סיקור מקיף

קודם ווטסון הריח בשמים, עכשיו גם מסייע לפתח תבלינים

בתום ארבע שנות מחקר משותף, חברת התבלינים האמריקנית מק'קורמיק ו-IBM פיתחו יחד מערכת בינה מלאכותית ייחודית המסייעת למהנדסי מזון ומפתחי מוצרים בתעשיית המזון ליצור חוויות טעם חדשות בקלות 

תבלינים. אילוסטרציה: shutterstock
תבלינים. אילוסטרציה: shutterstock

 

בתום ארבע שנות מחקר משותף, חברת התבלינים האמריקנית מק'קורמיק ו-IBM פיתחו יחד מערכת בינה מלאכותית ייחודית המסייעת למהנדסי מזון ומפתחי מוצרים בתעשיית המזון ליצור חוויות טעם חדשות בקלות

יצירת חוויות טעמים היא משימה מאתגרת, והמדע אודות האופן בו בני אדם חווים טעם אינו מובן עד תומו. הטענה המוכרת לפיה ניתן למפות ארבעה אזורי טעם נפרדים על הלשון – חמוץ, מתוק, מר ומלוח – הופרכה. רוב המדענים מסכימים כיום שיש לפחות עוד טעם אחד נוסף – אוממי (umami), ושחוויית הטעם קשורה גם לריח ולמראה. בנוסף, מדענים סבורים כי חוויית הטעם מתרחשת בו זמנית באזורים שונים על הלשון, וכל קולטן טעם על הלשון מסוגל לזהות את כל חמשת הטעמים. כמו כן, לחוויית הטעם תורם גם מרכיב גנטי, שמסביר מדוע ישנם אנשים שאוהבים כוסברה ואחרים סולדים ממנה.

 

עיצוב חוויות טעם חדש הוא אמנות הדורשת מיומנות וניסיון רב. למפתחי מוצרים יש מספר עצום של מרכיבים לבחירה, והם צריכים לקבוע לא רק את השילוב הנכון של המרכיבים אלא גם את המינונים והיחסים ביניהם כדי לעמוד בדרישות ספציפיות. הם צוברים מומחיות במשך שנים רבות של עבודה מעשית בעיבוד נתונים ומשתנים רבים, שילוב רכיבים וחומרי גלם ליצירת נוסחאות ודוגמאות, הפעלת ניסויים, בדיקות צרכנים ולמידה מהתוצאות. תהליך הפיתוח גוזל זמן ומשאבים רבים, ולרוב מתבצע תחת סד זמנים דוחק של השקת המוצר לפני המתחרים.

 

כאן נכנסים לתמונה היתרונות היחסיים של בינה מלאכותית, שבכוחה לפשט ולייעל את התהליך. לדוגמה, כאשר ישנה דחיפות להוציא מוצר לשוק המשלב טעמים של וניל ושוקולד, מפתחים עלולים להשתמש בנוסחאות שכיחות של וניל (או שוקולד) כדי לקצר את משך הפיתוח ולזרז את זמן הגעת המוצר לשוק. טכנולוגיית בינה מלאכותית תוכל לחקור עבור המפתחים, במהירות רבה, מגוון רחב של אפשרויות נוספות ולאתר נוסחה שכיחה פחות של וניל כחלופה לנוסחה השגרתית והמוכרת.

 

המוצרים הראשונים של מק'קורמיק שפותחו בעזרת בינה מלאכותית יגיעו למדפי המרכולים בארה"ב במחצית השנה הנוכחית. בהתבסס על התוצאות המבטיחות עד כה מתכננת החברה לשלב את המערכת ביותר מ-20 מעבדות ב-14 מדינות, המקיפות למעלה מ-500 מפתחי מוצרים וחוויות טעם. המערכת תוכל לסייע למפתחי המוצרים למצוא חוויות טעם שלא היו מודעים אליהם מספיק, להאיץ את זמן הגעת המוצרים לשוק ולהשיג תוצאות דירוג טובות יותר בקרב בדיקות צרכניות.

בלוג פוסט של החוקרת שפיתחה את המערכת

עוד בנושא באתר הידען:

IBM וחברת Symrise פיתחו מערכת בינה מלאכותית לפיתוח ניחוחות חדשים לתעשיית הבשמים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן