הגיל שבו המנהלים מגלים את החיוניות המקצועית הגבוהה ביותר בעבודה – גיל 50-60

כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. ממצאי המחקר מראים שבכל הקשור לחיוניות, לגיל יש היבט משמעותי", ציינו ד"ר שמואל גרימלנד, פרופ' יהודה ברוך ופרופ' ערן ויגודה-גדות, עורכי המחקר*

. ראש נאס"א צ'רלס בולדן (שני מימין) בביקורו בתעשייה האווירית על רקע לוויין "טקסאר", יוסי וייס סמנכ"ל התע"א ומנהל חט' טילים וחלל (שלישי משמאל) ואריה הלזבנד מנהל מפעל חלל (ראשון משמאל).
. ראש נאס"א צ'רלס בולדן (שני מימין) בביקורו בתעשייה האווירית על רקע לוויין "טקסאר", יוסי וייס סמנכ"ל התע"א ומנהל חט' טילים וחלל (שלישי משמאל) ואריה הלזבנד מנהל מפעל חלל (ראשון משמאל). המנהלים הטובים ביותר הם בגילאי 50-60.

הגיל שבו מנהלים מראים את החיוניות המקצועית הגבוהה ביותר בעבודה הוא בעשור השישי לחייהם (בין הגילאים 50-59), כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ובחן מנהלים מתחומי ההיי-טק, ההנדסה והתשתיות. "בשנים האחרונות נושא העסקת אנשים מבוגרים עולה שוב ושוב על סדר היום. ממצאי המחקר מראים שבכל הקשור לחיוניות, לגיל יש קשר משמעותי", ציינו ד"ר שמואל גרימלנד, פרופ' יהודה ברוך ופרופ' ערן ויגודה-גדות, עורכי המחקר.

חיוניות בעבודה מוגדרת כיכולת לבצע את המטלות בהתלהבות, בחיות ובמרץ, תוך הפגנת כישורים ויכולות ובסיפוק הנובע מהערכה ליכולת הביצועים של העובד. במחקר הנוכחי, שמתבסס על עבודת הדוקטורט של ד"ר גרימלנד בהנחייה של פרופ' ויגודה-גדות ופרופ' יהודה ברוך מבית הספר לכלכלה מאוניברסיטת רואן הצרפתית (Rouen Business (School ביקשו החוקרים לבחון איזה גורמים משפיעים על חיוניות בעבודה והאם יש לה בכלל השפעה על הקריירה. במחקר השתתפו 545 מנהלים מחברות היי-טק, הנדסה ותשתיות, מהמגזר הפרטי והציבורי. המנהלים הגיעו מכל שדרת הניהול – החל במנהלים של פרויקט בודד ועד למנהלים בכירים בחברה.

מהממצאים עולה כי ככל שהחיוניות בעבודה עולה, כך גם עולה היכולת לגייס משאבים אישיים כדי להצליח בעבודה וכך עולה המחויבות לעבודה. כמו כן, קיים קשר חיובי בין חיוניות בעבודה לבין המדרג הארגוני, כך שככל שלעובד יש יותר חיוניות, כך מעמדו בארגון גבוה יותר. קשרים חיוביים דומים נמצאו גם בין חיוניות לבין שביעות רצון מהקריירה ומהחיים בכלל. עוד נמצא כי ככל שהחיוניות עולה, כך הרצון לעזוב את העבודה יורד.

לאחר שמצאו את ההשפעות של החיוניות על היבטים שונים בקריירה, ביקשו החוקרים לבדוק האם יש קשר בין הגיל לבין החיוניות ומצאו כי קיים קשר בצורת אוכף הפוך (∩) כך שככל שהגיל עולה כך עולה רמת החיוניות בעבודה והיא נמצאת בשיא בעשור שבין 50-59, כששנת השיא, במדגם הנוכחי הייתה 57. לאחר מכן מתחילה ירידה ברמת החיוניות של העובדים.

"המחקר שלנו מראה שהענקת כלים לשיפור החיוניות אצל עובדים תשפר בצורה משמעותית את שביעות הרצון של העובדים ותסייע ביצירת עובדים יצירתיים וחדשניים ולכן זו צריכה להיות עדיפות גבוהה בארגון. ניתן לומר, שחיוניות של עובדים משמשת 'כדלק' להצלחת הארגון. העובדה שהחיוניות בעבודה נשמרת ואף עולה עד שנות החמישים המאוחרות מראה שארגונים שישקיעו בנושא זה ייהנו מעובדים בעלי תפוקה רבה לאורך שנים ארוכות", סיכמו החוקרים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. החשיבה החברתית המסורתית מיקמה חיוניות מבוגרים במיקום נמוך משאר העובדים. אין ספק שהמאמר הזה נותן ביטוי למציאות עדכנית, שבה משך החיים ארוך יותר, הבריאות מתוחזקת באמצעות תרופות טובות מבעבר. איכות החיים עלתה לאור המודעות לתזונה נכונה משולבת בפעילות פיזית וקוגנטיבית. האדם המבוגר פנוי נפשית וממוקד במוטיבציה לתת את המיטב בעבודה. יש לו יכולות מעולות בהתבגרו.
  כאן יש חשיבה חברתית שונה שעשויה להביא פתרון סוציו-אקונומי לחברה שמתמודדת עם בעיות של ריבוי אוכלוסין ומחסור הולך וגדל של משאבים. גיל 65 לפנסיה היה נכון בתקופת ביסמרק כאשר האנשים חיו בממוצע עד גיל 50. חוקרי המוח מדברים על מציאות של 110 שנות חיים ובעתיד הקרוב על גיל 130. כלומר פלח החברה המבוגר חייב להיות פרודוקטיבי כדי שהחברה תוכל להתקיים. הנתונים במאמר מאשרים שזה אפשרי.

 2. אתה חוזר על אותם הדברים.
  אתמול, כשצפרתי לכם בצומת, זה פתר משהו? הדבר היחיד שזה שינה זה את העובדה שאתם מרגישים פחות לבד במערכה הזאת.
  אבל את הבעיה זה לא פתר ולא יפתור.
  המחאה, והצעקות על עוברים ושבים לא יעזרו לכם לשנות את חוקי המדינה.
  אם "תיקח את המחאה הזאת אל גבולות הבית של החוק" אולי אז תוכל לשנות משהו בחוק עצמו, או בגבולות של הבית. הפוליטיקה מרחיקה אנשים כמוכם מהגבול כדי שלא תשנו אותו. פראיירים.

 3. לגבי "מה צריך לבצע" :
  אלו אותם דברים שמבוצעים כל הזמן. אותם הדברים שאנשים אלו ביצעו במשך שנים רבות.
  לאחר שהתמקצעו והם מכירים היטב את העבודה הם מבצעים אותה לא פחות טוב מאחרים.
  אבל דווקא אז לאחר שהם התמקצעו הם נחשבים לזקנים מדי ואז המעסיק לא מעונין בהם.

  לגבי ההתארגנות:
  לדעתי השינוי בתנאי העסקה של עובדים הוא חלק בלתי נפרד מהדברים שבהם עסוקה המחאה החברתית. תנאי העסקה של העובדים צריכים לכלול גם את נושא העסקת עובדים מבוגרים. מובן שזה לא בסתירה לכך שעובדים מבוגרים יוכלו להתארגן ולדאוג לעצמם.

 4. כיום במדינת ישראל קשה מאוד להפוך ממועסק למעסיק.
  צריך הרבה מאוד כסף כדי להתחיל עסק.
  חוקי המדינה "חונקים" עסקים קטנים שרק מתחילים ובקושי עומדים על כרעי תרנגולת.
  המשק הישראלי רחוק מאוד מלקיים את התנאים של משק חופשי תחרותי.
  זו בעיה קשה מאוד.

  על זה ועל דברים נוספים שקשורים לזה קמה המחאה החברתית.

 5. בסדר.
  תראה, הזקנים – עם כל הידע והנסיון שלהם – יכולים להפוך להיות למעסיקים של אותם האנשים שיש להם את הכישורים, איך אין להם את העבודה. אתה מבין? (וגם להיפך, 'המובטל' יכול להעסיק את 'הזקן')

  הבעיה היא העבודה עצמה. מהי העבודה שאותה צריכים לבצע הזקנים ואותו פלג של אנשים?
  אם תמצא פיתרון לבעיה של "מה צריך לבצע" תוכל ליישם אותו בכך שתפעיל בדיוק את אותו פלג של אנשים (זקנים, מובטלים בני 40-65), עם הכישרונות והיכולות שלהם, לכדי פיתרון הבעיה.
  היום אין מי שיעשה את העבודה. אני מזמין אותך לקחת את הרעיון הזה וליישם אותו בעצמך. תוכל להקים גוף שיטפל בכל העניינים האלה. (תאגד את כל האנשים האלו, ותפעלם לרווחתם. בטוחני שגם אתה תרוויח מזה).

 6. א)על פי מה שידוע לי העסקה של פנסיונרים היא חוקית !
  ב)התכוונתי לאנשים מבוגרים שעדיין לא הגיעו לגיל הפנסיה . אנשים כאלה בדרך כלל תורמים הרבה מאוד לחברה . הבעיה היא שהמעסיקים חושבים שהם זקנים מדי. רבים מאוד מן הבלתי מועסקים הם מעל גיל 40 אבל מתחת לגיל הפנסיה. וזה למרות התרומה הרבה שהם יכולים לתרום.
  משהו לא עובד כראוי במערכת התעסוקה.
  יש המון זקנים מוכשרים שכבר עברו את גיל הפנסיה. הם יכולים לתרום רבות אבל אף אחד לא סופר אותם.
  כמובן שהם לא יכולים לעבוד עבודה פיזית קשה. אבל הם בהחלט יכולים לתרום בתחומים שונים ורבים.

 7. ב
  (איני בקיא מדי בפרטים):
  במידה ועל פי החוקים ניתן יהיה להעסיק אדם (פנסיונר, מעל גיל 65 67), לדאוג לרווחתו כעובד מן המניין בבית העסק, ושכל זה יהיה גם משתלם כלכלית לבעל העסק…. בהחלט יכול להביא שינוי בעולם הפנסיונרים. (בדומה למה שעושים עם מוגלבים שכלית. כלומר שילובם במסגרת עבודה)

  השאלה שלי היא האם אתה מכיר עסק כזה?
  אני חושב שאם תמצא במה טובים הזקנים, ותוכל ליישם זאת בעסק (כפי שתיארתי לעיל), אז אולי זה יעזור לחברה. (אגב, חשבתי על הנושא הזה כבר לא מעט זמן, ואני שמח שהעלית את זה כי זה נושא חשוב שנוגע לכל אדם)

 8. צחוק הגורל:
  אדם לומד שנים רבות.
  עובד שנים רבות בעבודה סיזיפית חסרת כל משמעות.
  כאשר הוא סוף סוף הופך למקצוען ויכול באמת לתרום תרומה גדולה לחברה : אז הוא כבר זקן מדי !!

 9. נשאלת השאלה למה החיוניות נמצאת בשיא בטווח גילאים זה? למה היא יורדת (סתם כי הם מזדקנים זה לא תשובה, לא מלומדת בכל אופן)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן