סיקור מקיף

שירות חדש לחולי סרטן יקשר ביניהם לבין חוקרים ומחקרים עדכניים

היזם ניר ארז: מדי שנה נפטרים בישראל כ- 11,000 אנשים מסרטן ומאובחנים בין 25,000 ל- 30,000 חולי סרטן חדשים. סה”כ יש מעל 100,000 חולי סרטן בישראל בהם מטפלים 240 אונקולוגים בלבד תחת עומס עצום ומחסור חריף בתקנים. על החולים להיות מודעים למצב ולקחת אחריות על ניהול המחלה.

הדמייה של תא סרטני. מקור: טרייל-אין פארמה.
הדמייה של תא סרטני. מקור: טרייל-אין פארמה.

שירות חדש – טרייל-אין פארמה (TRIAL-IN Pharma) – עוזר לחולי סרטן למצוא ולקבל טיפולים הנמצאים בחזית המדע בנוסף לפרוטוקולים הסטנדרטיים המוצעים להם. הגישה לטיפולים אלו, שחלקם  הוגדרו כ’פורצי דרך’ על ידי רשויות הבריאות, כמו ה- FDA, מתאפשרת בעיקר במסגרות של מחקר וחמלה בכל העולם. באמצעות השירות, החולה יכול לקבל טיפולים אלו כבר היום, בחינם, ועם סיכוי להרוויח מהם שנים לפני שיאושרו ויהיו זמינים בסל הבריאות. השירות ממשיך בליווי מקצועי-רפואי של החולה והאונקולוג, עד להשגת הטיפול בכל מקום ומכל מקום בעולם.

את השירות יזם ניר ארז, בעל רקע וידע נרחבים בתחום הסרטן, היכרות רבת שנים עם האונקולוגים ועם הטיפולים השונים. לצידו של ניר בשירות, צוות של אונקולוגים בכירים. לדבריו, זה לא חדש שמערכת הבריאות הגיעה לקצה גבול היכולת שלה, ועל אף מאמציה, המצוקה של חולי הסרטן זועקת לשמיים והם אפילו לא יודעים זאת. אנחנו יודעים בוודאות שניתן להציע טיפולים נוספים לחולים כך שהשירות שלנו ממשיך מקצה גבול היכולת.

ניר מעדכן כי מנתונים אחרונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי חיים כיום למעלה מ- 100,000 חולי סרטן ומדיי שנה מאובחנים 25,000- 30,000 חולי סרטן חדשים. במקביל, נפטרים כ- 11,000 חולים בשנה בארץ ועם המצב הזה מתמודדים כ- 240 אונקולוגים בלבד. העומס העצום על האונקולוגים והמערך התומך פוגע ביכולת לענות על צרכי החולים ואלו מצידם צריכים לדעת שעליהם לפעול להשגת מידע על טיפולים נוספים הזמינים ברחבי העולם, כולל ישראל. אסור להם לפספס ‘מתחת לרדאר’ טיפולים שיכולים להתאים להם יותר מכל טיפול אחר וכשברשותם המידע הזה, יבחרו עם האונקולוג את הטיפול הטוב ביותר.

השירות אותו מציעה טרייל אין פארמה מבצע בדיקה מותאמת אישית למחקרים וחמלה בארץ ובעולם. עבודת ניווט יסודית בתוך אוקיינוס של מעל 70,000 מחקרים הרשומים בעולם בתחום הסרטן והיא נעשית תחת תהליך קפדני של בקרת איכות. בהמשך, טרייל-אין פארמה מלווה את הקשר עם חברות התרופות והמרכזים הרפואיים, עד לקבלת הטיפול. ניר מדגיש כי סרטן הינה מחלה מורכבת ולכל חולה טיפול ייחודי הנובע מסוג הגידול הספציפי שלו, הפרופיל הביולוגי של הגידול, ניתוחים, טיפולים קודמים ועוד. החולים אינם ‘העתק-הדבק’ אחד של השני גם אם מדובר באותו סוג סרטן. לפיכך, השירות מדייק ומחזק את בחירת הטיפול המתאים ביותר לחולה. לאונקולוג תפקיד מרכזי בבחירת הטיפול עם החולה כשמטרות הטיפול הן להציל חיים, להאריך חיים ולשמור על איכות חיים טובה של החולה.

ניר ארז. מקור: טרייל-אין פארמה.
ניר ארז. מקור: טרייל-אין פארמה.

ניר מדגיש כי המערכת הרפואית בישראל חשופה רק לכ – 2% מהמחקרים בסרטן הפתוחים בעולם. הניסיון בטרייל-אין פארמה מלמד שמידע מותאם אישית על טיפולי מחקר וחמלה יכול לשמש פלטפורמה להשגת הטיפולים גם מחוץ למסגרות אלו. “ההצלחה במציאת טיפולים בארץ ובעולם לעשרות חולי סרטן שפנו אלינו עד כה היא 100 אחוז”.

ניר ארז, 49, מנכ”ל ומייסד השירות בעל רקע וניסיון ייחודיים בישראל בתחום הסרטן מאז 2003. לאחר שסיים לימודי כימיה, עבד בענקית התרופות רוש פרמצבטיקה, שמרכז פעילותה הוא סרטן. ב- 2013 הקים עסק עצמאי המספק שירותים בניהול מחקרים קליניים. לפני 7 שנים, איבד את אימו ממחלת הסרטן. ניר הבין מאוחר מדיי שייתכן והיו טיפולים נוספים בעולם שלא ידע עליהם, בעלי סיכוי להאריך את חייה ואולי אף להצילם. בעקבות תחושת החמצה זו, הקים את טרייל-אין פארמה כשמטרתו לעזור לחולי סרטן במאבקם במחלה ולהפוך עבורם כל אבן.

10 תגובות

 1. חחחחח באתר מופיע שליוו 6000 מטופלים ורק 4 המלצות ….מעניין

 2. עובדים עלינו ובגדול , היחידים שעושים עלינו קופה זה החברות האלו

 3. היגיע הזמן באמת שהחולים האונקולוגים יקבלו מגוון טיפולים שיאריכו להם את החיים טיפולים מצילים חיים כימותרפיות הם רעילות רעל לגוף שגם פוגע בתאים בריאים עם המון תופעות לואי שהן יכולות לגרום לאותם המטופלים נזקים בלתי הפיכים כמו למשל פגיעה בתא הזיכרון במוח דימנציה ועוד נזקים בלתי הפיכים

 4. אבי
  אולי זה רעיון טוב להחליף חלק מהתרופות בסל הבריאות, אבל זה יגרום להעלת מיסים, ולפגיעה בבריאות הציבור. אני חושב שרוב צרכני התרופות הם אנשים שאין להם עודף כסף, והם אלה שיפגעו. אני מסכים איתך שאפשר להעביר כסף מתקציב הבטחון לבריאות, כמו שאפשר להעביר תקציבים ממשרד הדתות, הפנים, המשפטים, התרבות, התחבורה, התעסוקה וכן הלאה.

  תסביר לי בבקשה איזה כוח בדיוק יש למשרד הבריאות נגד יצרני התרופות? גם ככה – התרופות בישראל משמעותית יותר זולות מתרופות בארה”ב.

 5. בנושא הסל זה רק עניין של סדר עדיפויות
  לדוגמה:
  צריך להוציא תרופות שלא מצילות חיים מהסל במקום אלו שמצילות חיים .
  צריך לתקצב את זה ממשרדי ממשלה אחרים אפילו על חשבון תקציב הביטחון כי זה מציל חיים לא פחות מאמצעי ביטחון אחרים.

  לרשויות הבריאות יש הרבה כוח נגד היצרנים של התרופות , רק בגלל הפחד מתביעות והצורך בכיסויי תחת לפקידים של המשרד, הוא מנוצל בצורה עקומה שגורם להעלאת מחירים במקום להפך.
  רשויות הבריאות צריכות להתאחד כדי להלחם בהפקעת המחירים הזאת, צריך לקצר את הבירוקרטיה שמעכבת אישור תרופות שמצילות חיים ( כמו שה FDA עשו פעם בתרופות לHIV) .
  אם תרופות יאושרו בישראל בתהליך מקוצר מאשר נהוג בחו”ל אז אפשר יהיה לקבל כאן תרופות בזול יותר, אבל בשביל זה משרד הבריאות צריך ביצים גדולות יותר. היום הם רק נגררים אחרי הרשויות באירופה וגם זה בפחד גדול מהצל של עצמם.

 6. אבי
  מה העלות של אספקת כל התרופות האלה, ומאיפה אתה מציע שיקחו את התקציב לכיסוי העלות הזו?

  מה הדרך שאתה מציע למשרד הבריאות לחייב חברות הזרות להוריד את המחירים?

 7. לדעתי – הנושא הזה שסל הבריאות לא כולל תרופות מצילות חיים זאת שערוריה.
  היה צריך לקבוע קריטריונים לתרופה מצילת חיים שיעילותה הוכחה, ולחייב את המערכת לספק אל כל התרופות מצילות החיים האלה בחינם לכל חולה מידית בלי לחכות לסל .
  במקביל לבדוק למה חברות תרופות מפקיעות מחירים, ולחייב אותם לספק את התרופות במחירים סבירים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן