סיקור מקיף

פרצה ענקית בשדה המגנטי של כדור הארץ איפשרה לסופת שמש לחדור פנימה

הפרצה העצומה שלמעשה חשפה את כל כדור הארץ לרוח השמש למשך יום אחד גדולה פי 10 ממה שחשבו שאפשרי והיא עלולה לחזור על עצמה במחזור השמש הנוכחי

הדמיית אמן של אחת מחלליות להק תמיס המקיפות את כדור הארץ
הדמיית אמן של אחת מחלליות להק תמיס המקיפות את כדור הארץ

להק בן חמש חלליות של נאס"א המכונות THEMIS גילו לאחרונה פרצה בשדה המגנטי של כדור הארץ, גדולה פי 10 לעומת מה שנחשב בעבר לפרצה המרבית. רוח השמש יכול לחדור דרך הפתח להטעין את המגנטוספירה וליצור סערות גיאו מגנטיות. עצם קיומם של פרצות כאלו אינן בגדר ההפתעה הגדולה ביותר. החוקרים נדמהים אפילו יותר מהדרך המוזרה והבלתי צפויה שבה הן נוצרות, והידע החדש שהושג הופך על פניו רעיונות ותיקים רבים אודות פיסיקת החלל. כזכור, זו התגלית השניה החשובה של לוויני תמיס. הקודמת היתה גילויים של כבלים מגנטיים המקשרים בין כדור הארץ לשמש.

"בתחילה לא האמנתי" אמר המדען הראשי בפרויקטת תמיס, דייויד סיבק ממרכז טיסות החלל גודארד. "הממצאים משנים באופן בסיסי את הבנתנו אודות ההשפעה ההדדית בין רוח השמש והמגנטוספירה של כדור הארץ.

המגנטוספירה הינה בועה של מגנטיות המקיפה את כדור הארץ ומגינה עלינו מפני רוח השמש. חקר הבועה הזו הוא אחת המטרות העיקריות של משימת תמיס, ששוגרה בפברואר 2007. הגילוי הגדול התרחש ב-3 ביוני 2007 כאשר חמשת החלליות חלפו באורח מקרי דרך הפרצה בדיוק כשזו נפתחה. החיישנים שהן נושאות תיעדו מבול של חלקיקי רוח השמש הזורמים לתוך המגנטוספירה, דבר המעיד על אירוע בסדר גודל בלתי צפוי.

"מדובר בפתח עצום, בקוטר של פי 4 מכדור הארץ עצמו" אמר ונהואי לי, פיסיקאי חלל באוניברסיטת ניו המפשייר שניתח את הנתונים. עמיתו של לי, ג'ימי רידר, אף הוא מניו המפשייר אמר "10 בחזקת 27 חלקיקים לשניה נכנסו לתוך המגנטוספירה,כלומר 1 ואחריו 27 אפסים. מספר זה מהווה לפחות סדר גודל אחד יותר ממה שחשבנו שאפשרי."

האירוע החל כמעט ללא התרעה כאשר משב עדין של רוח השמש הביא חבילת שדות מגנטיים מהשמש לכדור הארץ. כמו תמנון הכורך את זרועות הציד שלו סביב צדפה, השדות המגנטיים מפילים את עצמם סביב המגנטוספירה וסודקים אותה כך שתיפתח. הסדיקה מושלמת באמצעות תהליך המכונה צירוף מחדש (magnetic reconnection). מעל הקטבים, בגובה רב, התחברו השדות המגנטיים הארציים והשמשיים ויצרו מעין תעלה לרוח השמש. התעלות הללו מעל האוקיאנוס הארקטי ומעל אנטארקטיקה התפשטו במהירות והתמזגו מעל קו המשווה תוך שהם יוצרים את הפרצה המגנטית הגדולה ביותר שתועדה בידי לוויין עד כה.

בתמונה: מודל ממוחשב של רוח השמש זורמת מעל השדה המגנטי של כדור הארץ ב-3 ביוני 2007. צבעי הרקע מסמלים את צפיפות רוח השמש – אדום משמעו צפיפות גבוהה וכחול – צפיפות נמוכה. הקווים השחורים הבולטים עוקבים אחר הגבולות החיצוניים של השדה המגנטי של כדור הארץ. החיצים הלבנים מראים היכן נכנסת רוח השמש דרך הפרצה. איור: ג'ימי רידר, אוניברסיטת ניו המפשייר
בתמונה: מודל ממוחשב של רוח השמש זורמת מעל השדה המגנטי של כדור הארץ ב-3 ביוני 2007. צבעי הרקע מסמלים את צפיפות רוח השמש – אדום משמעו צפיפות גבוהה וכחול – צפיפות נמוכה. הקווים השחורים הבולטים עוקבים אחר הגבולות החיצוניים של השדה המגנטי של כדור הארץ. החיצים הלבנים מראים היכן נכנסת רוח השמש דרך הפרצה. איור: ג'ימי רידר, אוניברסיטת ניו המפשייר

גודל הפרצה הפתיע את החוקרים. "ראינו דברים כאלה קודם לכן" אמר רידר, "אך מעולם לא בקנה מידה כזה. כל צד היום של כדור הארץ היה פתוח לרוח השמש." התוצאות היו אפילו מפתיעות יותר. פיסיקאי חלל האמינו עד כה כי החורים במגנטוספירה נפתחים רק כאשר השדות המגנטיים של השמש פונים דרומה. הפרצה של יוני 2007 נפתחה בתגובה לשדות מגנטיים שמשיים הפונים צפונה. "לאדם הפשוט זו נשמעת התפלפלות אך עבור פיסיקאי החלל מדבור ברעידת אדמה" אמר סיבק. "כאשר אני אומר זאת לעמיתים, רובם הגיבו בספקנות כאילו אני מנסה לשכנע אותם שהשמש זורחת במערב".

ההסבר הוא פשוט. רוח השמש לוחצת על המגנטופסירה של כדור הארץ כמעט ישירות מעל קו המשווה, במקום בו השדה המגנטי של כדור הארץ פונה צפונה. אם חבילות של מגנטיות מגיעות ומצביעות אף הן צפונה, שתי השדות יחזקו זה את זה, ויהדקו עוד יותר את השדה המגנטי המגן על כדור הארץ ובכך ינעלו עוד יותר את הדלת לרוח השמש. בשפת פיסיקאי החלל, שדה מגנטי שמשי הפונה צפונה מכונה IMF צפוני, והוא שווה ערך ל"המגינים מורמים". לפיכך ניתן לתאר את ההפתעה כאשר IMF צפוני מגיע והמגינים יורדים במקום לעלות" אמר סיבק. "הדבר הופך לחלוטין את הבנת הדברים".

לדברי רידר, IMF צפוני לא מניע סופות גיאומגנטיות, אך הם מכינים את התשתית לסופות באמצעות הטענת המגנטוספירה בפלסמה. מגנטוספירה טעונה מספקת לנו את תופעת זוהר הקטבים, וגורמת להפסקות חשמל והפרעות אחרות שיכולות להגרם כאשר מגיעה גם סופת שמש באותו הזמן.

רידר מחכה להפתעות נוספות כאשר אנו נכנסים למחזור השמש ה-24. מסיבה לא ברורה, מחזורי שמש בעלי מספרים זוגיים נוטים לחמם את כדור הארץ כאשר הקצה המוביל של רוח השמש ממוגנט צפונה. שדה מגנטי זה יכול לגרום לטעינת האטמוספירה, ולפנות דרך פנימה לחלק העיקרי של הסופה. "זהו התרחיש המוביל לאירוע גדול באמת" אמר רידר.

סיבק מסכים: "תוצאת התהליך תהיה סופות גיאומגנטיות חזקות יותר מאלו שראינו במשך שנים רבות."

לידיעה באתר נאס"א

תופעה הקשורה לזו המתוארת בכתבה זו: החמצן דולף מהאטמוספירה לחלל באמצעות זוהר הקוטב

20 תגובות

 1. השאלה האמיתית שצריכה להישאל היא:

  מהי הסבירות לפגיעה של סופת שמש מתי שהוא בעשור הקרוב — סופה כה גדולה ורבת עוצמה עד שהיא תשבש לחלוטין את התקשורת האלקטרו-מגנטית בכדוה"א לתקופה ארוכה, תקשורת שהעולם הופך יותר ויותר תלוי בה וחסר אונים בלעדיה? ומה הממשלות השונות בעולם עושות כדי להתכונן מראש לאפשרות כזו?

 2. היא היתה היפה שבאהובותיו והיא היתה מעוברת כלב מכיל מהויות חיים ,היא הכחילה מבחוץ והאדימה מבפנים ופעם זה היה שונה.ועכשיו היא חוללה לפני הקיסר בזמנים מתהפכים לפני לידת ימי הפרפר,לפני הסרת הכפפה.ורוח הקיסר הפרתה אותה ושיהם המתינו להייפוך התפקידים ,ומדענים ראו תופעות.ומכיני מנורות השמן מילאו שמן במנורות
  והמתפללים נצרפו ברצועות שאיננן נראות אך נצחיות הן.

 3. איציק:
  שום פיזיקאי מעולם לא חשב כפי שאתה מנסה לרמוז.
  הפיזיקאים – מאז ומתמיד – ראו בהפתעות הזדמנות ללמוד משהו חדש על הטבע.
  איש מהם מעולם לא טען שנוסחה הנותנת תוצאות שונות מאלו המתקבלות בניסוי היא נכונה.
  טענות מסוג זה תמצא רק בתגובות הקוראים למאמרים מדעיים באתרי מדע פופולרי.
  בניגוד לך גם אין לרוב הפיזיקאים ציפיות שלא תהיינה הפתעות במאיץ.
  הם פשוט ממתינים בדריכות לתוצאות כדי לראות מה אפשר יהיה להסיק מהן.

 4. אז הפיסיקאים יכולים להיות גם מופתעים כשהטבע לא נוהג לפי הנוסחאות שלהם.
  כנראה צריך לתקן או להחליף את הטבע שהתקלקל כי לא הגיוני שהנוסחאות לא נכונות.
  אני מקוה שבמאיץ הגדול יהיו הפתעות אבל לא כאלה שלא יוכלו אפילו להגיב עליהים ב " וווואוו לא ידענו / לא תיארנו לעצמנו / לא ציפינו / לא …".

 5. ברור
  זה היה יום הספרים הבינלאומי. כל אלו שסירקו ומירקו שיער יצרו שדה מגנטי זעיר עם המסרק שלהם שביחד גרם לשינוי במאזן המגנטי של כדה"א.
  זו תהיה מטרה חדשה של הירוקים אני בטוח !!!!
  🙂

 6. בינתיים כבר רואים את הקישור אז אני כן יודע באיזו ידיעה מדובר ובבירור מדובר בידיעה אחרת.

 7. ישעיה:
  אינני יודע מה הידיעה שאליה אתה מכוון אבל אם גם אז אמרו שהפרצה גדולה פי 10 ממה שהאמינו שאפשרי הרי שמדובר בידיעה שונה לחלוטין.
  האם חשבונך בבנק יהיה אותו חשבון בלי תלות בשאלה כמה פעמים תוכפל הקרן פי עשר?

 8. זה וודאי גורם לחשיפה גדולה יותר של בני האדם ופגיעות גדולה לשמש- שבאה לידי ביטוי במחלות

 9. ידיעה דומה התפרסמה לפני חמש שנים לפחות ונראה שנאס"א קצת ממחזרים את עצמם. כיוון שאין מאפשרים לי להכליל כאן לינקים, אינני יכול להפנות אתכם ותצטרכו פשוט להאמין לי.

 10. שלום לעורך אני מבקש שהכותב יכתוב נכון כדי שהכותב יבין בעצמו .פרצה לבין פירצה

 11. /
  ||
  פארדודיה על הירוקים ששוב יאשימו את האדם על יצירת תופעות טבע מסוכנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן