיקרוסופט פול אלן כולל 350 אנטנות בקוטר 6 מטרים, תכונה שעושה אותו אחד ממערכי טלסקופי הרדיו הגדולים בעולם.

מערך טלסקופי אלן (ATA – . Allen Telescope Array) יוכל לסרוק למעלה ממיליון מערכות כוכבים אחר אותות רדיו שנוצרים בידי יצורים תבוניים. מקימי המערך מצפים כי הוא יסייע לאתר אותות חד משמעיים מחייזרים עד שנת 2025.

האור הראשון הפציע ב-11 באוקטובר

ATA יופעל על ידי מכון סט"י (הארגון המחפש מאז ראשית שנות התשעים חיים מחוץ לכדור הארץ באמצעות זמן פנוי של טלסקופי רדיו ושימוש במיליוני מחשבים של מתנדבים כדי לנתח את המידע) והמעבדה לאסטרונומית רדיו באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. עבור סט"י, טלסקופ ATA ירחיב כמה מונים את יכולת המכון לאתר אותות מיצורים תבוניים ועשוי להוביל לגילוים של יצורים חושבים במקום אחר ביקום, אומר סת' שוסטק, אסטרונום בכיר במכון סט"י.

ב-11 באוקטובר, החלו 42 אנטנות הצלחת הראשונות במערך לאסוף נתונים שינותחו לצורך איתור אותות מחייזרים ויסייעו גם במשימות קונבנציונליות של אסטרונומית רדיו. התמונות הראשונות שייצר מערך הרדיו היו מפות בתחום תדרי הרדיו של גלקסית אנדרומדה וגלקסית המשולש (Triangulum).

לטלסקופי ATA יש כמה תכונות מעניינות, למשל במקום שייבנו ידנית, האנטנות מורכבות מצלחות שיוצרו בייצור המוני ורכיבים אלקטרוניים מהמדף. מאחורי הקלעים, תוכנת עיבוד אותות דיגיטליים משמשת לניתוח הנתונים וניקוי הפרעות מעשה ידי אדם שעלולות אחרת לשבש את התוצאות ולהפוך את הפיענוח שלהם לחסר ערך.

פיזור האנטנות במערך נעשה בזהירות כך שהמכשירים יפעלו בהרמוניה כדי לצלם צילום בודד של מקטע גדול של השמים בבת אחת.

המערך החזק בעולם

יוצרי ATA טוענים כי גם אם יפעלו רק 42 אנטנות בו זמנית, המערכת מתחרה במערכים הגדולים יותר ביכולתה לבצע סקרי בהירות, טמפרטורות ואיתור מקורות קרינה. כאשר כל 350 הצלחות יאספו נתונים, יאפשר ATA לאסוף נתונים בקנה מידה שלא היה ידוע עד כה. המערכת בתצורתה הסופית תוכל לחקור איזור בשמים גדול פי 17 מהאיזור שניתן לראות בצילום אחד באמצעות המערך הגדול מאוד בניו מקסיקו.

אלן סיפק לסט"י ולאוניברסיטת ברקלי מענק בסך 25 מיליון דולר לתחילת עבודות ההקמה. נותני חסות אחרים הוסיפו אף הם 25 מיליון דולר להשלמת הפרויקט. בנוסף לגילוי חיים מבקשים שני הגופים המפעילים את הטלסקופ לדעת טוב יותר את טבען של תופעות כגון סופרנובות, חורים שחורים, וכן של עצמים אסטרונומיים אקזוטיים שהמדענים חזו אך לא נצפו מעולם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  עד 2025?!
  גם אם יש לא ניראה לי שהם מתקדמים ויקח לפחות 600 שנה עד שנימצא משהו (ורק אולי!)

 2. פרץ. אנו מחפשים חיים תבוניים.
  נכון שאין שום ודאות בזה, אבל זה נראה ששפה היא מרכיב יסודי בתבונה

 3. לפני שמפנים טלסקופים לשמיים צריך קודם כל לפתור את בעיית השפה ! באיזה שפה ידברו איתם?? נושא השפה הוא לא שולי כפי שנדמה כי השפה מורכבת מעשרות ומאות מרכיבים נפשיים שכמעט בטוח לא יגידו כלום לציביליזציה אחרת , אני למשל לא מבין כמעט כלום ממה שקורה כאן ונולדתי כאן!
  בעיני העולם פועל בחוסר הגיון פנימי או הגיון מפותל ואולי יותר גרוע מכך ..פשטני!
  לכן ניתוח השפה למרכיביה היא חיונית לא רק כדי לבנות מכשור חיפוש מתאים בחלל אלא גם כדי להבין מה מבינים כאן אחד מהשני! וזה מחזיר אותנו ישירות לתקופה היוונית ולפילוסופיה שעוד נס ליחה ואם יש תשובות ..הן נמצאות אצלה !
  זה מזכיר את הגישה המשונה בה מנסים ללמד שימפנזים לדבר בשפת בני אדם במקום להיפך !! כנ"ל עם כלבים ושאר בעלי חיים !

 4. האופציה היחידה שלנו היא למצוא את ה-stargate הראשון. אחרי זה כבר לא תהיה בעיה.

 5. גם אם יש חיים (ואני מאמין שיש) זה לא מספיק. צריך שיהיו עם טכנולוגיית רדיו. הסיכוי שיש כאלו חיים באזור שלנו שואף חזק לאפס.

 6. גם עם הציויליזציה עתיקה וכבר לא קיימת
  המידע אשר יתקבל מאותו ציויליזציה יהייה שווה
  זהב. זה יהייה קפיצה עצומה בכול רמות הידע.
  ואלי אפילו מידע איך לבנות את מעלית החלל שלך.

 7. נראה לי חסר טעם להשקיע הון עתק כדי לחפש חיזרים, כמעת בטוח שיש חיים מחוץ לכ"א לפי חישובים סטטיסטים, אבל הם מחוץ להישג ידנו בגלל מגבלות הפיזיקה.
  גם אם יצליחו לקלוט שידור חיזרי, הרי הוא שיך לציויליזציה עתיקה שאולי לא קיימת יותר, מפני שמקורו בעבר הרחוק.
  עדיף לדעתי, להשקיע בפרויקטים שמטרתם לשבור את המחסום לחלל הקרוב, כמו פרויטק מעלית החלל, שיכול להזניק את האנושות בצעד גדול אל החלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן