סיקור מקיף

ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין פרסם תוצאות מוצלחות של ניסוי קליני על תרופת אזילקט של טבע

תרופת אזילקט של טבע, פרי פיתוח משותף עם הטכניון, מקלה על חולי פרקינסון

תרופת אזילקט של טבע נגד תופעות הפרקינסון
תרופת אזילקט של טבע נגד תופעות הפרקינסון

תוצאות ניסוי ADAGIO (ראו פרטים בהמשך), שפורסמו השבוע במהדורה המקוונת של The New England Journal of Medicine, הראו שהטיפול ב ‎AZILECT‎‏ (רסג'ילין) במינון של 1 מ”ג/יום היטיב באופן ניכר עם חולי פרקינסון שקיבלו אותו מתחילת המחקר למשך 18 חודשים (קבוצת הטיפול המוקדם) בהשוואה לחולים שהתחילו את אותו הטיפול בדיוק תשעה חודשים לאחר מכן (קבוצת הטיפול המושהה).1 ממצא זה תואם לממצאים קודמים שהצביעו על השפעה אפשרית של של ‎AZILECT‎‏ (רסג'ילין) במינון של 1 מ”ג/יום על מהלך מחלת הפרקינסון, זאת מעבר לתועלת הסימפטומטית הידועה זה מכבר. ‎AZILECT‎‏ הוא הטיפול הראשון במחלת פרקינסון שעמד בהצלחה במחקר פרוספקטיבי בעל התחלה מושהית, מבנה הניסוי תוכנן באופן ספציפי לבדוק את האפשרות של השפעה על מהלך המחלה. אזילקט היא תרופה ישראלית, פרי פיתוח כחול לבן של הטכניון ו”טבע”.

פרופ' צ'ארלס וורן אולנאו, מהמחלקה הנוירולוגית של בית החולים הרפואי הר סיני בניו יורק וחוקר משותף ראשי במחקר ADAGIO: “יש צורך בטיפול שמאט או עוצר את התקדמות מחלת הפרקינסון, הטיפולים הנוכחיים אינם נותנים מענה לכך ואינם מונעים את התפתחות הנכות בקרב הסובלים מהמחלה. תוצאות המחקר ADAGIO תומכות באפשרות שטיפול מוקדם ב ‎AZILECT‎‏ (רסגילין) במינון של 1 מ”ג/יום עשוי להאט את התפתחות נכות.”

פרופ' ניר גלעדי, מנהל המחלקה לנוירולוגיה והיחידה להפרעות תנועה במרכז הרפואי תל אביב ע”ש סוראסקי: “מדובר במחקר מאד חשוב, אולי הגדול מסוגו אי פעם, שמנסה לבדוק השפעה של תרופה על קצב התקדמות מחלת הפרקינסון. התוצאות גם הן פורצות דרך בהייותן מעידות על כך שהתרופה בעלת השפעה משמעותית על התפתחות הסימפטומים של המחלה. על סמך התוצאות ניתן לומר שנטילת התרופה זמן קצר לאחר הופעת הסימנים המוטורים עדיפה על דחיית מועד התחלת הטיפול, ונטילת התרופה מוקדם כנראה מביאה להתמתנות בקצב התפתחות המחלה. אין לי ספק כי תוצאות מחקר פורץ דרך זה יביאו לכך כי מרבית חולי הפרקינסון בעולם יקבלו תרופה זו כבר בשלבי המחלה המוקדמים. דוקא בארץ, מקום המצאת התרופה ופיתוחה המלא, התרופה נתנת היום רק בחלק מקופות החולים. לאור זאת נוצרו 2 מעמדות בין חולי הפרקינסון בישראל: אלו שמקבלים את התרופה כחלק מהסל של הקופה ואלו שמשלמים סכומי עתק עבור התרופה כל חודש (500-700 ש”ח). מצב זה בלתי נסבל מבחינה ציבורית ואתית. יש לתקן את העוול הנגרם היום לקהילת חולי הפרקינסון בישראל ע”י הכנסת התרופה לסל התרופות לכלל חולי הפרקינסון בארץ עוד השנה.”

פרופ' אלדד מלמד, יו”ר הקתדרה לחקר מחלת הפרקינסון באוניברסיטת תל-אביב: “המחקר הראה שחולים אשר החלו בטיפול מוקדם באזילקט 1 מ”ג מצבם היה טוב יותר מחולים שהתרופה הוספה להם מאוחר יותר. ניתן להקיש מכך שהתחלה מוקדמת יותר של אזילקט במינון 1 מ”ג (המינון המשווק בישראל וברחבי העולם) מטיב לאורך זמן עם חולי הפרקינסון, וייתכן שמנגנון הפעולה הוא ע”י שינוי לטובה של מהלך המחלה”.

אודות ADAGIO

ADAGIO‏ (Attenuation of Disease progression with AZILECT GIven Once daily) ADAGIO הינו ניסוי קליני אקראי, רב מרכזי, כפול סמיות, מבוקר פלסיבו ובעל קבוצות מקבילות, הבוחן באופן פרוספקטיבי את הפוטנציאל של רסג'ילין להשפיע על מהלך המחלה בקרב -1,176 חולי פרקינסון התחלתיים שאינם מטופלים. במסגרת הניסוי, שבוצע ב-129 מרכזים רפואיים ב-14 מדינות, חולקו החולים באופן אקראי ל-4 קבוצות, כאשר חלקם קיבלו טיפול מוקדם (72 שבועות טיפול ברסג'ילין במינון של 1 או 2 מ”ג פעם ביום), וחלקם טיפול מאוחר (36 שבועות ראשונים מתן פלסיבו ו-36 שבועות נוספים טיפול ברסג'ילין במינון של 1 או 2 מ”ג פעם ביום).

תגובה אחת

  1. אודה לכם מאוד אם תוכלו לענות לי לאימייל:
    האם לאזילקט יש תכונה
    שלאחר הסתגלות הגוף לתרופה
    האזילקט מפסיק להשפיע ??

    מאוד חשוב לי לדעת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן