סיקור מקיף

פרס מפעל חיים לעדה יונת

זכייה חשובה למדענית ישראלית ביום המדע הבינלאומי: פרופ' עדה יונת זכתה בפרס מפעל חיים למען נשים במדע שלו שותפות קרן המדע של חברת לוריאל ואונסקו המוענק מדי שנה לחמש חוקרות מובילות בעולם – אחת מכל יבשת. הפרס: 100 אלף דולר והכרה בינלאומית רחבה


פרופ' עדה יונת, מדענית במכון ויצמן למדע, היא הישראלית הראשונה הזוכה בפרס מפעל חיים “למען נשים במדע” של קונצרן לוריאל העולמי וארגון אונסקו של האו”ם (L'Oréal-UNESCO for Women in Science Awards 2008). הפרס היוקרתי מוענק בכל שנה לחמש חוקרות מובילות – אחת מכל יבשת. פרופ' יונת היא כלת הפרס לאזור אירופה בטקס ה-10 במספר, שיתקיים במרץ 2008 במטה אונסקו בפריז. הפרסים – בשווי 100,000$ כל אחד – יוענקו לזוכות על ידי קואיצ'ירו מטסואורה, המנהל הכללי של אונסקו וסר לינדסי אוון-ג'ונס, נשיא לוריאל העולמית.

פרויקט לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע” נוסד ב-1998. חבר השופטים הבינלאומי של הפרסים, בראשותו של פרופסור גונטר בלובל, חתן פרס נובל ברפואה משנת 1999, מורכב מ-18 חברים בולטים של הקהילה המדעית. פרופ' יונת נבחרה על ידי חבר השופטים בזכות מחקרה, בו פיענחה את המבנה ועקרונות הפעולה של הריבוזום, “בית החרושת לחלבונים”, שפועל בכל תא חי. היא גם גילתה כיצד תרופות אנטיביוטיות פועלות, בכך שהן משבשות את פעולת הריבוזומים של החיידקים אותם הן תוקפות. לעבודתה רבת השנים חשיבות גדולה במציאת פתרונות לעמידות הגוברת של חיידקים לאנטיביוטיקה, נושא המדאיג את עולם הרפואה בשנים האחרונות.

פרופ' יונת מסבירה את חשיבות המחקר שהיא מובילה: “בהקשר לתרופות האנטיביוטיות, הצוות שלי ואני מבקשים להבין שני נושאים מרכזיים: הראשון הוא המנגנונים המקנים לחיידקים התוקפניים עמידות לאנטיביוטיקה, ויוצרים בעיה של יעילות מופחתת לתרופות בהן אנו משתמשים כיום; השני הוא ההבדלים הדקים בין תכונותיהם של תאי האדם לבין אלו של החיידק התוקף, מה שיסייע לנו לפתח אנטיביוטיקה רעילה פחות, עם פחות תופעות לוואי מזיקות”.
על הזכייה בפרס אומרת פרופ' יונת: “נהדר לקבל פרסים, וההרגשה היא פנטסטית, אולם הסיפוק בעבודה גדול הרבה יותר. לקח לנו 20 שנה להגיע לפסגה הגבוהה ביותר, והיו עוד הרבה פסגות שעליהן טיפסנו בדרך. אני מבקשת להודות לקבוצה הנפלאה שאיתה אני עובדת, שבלעדיה לא הייתי מגיעה לפסגה הזו”.

פרופ' עדה יונת, בת 68, זכתה בפרס ישראל לחקר הכימיה לשנת 2002, בפרס לואיזה גרוס הורוביץ מטעם אוניברסיטת קולומביה לשנת 2005, במדליית ארליך-דרמשטטר לשנת 2007 (הפרס הגבוה ביותר בתחום הרפואה בגרמניה), בפרס וולף לשנת 2007 ובעוד פרסים ואותות בינלאומיים.

נאוה רביד, מנכ”ל לוריאל ישראל, מברכת: “לוריאל ישראל, ואני כאישה, גאים ונרגשים על בחירתה של פרופ' עדה יונת לפרס לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע” לשנת 2008. בשנה זו ימלאו 10 שנים לפרויקט לוריאל-אונסקו למצוינות נשים במדע. זו זכות גדולה לנשים, וזכות גדולה לישראל. לוריאל מטפחת נשים הן בתחום היופי והן בתחום המצוינות המדעית. במציאות שבה זכו במאה השנים האחרונות 516 גברים ורק 12 נשים בפרס נובל, יש ללוריאל מחויבות וכבוד לתמוך בקידום נשים מדעניות בכל העולם”

ארבע הזוכות הנוספות לשנת 2008 הן:
כלת הפרס עבור צפון אמריקה: פרופסור אליזבט בלקבורן. ביולוגיה ופיזיולוגיה, אוניברסיטת קליפורניה, סן פרנציסקו, ארה”ב. “גילוי הטבע והתחזוקה של קצות כרומוזומים ותפקידם בסרטן ובהזדקנות”
כלת הפרס עבור אמריקה הלטינית: פרופסור אנה בלן אלגויהן. המכון להנדסה גנטית וביולוגיה מולקולרית (CONICET), בואנוס איירס, ארגנטינה. “הבנת הבסיס המולקולארי של השמיעה”
כלת הפרס עבור אסיה – אזור האוקיאנוס השקט: פרופסור משנה ו. קים נרי. בית הספר למדעי הביולוגיה, האוניברסיטה הלאומית של סיאול, הרפובליקה של קוריאה. הבהרת יצירת מעמד חדש של מולקולות RNA הקשורות בוויסות הגנים”
כלת הפרס עבור אפריקה: פרופסור ליהאד אל-גזאלי. גנטיקה ומחקר ברפואת ילדים, אוניברסיטת איחוד הנסיכויות הערביות, איחוד הנסיכויות הערביות. “אפיון הפרעות תורשתיות”

שיתוף הפעולה הייחודי שנוצר על ידי פרויקט לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע”, נועד להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית, ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי. כלות הפרס משמשות כמודל לחיקוי עבור הדורות הבאים, ומעודדות נשים צעירות ברחבי העולם ללכת בעקבותיהן. הפרסים מוענקים מדי שנה בתחומי מדעי החיים ובמדעים שימושיים לחילופין. ב-10 השנים מאז הקמת הפרויקט לוריאל-אונסקו, הוכרו עד כה 52 נשים מ-26 מדינות, אשר במחקר המדעי שלהן פיתחו דרכים חדשות, לעתים מהפכניות, לשיפור איכות החיים של בני האדם.

על ידי עבודתן במדעי החיים ובמדעים השימושיים, כלות פרסי לוריאל-אונסקו חוקרות ופותרות את האתגרים המרכזיים של המדע המודרני. כלות הפרס התקדמו בצורה בולטת בשטחים מגוונים כמו אקולוגיה ופתרונות ברי-קיימא; תרפיה גנטית ומחלות תורשתיות; תרופות העתיד וטכנולוגיות חדשניות. לפרטים נוספים: .

שיתוף הפעולה לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע” הוא ראשון מסוגו בעולם והוא בעל תהודה חזקה. זוהי ההוכחה של עולם העסקים באשר לאחריותו להנעת קידום המדע, וזהו ביטוי להכרה של מוסדות ממשלתיים לתרומה החיובית של עולם העסקים, לפתרון הבעיות האסטרטגיות של עולם המחר. פרס לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע” נחשב לאחד הפרסים היוקרתיים ביותר עבור נשים מדעניות מפורסמות ברמה בינלאומית ונוגע לכל אישה מדענית בכל רחבי העולם. לפרטים נוספים באתר הפרס

קונצרן לוריאל מעסיק 3000 מדענים בדיסציפלינות השונות (דרמטולוגיה, כימיה וכו') העובדים ב-14 מרכזי המחקר של הקבוצה, הממוקמים בצרפת, אסיה, אמריקה ועוד. בהישגיהם הם אחראים לרישום מאות פטנטים בכל שנה. אחוז הנשים המועסקות בקונצרן לוריאל העולמי הוא 55% מכוח העבודה – אחוז שאין דומה לו בכל מקום אחר בתעשייה. השנה (2007) יסד הקונצרן את קרן לוריאל, המחויבת ל-3 מטרות חשובות: עידוד החינוך, טיפוח המחקר המדעי ומעורבות בקהילה. בין שאר היוזמות הפילנתרופיות, בהן מטפלת הקרן החדשה, נכלל גם פרויקט לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע”. לפרטים נוספים

ארגון אונסקו מניע את שליחות קידום המדע מאז ייסודו בשנת 1945. כיום, הארגון מעודד שיתוף פעולה בינלאומי במדעים הבסיסיים בין 193 המדינות החברות בו, ומקדם נורמות אתיות במדע. הארגון גם הקדיש את עצמו לביטול כל צורות האפליה וקידום השוויון בין גברים ונשים בתחום זה. יחד עם פיתוח תכניות חינוכיות במדע המיועדות במיוחד לנערות, אונסקו הקים רשת של קתדרות אקדמיות המקשרות בין נשים במדע ברחבי העולם. לפרטים נוספים

דילוג לתוכן