סיקור מקיף

אל גור ישא את הרצאת הפתיחה בכנס בינלאומי על אנרגיות מתחדשות באוניברסיטת ת"א

הכנס יתקיים ב-20-21 במאי. בנפרד הבוקר כנס משותף עם איטליה – ישראל ואיטליה ישתפו פעולה בפיתוח טכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת ובכלל זה תאים סולריים, טורבינות רוח ודלקים ביולוגיים

אל גור
אל גור

אל גור, לשעבר סגן נשיא ארה"ב, ישא את הרצאת הפתיחה בכנס בינלאומי על אנרגיות מתחדשות, שיתקיים באוניברסיטת תל-אביב ב-21-20 במאי 2008.

גור מגיע לביקור מיוחד בישראל, כאורח פרס דן דוד, לקבלת הפרס לשנת 2008 בטקס חגיגי שיתקיים באוניברסיטת תל-אביב ב-19 במאי. את פרס דן דוד לשנת 2008 יקבל גור, בממד זמן הווה, בתחום מחויבות חברתית עם דגש על הסביבה, על תרומתו העצומה להעלאת המודעות הבינלאומית לשמירת הסביבה ומניעת אסון אקולוגי גלובלי.

בנימוקי ההחלטה להעניק לאל גור את פרס דן דוד, ציין חבר השופטים, בין השאר, כי אל גור הוא הפוליטיקאי המוביל בעולם בתחום זה, ופעילותו הענפה, הכוללת השפעה פוליטית, הרצאות, סרטים וספרים, יצרה שינוי של ממש בתודעתם של בני אדם וממשלות.

אוניברסיטת תל-אביב מארגנת כנס בינלאומי ראשון שנושאו אנרגיות מתחדשות. הכנס יעסוק בכל ההיבטים – טכנולוגיים, כלכליים, מדיניים ואחרים – הקשורים במעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות, כתחליף לנפט ופחם.

בנוסף לאל גור, ייטלו חלק באירוע המדעי-כלכלי-ציבורי, גם נשיא המדינה שמעון פרס, שר התשתיות בנימין בן-אליעזר והשר להגנת הסביבה גדעון עזרא.

פרופ' צבי גליל, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, אומר: "אוניברסיטת תל אביב, הגדולה והמגוונת בין האוניברסיטאות בישראל, שהפכה למוסד אקדמי מוביל בתחומי הסביבה, בשל פעילות מחקרית ענפה בתחומי הסביבה, מהווה בית טבעי לכנס זה. מארגני הכנס הצליחו לרכז את מיטב החוקרים ושורה של גורמים מובילים מקרב מקבלי ההחלטות, למפגש בינלאומי פורץ דרך שיתרום להגברת המודעות לנושא אנרגיות מתחדשות בארץ ובעולם".

פרופ' חגית מסר-ירון, סגן נשיא למחקר ופיתוח באוניברסיטת תל-אביב, אומרת: "הפעילות המחקרית הענפה של אוניברסיטת תל אביב מהווה תשתית ליישומים בהתאם לצרכי החברה והמשק בישראל ובעולם, ובאה לידי ביטוי בכנס זה העוסק בהיבטים שונים של סוגיית האנרגיה המתחדשת – מדעיים/טכנולוגיים, חברתיים, עסקיים ופוליטיים – בכולם, ובשילובים ביניהם, קיימת התמחות אקדמית באוניברסיטה."

פרופ' אבי קריבוס, מומחה בינ"ל לאנרגיות מתחדשות מאוניברסיטת ת"א, יציג פיתוחים חדשניים ישראליים בתחום האנרגיה המתחדשת שאותם יחשוף לראשונה. היבטים חברתיים הטמונים במשבר האקלים במזרח התיכון יידונו בהרצאתו של פרופ' דני רבינוביץ מאוניברסיטת ת"א. כמו כן יציגו מומחים מובילים מהעולם: טכנולוגיות חדשות שמסתמנות באופק בתחום האנרגיה הסולרית (פרופ' יוגי גוסוואמי – Yogi Goswami – מנהל-שותף של המרכז למחקרי אנרגיה נקייה באוניברסיטת דרום פלורידה), על הפקת מימן מהשמש – Solar Hydrogen הווה ועתיד (פרופ' אלדו סטיינפלד – Aldo Steinfeld – מהמרכז לטכנולוגיות אנרגיה במכון הטכנולוגי הפדרלי של שווייץ), האפשרויות לעולם עם רמות פחמן נמוכות (פרופ' מיכאל מק'אלרוי – Michael B. McElroy – מומחה ללימודי הסביבה מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב).

בנוסף, ירצו בכנס אלכסנדר קרסנר ((Alexander Karsner, תת שר האנרגיה של ארה"ב ליעילות אנרגטית ואנרגיה מתחדשת, לואיס אלברטו מורנו (Luis Alberto Moreno, נשיא הבנק הבין-אמריקני לפיתוח, ד"ר קוראדו קליני (Corrado Clini), מנכ"ל משרד הסביבה, הקרקע והים של איטליה, ד"ר ישראל קלבין (Israel Clabin) נשיא הקרן הברזילית לפיתוח אנרגיות מתחדשות וד"ר מיכאל אידלצ'יק (Michael Idelchik), סגן הנשיא למחקר בטכנולוגיות מתקדמות ב"ג'נרל אלקטריק" (GE).

את המושב שיוקדש להזדמנויות עסקיות בתחום האנרגיה המתחדשת שנפתחו עתה למגזר העסקי, ינחה פרופ' יהודה כהנא מהפקולטה למינהל עסקים ומכון אקירוב לעסקים וסביבה באוניברסיטת תל-ביב. בין המרצים יהיה גם נשיא ומנכ"ל חברת סולל לאנרגיה סולארית, אבי ברנמאיר.

על דרכה של ישראל לעבר עצמאות בתחום האנרגיה – היבטי מדיניות ארוכת-טווח, שאלות הנוגעות לביטחון הלאומי וההשלכות הכלכליות – ייערך מושב מיוחד, אותו תנחה ד"ר מיקי הרן, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ובהשתתפות השרים בנימין בן-אליעזר וגדעון עזרא, מנכ"ל משרד התשתיות חזי קוגלר, ח"כ והאלוף (מיל') פרופ' יצחק בן-ישראל והאלוף (מיל') יום-טוב סמיה, כיום מנכ"ל החברה הישראלית לאנרגיה ירוקה.

מצורף סדר היום של הכנס

אתר הכנס:

הודעה לעיתונות – 23 באפריל 2008

ישראל ואיטליה ישתפו פעולה בפיתוח טכנולוגיות אנרגיה מתחדשת
נציג מכון המחקר הלאומי האיטלקי לאנרגיה יגיע לישראל להשתתף בפורום מדעי-טכנולוגי משותף, שיתקיים לרגל חגיגות 60 שנה להקמת המדינה

ישראל ואיטליה ישתפו פעולה בפיתוח טכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת ובכלל זה תאים סולריים, טורבינות רוח ודלקים ביולוגיים. שיתוף הפעולה נועד לתת מענה משותף הן למגמת ההתחממות הגלובלית והן לעליית מחירי האנרגיה. מחיר חבית נפט עלה אתמול לשיא חדש של 119.5 דולר לחבית.
עיקר היתרונות בשימוש באנרגיה חלופית נובעת מהעלות הנמוכה יחסית של חומר הגלם והיותו בלתי מתכלה וידידותי לסביבה. אולם, פיתוח האנרגיה החלופית מחייב השקעה גבוהה בתשתית. גם זמינותה של אנרגיה זו היא נמוכה, מה שמחייב הימצאותם של מקורות אנרגיה קונבנציונלית בהישג יד כגיבוי לשעת הצורך. לפני כשנתיים העריכה חברת המחקר Clean Edge שהיקף השימוש באנרגיה חלופית בשנת 2015 ינסוק לכ- 167 מיליארד דולר.

כדי לקדם את שיתוף הפעולה בתחום יגיע לארץ פרופ' פיירו די-פורטו, ממנהליה הבכירים של ENEA – מכון המחקר הלאומי האיטלקי לאנרגיה והממונה על קשרי החוץ של המכון. פרופ' די-פורטו ייפגש בארץ עם גורמי ממשל ואקדמיה וירצה במסגרת כינוס מיוחד של הפורום מדעי-טכנולוגי המשותף לשתי המדינות, שאת הקמתו יזמה שגרירות איטליה בישראל לרגל חגיגות ה-60 להקמת המדינה. הפורום יציג את הישגי שיתוף הפעולה המדעי-טכנולוגי בין שתי המדינות עד כה ויתווה את הדרך לחיזוקו ולהעצמתו בעתיד.

לדברי הנספח המדעי בשגרירות איטליה בישראל, ד"ר סטפנו בוקלטי, שתי הכלכלות, הישראלית והאיטלקית, הן במובנים רבים כלכלות משלימות וכי מטרת הסמינר היא ליצור את התנאים להמשך שיתוף הפעולה המדעי בין שתי המדינות, עם אוריינטציה יישומית חזקה, באופן שיהלום את האינטרסים של שתי המדינות בתחומי התעשייה, המדע והטכנולוגיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן