סיקור מקיף

כ-2,000 בני אדם נפטרים בשנה מסרטן ריאה, 80% מתוכם מעשנים

כך עלה בדיון שערכה בנושא וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "התחלואה הגבוהה של סרטן ריאה היא בקרב מעשנים ועדיין הכנסת לא עושה מספיק למניעת עישון; האוצר חייב לתקצב יותר לנושא מהמיסוי האדיר שמגיע אליו ממכירת סיגריות"

אילוסטרציה: pixabay.
אילוסטרציה: pixabay.

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) קיימה ביום שלישי דיון שמטרתו העלאת המעורבות הממשלתית בקידום טכנולוגי עבור חידושים לטיפול וגילוי סרטן הריאה.

את הוועדה פתח היו"ר מקלב בהוראה שהתקבלה מהייעוץ המשפטי של הכנסת כי היות ומתנהל הליך בבג"צ בעתירה לחייב את משרד הבריאות לאפשר מימון של גילוי סרטן הריאה למעשנים, על כן הדיון לא יעסוק בכך אלא בהיבטים כללים בהיקף המחלה ובפתרון הטכנולוגי שלו. "לפניכם יוצגו הנתונים המראים שבסרטן הריאות יש תחלואה גבוה ביותר, אך האפשרויות לפעול כנגדו רבות ומגוונות. הדברים האלו מחייבים אותנו לפעול ולעשות ככל היותר על מנת לשפר את חייהם של החולים ולמנוע תחלואה נוספת. הנתונים מצביעים כי התחלואה גבוהה בקרב מעשנים ולצערי הרב הכנסת לא עושה מספיק בנושא הזה של מניעת עישון, חינוך ומודעות לנושא בקרב צעירים, אכיפה מוגברת במקומות ציבוריים וכו'. אני מתפלא כאן בכנסת כיצד נושא העישון הוא לצערי נפוץ וטרם נעשתה פעילות בכדי למנוע את זה".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "מניעת עישון היא המעשה החשוב ביותר לטיפול בסרטן ריאה – הנתונים מראים כי מי שטרם עישן עד גיל 24, רוב הסיכויים שלא יעשן, ולכן החינוך בקרב צעירים לנושא הזה הוא חובה למדינת ישראל שעדיין לא עושה מספיק בנידון. בינתיים מדינת ישראל מכניסה קרוב ל7 מיליארד ₪ בשנה ממיסוי על סיגריות ומאידך משקיעה פחות מ6 מיליון ₪ בהסברה נגד עישון. קל לדמיין מה היה קורה אילו חברה הייתה מנסה להכניס לישראל מוצר חדש ש50% מאלו שצורכים אותו מתים – אותו יחס נדרש לגבי הסיגריות".

ח"כ ג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת): "כאחד שהעביר הרבה קורסים להפסקת עישון, אני גם מצטרף לכך שהדבר הראשון שיש לפעול הוא בחינוך בקרב צעירים ובפרט במגזר הערבי – ביישוב שגב שלום עם אוכלוסייה של כ-10000 איש, יש היום 24 בתי קפה עם נרגילות. זהו מצב הזוי שהנוער מתרגל לעשן וחושב שזה חיובי ולא יודע עד לאן הוא מגיע כשיש כזו תחלואת סרטן ריאה בקרב מעשנים".

חה"כ נורית קורן (הליכוד): "לצערי הרב פגשתי את המחלה הזאת פעמיים בקרבה אישית מבת משפחתי ומאבי שהלכו לעולמם מהמחלה. אבי עבד במפעל בלוקים וסביר להניח שבגלל המלט הוא שאף את הדברים שגרמו לו לכך. הרפואה היום הולכת ומביאה טכנולוגיה חדשה שמצליחה יותר לרפא את האנשים – אנחנו צריכים להגיע למצב שחולים יזכו לקבל את מה שהקדמה מביאה ולתת חיים ואיכות חיים לכולם".

מהעמותה הישראלית לסרטן ריאה, הציגה המנכ"ל ד"ר שני גולדברג שילה את הנתונים על היקף תחלואת סרטן הריאה: "בכל יום מאובחנים 6 אנשים חדשים עם סרטן ריאה, נפטרים 5 אנשים מסרטן ריאה ש-4 מתוכם הם אנשים מעשנים, בכל שנה נפטרים 1950 מסרטן ריאה וככלל חולה סרטן ריאה הוא בעל שרידות נמוכה לאחר חמש שנים בוודאי אל מול הסרטנים האחרים". ד"ר שני גולדברג שילה שיתפה בוועדה את סיפורה האישי שגרם להקים את העמותה, "בעלי לא היה מעשן ולמרות זה הוא חלה בסרטן הריאה. ההתמודדות והקושי שחווינו בכל תקופת המחלה הביאה אותי להקים עמותה שתהיה מוקדשת רק לסרטן ריאה והיא היום מספקת מידע ותמיכה, יוצרת קהילה משותפת, עובדת בשת"פ עם ארגוני גג אירופאים ועולמיים ומייצגת את משפחות סרטן ריאה בהווה ובעתיד. כאחת שחווה ומלווה את החולים, העומס על הרופאים במחלקות הוא מטורף ויש להוסיף במידית אנשים שיעזרו להם בכל הבירוקרטיה מול החולים. זה לא כוח אדם יקר – צריכים עוד עובדים מנהליים שיתמכו בכל התהליך וישאירו לרופאים נטו את הטיפול במחלה".

ד"ר עבד אגבריה, מנהל מכון אונקולוגי בביה"ח אסותא: "אנו עוסקים במחלה שלגביה יש את החובה הגדולה לדאוג לגילוי מוקדם וטיפול נכון – את מחלת סרטן הריאה אנו מפספסים בקלי קלות עם תחילתה וזהות משום שאנשים באים למיון בגלל שיעול וכיון שזה דבר נפוץ כמחלות חורף או דברים אחרים, הם נשלחים בחזרה. ככה אנו מוצאים את עצמנו עם אנשים בשלב מאוד מתקדם של המחלה ואז כבר הסיכויים להתרפאות קטנים. הטיפול הטוב ביותר לסרטן ריאות הוא רפואה מונעת – נוכל להילחם בתופעה המדאיגה רק אם נקדש מלחמת חורמה נגד העישון. באף סרטן אחר אין את הנתון הבולט ש-80% מהחולים הם מעשנים".

פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים סורקה: "גם אם יפסיקו כולם היום לעשן, אנו נראה את השינוי בתחלואה רק בעוד 15-20 שנה. עלינו לפעול לקידום והכנסת טכנולוגיות חדשות שיפעלו בבתי החולים ובייחוד בדרום אשר שם מראים הנתונים בצורה גורפת כי התחלואה של סרטן הריאה גבוהה בהרבה כשהסיבה העיקרית לכך היא משום שאין נגישות לרפואה בדרום".

פרופ' פרד הירש, מנהל סרטן ריאה עולמי מארה"ב הביע בדיון את הערכתו למערכת הבריאות בישראל וציין כי יש מקום לשיתוף פעולה רחב יותר והבאת מחקרים קליניים לישראל אשר לדעתו היא קריטית על מנת לשפר את מצבם של חולי סרטן הריאה בארץ שמצבם הולך ומחמיר.

יו"ר הוועדה ח"כ מקלב חתם את הדיון בדרישה ממשרד האוצר לתעל את הכספים הגבוהים ממיסוי סוגי הסיגריות לטובת הסברה מונעת עישון ומחקרים ופיתוחים שיסייעו לטיפול בתחום סרטן הריאה.

6 תגובות

  1. פתרון שמניח את הדעת באופן חלקי הוא להביא לבתי הספר נפגעי מחלות שנגרמות כתוצאה מעישון. ואפשר לצרף מחלות מטבוליות שנגרמות כתוצאה מאורח חיים לא בריא.

  2. הבעיה שהמדינה שלנו היא פקק לחץ נוראי שעישון זה הרגל של מעשנים קצת לצאת מהלחץ הזה.

    צעירים צורכים זאת מאותה סיבה כמו מבוגרים – זה מרגיע אותם.

  3. המעשנים מכורים לסיגריות והאוצר מכור לרווחים, יש סימביוזה

  4. בגיל 40-60 מאוחר מדי. הנזק כבר נעשה ואנשים מתפגרים גם שנים רבות אחרי הפסקת העישון ביסורים קשים. היתרון היחיד הוא בכך שהם מפסיקים להרעיל את הסובבים אותם.

  5. 1600 מעשנים מפסיקים לעשן כל שנה, מספר דומה ממחלות לב וריאה אחרות, רובם בגיל 40-60. הבעייה שמי שמכור לסיגריות קשה לו לצאת מזה – זו התמכרות חזקה מהרואין. צריך לפעול במערכת החינוך בגילים 12-16 שאז מתחילה ההתמכרות. רק שמערכת החינוך בפשיטת רגל……

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן