סיקור מקיף

הנגיף שלא מדביק ישירות

ממצאים חדשים על נגיף האיידס עשויים לסייע בפיתוח תרופות

נגיפי HIV תוקפים תא. איור: shutterstock
נגיפי HIV תוקפים תא. איור: shutterstock

 

נגיף האיידס (HIV) מוכר למדע כבר שנים רבות, אבל מנגנון הפעולה שלו היה במשך תקופה ארוכה תעלומה של ממש. כעת מגלה מחקר חדש כי הנגיף הבודד כלל אינו יכול להדביק תאים באיידס, בלי תיווך של תאים אחרים.

 

מגיע מבחוץ

 

כמו כל וירוס, גם נגיף HIV מורכב מקופסת חלבון המכילה חומר גנטי. כשהוא חודר לתא, הקופסה נפתחת, והתא נאלץ לשכפל את ה-DNA של הפולש. כך מייצר התא נוצרים נגיפים חדשים, הנארזים שוב כקופסאות ויוצאים החוצה להדביק עוד תאים. החוקרים ממכון גלדסטון באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, גילו כי נגיפי האיידס אינם יוצאים בדרך כלל אל האזור שמחוץ לתאי מערכת החיסון, אלא מועברים מתא לתא דרך חיבור מיוחד ביניהם. הם גילו עוד כי רק בתאים שקיבלו את הנגיף בהעברה הייחודית הזו אכן התפתחה המחלה. כשהחוקרים ניסו להחדיר לתאים נגיפים בדרך הרגילה, לא היתה הדבקה – גם אם הוחדרו לתא אלפים רבים של נגיפים. “גילינו שנגיפים בודדים למעשה לא יכולים ליצור את מחלת האיידס”, אומר ראש צוות המחקר, ד”ר גלעד דויטש. “רק בתגובת שרשרת, לאחר שתא נדבק ומעביר את הנגיף לתאים אחרים, יכולה להיווצר הדבקה במחלה עצמה. מבחינה קלינית זה אומר שאם נוכל לעצור את מעבר הווירוסים מתא לתא, נוכל למנוע את המחלה. החלבונים המאפשרים את החיבור בין התאים עשויים לשמש מטרה לפיתוח תרופות, והן יוכלו בעתיד לאפשר מניעה של המחלה”.

 

"אפשר למנוע את מחלת האיידס", ד"ר גלעד דויטש. צילום באדיבותו
“אפשר למנוע את מחלת האיידס”, ד”ר גלעד דויטש. צילום באדיבותו

03

 

חמים ותאים

בשונה מרוב מעבדות המחקר, דויטש ועמיתיו אינם עושים את הניסויים בתרביות תאים שהותמרו סרטנית (תאים של בני אדם, שתהליך סרטני מאפשר להם להתרבות בצלוחיות מעבדה בלי הגבלה, מה שהופך אותם לכלי מחקר נוח ושימושי). הם משתמשים במקום זאת בבלוטות לימפה של בני אדם, שהוצאו בניתוחים, שם מתרחשים בפועל תהליכי ההדבקה באיידס. זה כמובן נותן משנה תוקף לתוצאות הניסויים. הגילוי החדש, המתפרסם בכתב העת Cell Reports , מצטרף לשורת תגליות שלהם מהשנים האחרונות בדבר הביולוגיה של מחלת האיידס. בין השאר הם גילו כיצד מזהים התאים הנגועים את הנגיף, ופענחו את המנגנון הגורם לתאים הנגועים להתאבד. ואולם, דויטש ועמיתיו אינם עוסקים בפיתוח תרופות, אלא מתמקדים במחקר הביולוגי הטהור. “אנו רוצים להבין כיצד המעבר של נגיף האיידס מתא לתא שונה מהדבקה רגילה של נגיף החודר לתא, משום שהתופעות האלה שונות מאוד זו מזו”, מסביר דויטש. “אם נבין טוב יותר את ההבדלים האלה ואת מהותם, נוכל ככל הנראה למצוא מולקולות מטרה, שיאפשרו לפתח תרופות שימנעו את התפתחות המחלה”. בסופו של דבר שואפים החוקרים כי מחלת האיידס תהפוך ממחלה קטלנית, לעוד מחלה נגיפית, שאפשר לחיות עמה.

2 תגובות

  1. נראה לפי כך שכאשר יוצרים חיסון כנגד ה HIV ומחדירים אותו בהזרקה לדם עלול להיווצר מצב של “חוסר הדבקה”, זאת אומרת, הנגיף שאמור ליצור תגובה חיסונית יכנס לתא אבל לא ייצור את התגובה החיסונית ???
    הפיתרון אולי יכול להיות בהחדרת החיסון לתאים dendritic, אם ישירות במעבדה או ע”י חיסון דרך הרקמות באיברי המין ושם יקלט ע”י התאים ה dendritic????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן