סיקור מקיף

אדם עם חלל במוחו

סריקות חשפו חלל מלא מים במוחו של אדם נורמלי

סריקת מוח של אדם שנמצא במוחו חלל מלא מים
סריקת מוח של אדם שנמצא במוחו חלל מלא מים
סריקות חשפו חלל מלא מים במוחו של אדם נורמלי
לפני שלוש שנים אושפז בבית החולים במרסיי, צרפת, אדם בן 44 אשר התלונן על חולשה ברגלו השמאלית. לא היה לו מושג מה יגלו הרופאים כמקור לבעייתו: כיס ענק של נוזל במקום בו מרבית המוח שלו אמורה להיות…
באופן נורמלי נוזל נע באופן מתמיד במחזוריות דרך המוח ומנוקז למערכת ההובלה בגוף. אולם במקרה זה, צינורות הניקוז של המטופל הוצרו, והובילו לכך שהתרחשה הצטברות  של נוזל בחללים והתרחבות של הגולגולת כתוצאה מנפח גדול של נוזל שהפעיל עליה לחץ. לחץ זה גרם לדחיסת המוח לתוך שכבה צרה סביב הנוזל. הרופאים מדווחים על מקרה רפואי זה בכתב העת Lancet.
"הופתענו מאד כאשר הבטנו לראשונה בסריקות ה-CT " אומר ליונל פווילט, רופא נוירולוג באוניברסיטת Mediterranean במרסיי. "המוח היה הרבה הרבה יותר קטן מהנורמלי". יחד עם זאת, בדיקות נוספות שנערכו לאחר מכן הראו שלמטופל זה, הסובל מכמות כה גדולה של מים במוחו, מנת משכל של 75 IQ, מדד המעיד על הקצה הנמוך בטווח הנורמלי של האנטליגנציה.

המטופל הינו אדם נשוי ולו שני ילדים אשר המועסק כעובד ציבור. בעיותיו עם רגלו השמאלית היו סימפטומים נוירולוגיים למצבו, אומר פווילט.
מים במוח
התופעה הכללית הנגרמת ע"י הצטברות של נוזל בחללי המוח קרויה הידרוצפלוס או "מים במוח" היא תופעה שכיחה יחסית, התוקפת אדם אחד מתוך 1,000. היא שכיחה בעיקר בקרב ילדים אולם יכולה להופיע גם במבוגרים.
כדי לשחרר את הנוזל הלכוד במוח הרופאים מחדירים צינורית המכונה shunt (דֶּלֶף), המאפשרת לנוזל להתנקז ולדלוף לתוך זרם הדם ומערכת העצבים המרכזית. באמצעות טיפול זה רוב המטופלים מנהלים אורח חיים תקין יחסית. אולם בעיות נוירולוגיות וסיבוכים אחרים, כגון זיהום המוח ובעיות הקשורות לצינורית עצמה שכיחות גם הן. במידה ומותירים את המצב בלא טיפול, עלולה להיות החמרה עד כדי מוות.
סביר שלמטופל במקרה זה היה הידרוצפלוס כבר מלידה, אומר פווילט. מעיון בתיקו הרפואי נמצא שהוא טופל בצינורית דֶּלֶף בגיל 6 חודשים, ושוב בגיל 14 שנים. אולם ללא בעיות נוירולוגיות נוספות חלפו העשורים בלא לבחון את מצבו ובלי לדעת על מידת הצטברות הנוזל.
העובדה שעברו הרפואי מעיד על התפתחות נוירולוגית תקינה היא יוצאת דופן, אומר פווילט. "עד כה לא נתקלנו במקרה כזה. למיטב ידיעתנו הוא ייחודי. מעולם לא פגשנו מקרה כה חמור של הידרוצפלוס".
מצבים רפואיים רבים מובילים גם הם להצטמקות המוח, כולל אטרופיה (ניוון) של המוח כתוצאה ממחלת אלצהיימר, מסביר פווילט. "אולם במקרים אלה, היכולות המטנליות מושפעות בדרך כלל." לדוגמה, אנשים הסובלים ממיקרוצפלוס- מצב בו גודל הראש והמוח מצטמצם (אולם מבנה המוח נורמלי)- עלולים לסבול מאפילפסיה, לקות בראייה ובשמיעה, שיתוק מוחין ואוטיזם.
למרבית השמחה המטופל המדווח כאן החלים לחלוטין בעקבות הטיפול, מדווח פווילט, למרות שסריקות מוח שנערכו לאחר ניקוז הנוזל מראות שלא חל שינוי בגודל המוח שלו.

הידיעה במלואה מופיעה בחדשות נייצ'ר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

  1. יש לנו כל כך הרבה אנשי ציבור שסובלים מהמחלה הזאת ניראה לי היתה היתפרצות חריפה באזור ירושליים כ120 חולים התרופה לא ניראת באופק

  2. תאורטית מנת המשכל שלו לא צריכה בעשורים הראשונים להיפגע ואפילו להייות טובה יותר, וגם היכולת המוטורית, שכן בגלל ההידחסות- המרחק הצמתים והקשרים במוח התקצרו..

  3. יש אנשים שאני מכיר שאני כבר הרבה זמן חושד בהם שיש להם מים בראש במקום מוח.

  4. מועסק כעובד ציבור הוא לא צריך מוח שלם בשביל זה 🙂

  5. טוב, ידוע כי אנחנו משתמשים רק בחלק קטן מהיכולת השכלית שלנו, לרב.
    הוא הוכחה חיה!!!!

  6. מה זה החלים?

    עכשיו הוא יכול לכתוב את סדרת ההמשך של תורת היחסות הפרטית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן