סיקור מקיף

אל גור וארגון IPCC (הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים) זכו בפרס נובל לשלום

ועדת הפרס בנורווגיה הודיעה כי הפרס ניתן חצי חצי לגור ולארגון עבור מאמציהם לבנות ולהפיץ ידע אודות שינויי האקלים מעשה ידי אדם ולהניח את התשתית לביצוע הצעדים הנדרשים לביטול השינוי

סגן נשיא ארהב, אל גור בתמונה רשמית מ-1994. צילום מתוך ויקיפדיה
סגן נשיא ארהב, אל גור בתמונה רשמית מ-1994. צילום מתוך ויקיפדיה

אל גור וארגון IPCC (הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים) זכו בפרס נובל לשלום. כך הודיעה הבוקר ועדת פרס נובל לשלום – שהיא הוועדה היחידה שמושבה באוסלו, נורוולגיה ולא בשטוקהולם שבשבדיה. ועדת הפרס הודיעה כי הפרס ניתן חצי חצי לגור ולארגון עבור מאמציהם לבנות ולהפיץ ידע אודות שינויי האקלים מעשה ידי אדם ולהניח את התשתית לביצוע הצעדים הנדרשים לביטול השינוי.

עוד נכתב בנימוקי הוועדה כי "השינויים העתידיים באקלים חייבים להיות מטופלים במלוא הרצינות. שינויי מזג אוויר נרחבים עלולים לאיים על תנאי החיים של מרבית האנושות. הם עלולים לגרור הגירה רחבת היקף ולהגביר את התחרות על משאבי כדור הארץ. שינויים אלה יטילו עול כבד במיוחד על המדינות הפגיעות בעולם, ואת סכנת הסכסוכים האלימים והמלחמות בין מדינות ובתוכן."

בויקיפדיה מתואר גור כמי שמרבה לפעול ולהרצות בנושא הגנת הסביבה, ובשנת 2006 כיכב בסרט התיעודי "אמת מטרידה" העוסק בהתחממות הגלובלית. הסרט, בהפקת חברת פרמאונט ובבימוי דייוויס גוגנהיים, זכה בפרס האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר ובפרס נוסף לשיר הנושא הטוב ביותר. הסרט מבוסס ברובו על מצגת מולטימדיה שגור פיתח במשך מספר שנים, כחלק מהקמפיין שלו לעצירת ההתחממות הגלובלית. מת מטרידה הוא גם שמו של הספר מאת גור המלווה את הסרט. הספר בילה מספר חודשים בראש מצעד המכירות של הניו יורק טיימס.

הסרט הוצג לראשונה בפסטיבל הסרטים סאנדנס ב-2006, ויצא לאקרנים בארצות הברית ב-12 במאי של אותה שנה. כעת הסרט עומד במקום השלישי ברשימת סרטי התעודה הרווחיים של כל הזמנים בארצות הברית. גור עצמו ואולפני פרמאונט שמפיצים את הסרט התחייבו לתת אחוזים מהרווחים להמשך קידום חינוך הציבור על התחממות גלובלית.

הסרט כולל קטעים רבים המופנים כנגד המבקרים הטוענים כי התחממות גלובלית אינה מוכחת או הינה חסרת חשיבות. לדוגמה, הוא דן בסכנה שבהמסת הקרחונים של גרינלנד ואנטארקטיקה, שיכולה להעלות את הים ברחבי העולם ב-6 מטר, מה שיציף אזורי חוף רבים ויצור כ-100 מיליון פליטים. מי קרח מומסים מגרינלנד יכולים גם להשפיע על זרמי הים הגדולים באוקיינוס ולהביא להתקררות מהירה ודרמטית של צפון אירופה.

במאמץ להסביר את תופעת ההתחממות, הסרט מציג מידע על הטמפרטורה ורמות שנתיות של פחמן דו-חמצני במשך 600,000 השנים האחרונות, שהתקבלו מקידוחי קרח באנטרקטיקה.

הסרט מסתיים באמירתו של גור כי, אם נתחיל לפעול מהר נוכל לבטל ההשפעה של ההתחממות הגלובלית על ידי שחרור פחות פחמן דו-חמצני לאוויר ונטיעת עצים וצמחים. גור קורא לצופים לבקר באתר הסרט וללמוד איך הם יכולים לעזור בתחום.
הפנל הבין-ממשלתי על שינויי אקלים או IPCC הוקם בשנת 1988 על ידי שני ארגונים של האו"ם – הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO), ותוכנית הסביבה של האו"ם (UNEP) כדי להעריך את הסיכון של שינויי אקלים שמקורם בבני אדם. הפנל מבסס את פרסומיו בעיקר על סמך עבודות מדעיות או טכניות שפורסמו או עברו ביקורת עמיתים. הפנל פתוח בפני כל החברים בשני הארגונים.

הדו"חות של ה-IPCC מצוטטים באופן נרחב כמעט בכל דיון הנוגע לשינויי אקלים. תגובות לאומיות ובינלאומיות לשינויי האקלים מתייחסות בדרך כלל לפנל הבינלאומי של האו"ם כאל מקור סמכותי ומהימן.

וועדת הפרס ציינה את הפאנל הבין ממשלתי של האו"ם על פרסום דו"חות רבים בנושא. דוח"ת אלה קבעו כי יש קשר בין מעשי האדם לשינויי מזג האוויר. הוועדה ציינה בהקשר זה את פעילותם של 2,500 המדענים והפקידים מ-130 מדינות בעולם החברים בפאנל ופועלים בעניין.

רג'נדרה פאשווארי, העומד בראש הפאנל הבין ממשלתי, אמר בתגובה על הזכייה המשותפת עם גור כי "אינני מאמין, (אני) המום. אני חש כבעל זכות לחלוק את הפרס עם אדם מכובד כמוהו. אני מאמין שזה יביא את הנושא לקדמת הבמה".


טריילר הסרט

פרשנות – ד"ר אסף רוזנטל

הענקת פרס נובל לשלום למי שהיה סגן נשיא ארה"ב, למי שהפסיד בבחירות בנשיאות ל"קאובוי" שנישא על כתפי חברות תעשייתיות מהווה עידוד לכל ה"ירוקים" בעולם כולו.

בעקבות פעילותו המבורכת של אל-גור למען איכות הסביבה, פעילות שלא תמיד הייתה בת-קיימא (לדוגמה הביקורת על צריכת האנרגיה בחווה שלו, וטיסותיו הרבות שהוסיפו לפגיעה הסביבתית) אבל תמיד משכה תשומת לב, תמיד זכתה לחשיפה נרחבת וגרמה והעצימה רבות את המודעות הגוברת בצורך לשמירה על הסביבה בקרב הקהל הרחב, אבל אולי חשוב מכך בקרב הרשויות, הממשלות ואפילו בקרב חברות תעשייתיות.

ברשימות קודמות הזכרתי את העובדה כי דעת הקהל בארה"ב נוטה יותר ויותר לטובת הירוקים, נטייה שהובנה ולכן גם מאומצת ע"י מי שרוצה להגיע לשלטון. גם במידה ובפעילות של אל-גור יש שמץ של ניסיון לפרוט על נימים מסוימות כדי לרכוש קהל בוחרים; גם במידה והמעשה נעשה לא רק מתוך כוונה בלבדית של הגנת הסביבה; גם במידה והכוונה לא טהורה (יש הטוענים) הרי שהתוצאה של מעשי אל-גור עד כה חיובית וחשובה מעוד.

הכרתה של ועדת פרס נובל בחשיבות מעשיו, אך יותר מכך – הכרת הוועדה המכובדת בחשיבות הנושא מהווה זריקת עידוד ומקרבת את הסיכוי לסביבה טבעית ונקייה, סביבה שתאפשר לכל המגוון הביולוגי להתקיים בה, לרבות המין האנושי. ועל כך הידד לוועדה והידד לאל-גור.

עוד בנושא באתר הידען

5 תגובות

 1. לרופאה לילי
  הבעיה היא שכדור הארץ יותר חולה ממני…והתרופה היא דילול האוכלוסיה על פניו !
  כמו שאדם שמן צריך להוריד במשקל או לא להיות ..רק שבכדור הארץ לשומנים יש שמות תקוות שאיפות אג'נדה ובעיקר קול להצביע לטובת עצמם !
  הנובל בעניין הזה לא יועיל כמו במקרים אחרים..כמות האנשים עברה מזמן את כל הגבולות הסבירים ולכן זה כמו כוסות רוח לחולה סופני (כדור הארץ)..זה לא יזיק אבל גם לא יועיל באמת !
  יצאה לי תגובה רצינית מדיי..תוסיפי לבד את הבדיחות אני מאשר !

 2. זה מה שקורה כאשר מין אחד משתלט על העולם !!
  מתברר שהטבע נכשל ביכולתו "לדלל" את האנושות שהיום מצויה לדעתי בעודף של 5.5 מיליארד אנשים !
  מזה אין כנראה מוצא בגלל חששות פוליטיים ..איפה יקטינו? הסיסמה צריכה להיות משניים יוצא אחד ובכך להקטין בחצי בכל דור אבל לכולנו ברור שזה לא יהיה והאדם יאכל את עצמו עד הפירור האחרון !
  למעשה אפשר להתייחס לאדם כאל מין שהפך לנגיף כמו מגיפת הארבה ..יגמור את הדגים ואת הצמחים יחרבן את האקלים ויקנח בפיצוץ אטומי לתפארת הדורות שלא יהיו !
  מה שמרגיע אותי הוא 2012 !! ליתר דיוק 21.12.2012 לפי אחד הספרים בתאריך הזה הכל הולך להשתנות !! חבל שאני קטן אמונה אבל אתם לא חייבים להיות !..מעניין שתמיד יש תאריכים עתידיים כאלה ..אבל בשנת אלפיים נפלה הבורסה העולמית ובעיקר התפוצצה בועת ההייטק (לשמחתי הרבה)! בסוף השנה התחילה אינתיפדת אל אקצה המפתיעה מאד ! וכל זה היה פרומו לנפילת מגדלי התאומים !!
  אז אולי כל אלה הם רק הקדמה למה שהולך לקרות ב2012 ??
  אתם תראו שמשנה הבאה יתחילו לדבר על זה בתקשורת וזה כמובן יתגבר ככל שנתקרב (הידיעות בתקשורת) !
  אותי היום זה פחות מלחיץ מאשר כשעקבתי בדריכות לקראת המילניום ! מה שכן צריך להדאיג את כולם הוא חזרתו של אהוד ברק לזירה (אבי אינתיפדת אל אקצה)..אבל ככה עובד הגורל ..נמתין בנחת לשינוי עם מלאי פיצוחים ושתיה ולא כדאי להיתפס בלעדיהם כי הגורל רואה בזה זלזול בו ובקיומו !
  2012 !! אתם מוכנים ??
  אגב למישהו יש תאריך אחר בו צפוי הגורל לבקר בכדורינו ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן