סיקור מקיף

האקדמיה למדעים תקיים כינוס מיוחד למאבק בגילויי השנאה

האירוע יתקיים בתחילת השבוע בבית האקדמיה בין היתר בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין; פרופ' רות ארנון: "אני רואה בכאב, בתדהמה ובחומרה רבה את גילויי השנאה המתרבים. ללא התמודדות התופעה המבישה ייווצר מחדל בלתי הפיך והרה אסון לחברה הישראלית. אנו יותר מכל אומה אחרת, מצווים להיות רגישים לנושא וחובתנו כקהילה לעמוד על המשמר למניעת שנאה והסתה"

פרופ' רות ארנון, נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים. צילום: האקדמיה הישראלית למדעים
פרופ' רות ארנון, נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים. צילום: האקדמיה הישראלית למדעים

בצעד יוצא דופן ועל רקע הדאגה העמוקה מגילויי השנאה והאלימות החמורים בחברה הישראלית בתקופה האחרונה, יזמה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים כינוס ייחודי שידון וינסה לגבש דרכים להתמודדות עם התופעה.
הכינוס "משנאת הזר לקבלת האחר" יערך במעמד נשיא מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין, שרים ואישי ציבור
בימים ראשון-שני, 20-19 באוקטובר 2014 בבית האקדמיה ברח' ז'בוטינסקי 43 ירושלים.

החלטת מועצת האקדמיה למדעים להתמודד עם הנושא הכאוב והטעון של שנאת הזר והאחר לוותה גם בהקמתה של וועדת היגוי המורכבת מחברי האקדמיה למדעים, בראשותו של סגן הנשיאה פרופ' ב"ז קדר. מטרת הכינוס לדון בתופעות הפסולות ולחתור לגיבוש הצעות אופרטיביות להתמודדות עם התופעה. לפיכך יעלו בכינוס נושאי דת וחברה, סוגיות החקיקה והמשפט וההיבטים החינוכיים.

נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים, פרופ' רות ארנון מסרה כי "היא רואה בכאב, בתדהמה ובחומרה רבה את גילויי השנאה המתרבים כלפי מיעוטים וכלפי ציבור או פרטים המביעים דעה שונה. המאורעות הקשים בקיץ האחרון גררו גלי התבטאויות הקשורות לשנאה ולהסתה שאינן נפוצות בימים כתיקונם, אשר הובילו לתוצאות חמורות. חוסר ההתמודדות שלנו כחברה וכמחנכים עם התופעה המבישה הזו, תיצור מחדל בלתי הפיך והרה אסון לחברה הישראלית " – הדגישה פרופ' ארנון והוסיפה כי "יש לנקוט צעדים למניעת פגיעה בחופש הביטוי והמחשבה, שהם מיסודה של חברה חופשית, שמובילה הקהילה האקדמית. אנו יותר מכל אומה אחרת, מצווים להיות רגישים לנושא וחובתנו כקהילה לעמוד על המשמר למניעת שנאה והסתה ושמירה מכל משמר על ערכי חירות הביטוי, זכות המחאה והיכולת להשמיע קול שונה ללא מורא".

בפתיחת הכינוס ביום ראשון בשעה 18:00 ישתתפו נשיא המדינה ריבלין, נשיאת האקדמיה למדעים ארנון ושר החינוך הרב שי פירון. את הרצאת הפתיחה יישא פרופ' יהודה באואר והיא תתמקד בנושא "מה יכולה להיות תרומת האקדמיה למאבק בהסתה?" בהמשך הערב ולמחרת יתקיימו שלושה מושבים נפרדים בנושאים : הפן הסובלני ביחס היהדות לאחר והדרכים לקידומו, המשפט כאמצעי לחולל שינוי ביחס לאחר והחינוך כאמצעי לחולל שינוי ביחס לאחר. במושבים אלה ובדיונים ישתתפו שרת המשפטים, ציפי לבני, פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, ועוד נושאי משרות ציבוריות ואישי ציבור, חברי האקדמיה, מרצים וחוקרים וכן ראשי מוסדות חינוך, משפטנים ורבנים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. אם נניח שבאקדמיה למדעים יושבים אנשים חכמים וגם רובי ריבלין בכנס.
  אז זהו צעד מונע חרם על האקדמיה הישראלית. הנה דוגמא למשהו חכם.

 2. נכון. הדגש של האקדמיה למדעים הוא כדי להיראות פוליטית נכון, אבל גם בימין המנהיגות לא שיא התבונה.
  אם ברור לכולם שההנהגה הנוכחית בארה"ב היא אנטי למה לענות לכל התגרות. הרי כשהם מתגרים בטוחים שמישהו פה יענה. למשל רוה"מ נוסע לארה"ב, אז ברגע שהוא נכנס לביקור, מודיעים בעריית ירושלים על התחלת בניה. וכששר החוץ האמריקאי פולט משהו על קשר בין דאעאש לישראל, מישהו עונה לו. זו לא טורקיה שאפשר לנתק איתה יחסים.
  בקרוב נצטרך אותם באו"ם בווטו ואולי לא נקבל. ואם יהיה חרם אירופי על הייצוא הישראלי ועל חלקי נשק לתעשיה הישראלית אז מה נעשה.
  גם אני מסכים להערכה שיש פה אנטישמיות גלויה ולא רוצים שליהודים תהיה מדינה. אבל להתנהל לא כבריון בחנות חרסינה. אני גם מסכים להערכה שאפילו בגבולות הנוכחיים כמעט אינם ברי הגנה במציאות בה ניתן לתקוף את ישראל מלא מרחק 3200 ק"מ, וישראל תתקשה להגיב. לכן זה בגדר נס קצת מה שקורה כאן מראשית ההתיישבות ועד היום וצריך הנהגה חכמה שתנווט במים סוערים יותר.

 3. יוסי, ומי אתה חושב אחראי לכל זה? כנס לאתר באנגלית של עיתון הארץ ותבין שהאנטישמיות והשנאה באה מבפנים ואז מהעולם .
  מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.

 4. הכתבה על שנאה בתוך ישראל.
  מצבה של ישראל בעולם מדאיג אותי מאד. הידידה היחידה שלנו ארה"ב שמגנה עלינו בווטו, עושה רושם שבממשל הנוכחי יעשו הכל להעכיר את היחסים ולכל פליטת פה שם יש גאונים כאן שעונים להתגרות.
  העולם לדעתי הולך ומקיא את ישראל מתוכו, ואינו מכיר בזכותה להתקיים. נעדרת הנהגה נבונה פה שלא מקלקלת את היחסים עוד יותר מהיכן שהם כעת. בפועל יש אמברגו נשק ואמברגו ווטו ונוסף על כך משודרת עוינות מהממשל שם שכן מקרינה על האויבים מבחוץ חולשה. בספר התמוטטות ציוויליזציות מונה פרופסור גרלד דיאמונד גורמים להתמוטטות. כל הגורמים מתקיימים כיום בישראל ואחד מהם הסתלקותם של בעלי ברית.
  ישנו גם ספר ישראל – קיום מוטל בספק נכתב ע"י שני מחברים מהשמאל האירופי רישאר לאוב ואוליבייה בורוכוביץ אבל הוא מרשים בחדותו ומדבר על 20 שנה מ 2010. אינני רוצה לזרוע פסימיות או דמורליזציה אלא שאיננו שומעים קולות אחרים זולת קול אחד כיום בישראל.

 5. אני מקווה שבכנס לא יעסקו בזכות היסוד של המוסלמים : לשנוא ולהרוס כל דבר שאיננו מוסלמי ,בכלל זה הרס שיטתי של הרכבות בירושלים, זריקת בקבוקי תבערה ובכללי, הטפה לג'נוסייד של כל מי שאיננו מוסלמי.

 6. לפי החמאס אנחנו קופים וחזירים, שלא לדבר על התגברות משמעותית של האנטישמיות בעולם, שמתבטאת בעיקר בשנאה של ישראל וישראלים. אבו מאזן עשה דוקטוראט באוניברסיטת מוסקבה על כך שהשואה לא התרחשה…
  זה טוב לערוך כנס כזה וחשוב לאותת לעולם שאנו רואים את שנאת הזר בחומרה. זה בהחלט דבר חמור שאסור לנו לעסוק בו כיהודים. אבל צריך לזכור שיהודים נוטים תמיד לראות את האשמה בעצמם – זה כנראה עניין תרבותי. הערבים תמיד מאשימים את האחר, זה גם כנראה עניין תרבותי.

 7. גילויי השנאה אצל היהודים הם אחוז אחד משל הערבים ולרוב בא כתגובה וייאוש ממעשיי הערבים היומיומיים בכל הארץ, שיתחילו לעשות הרצאות וסדנאות להם.
  בטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית היהודים מתוארים כתת אדם וכל ישראל מוצגת כפלסטין, התעמולה שם שווה לעמולה הנאצית. אבל למה להרחיק יש את עיתון הארץ שעושה זאת לבני עמו , מה שיותר גרוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן