סיקור מקיף

ננו טכנולוגיה לטובת המז”פ: חיישן חדש יוכל לייעל את בדיקות ה-DNA

מדענים מסינגפור מדווחים על פיתוח חישן אלקטרוני מהיר יותר, פחות יקר, ויעיל יותר לבדיקות איתור עקבות ד.נ.א. בדיקות כאלו נעשות בחקירות משטרתיות, איתור מחלות גנטיות ועוד

DNA מתוך ויקיפדיה
DNA מתוך ויקיפדיה

מדענים מסינגפור מדווחים על פיתוח חישן אלקטרוני מהיר יותר, פחות יקר, ויעיל יותר לבדיקות איתור עקבות ד.נ.א. בדיקות כאלו נעשות בחקירות משטרתיות, דיאגנוזה של מחלות ועבור מטרות נוספות. חישן ה”מעבדה על שבב” החדש יכול ליעל את בדיקות הד.נ.א. לדברי החוקרים. הממצאים יפורסמו בכתב העת Journal of the American Chemical Societyבספטמבר.

במחקר טוענים זיקיאנג גאו ועמיתיו שהשיטה הנוכחית לאיתור ד.נ.א מצריכה את השימוש בפעולת שרשרת פולימרית (PCR), שעושה “אמפליקיציה” או משעתקת עקבות של ד.נ.א, על מנת לאתר את החומר הגנטי באופן קל יותר. תהליך זה יקר מאוד, מסורבל, ולא מדויק.

החוקרים מתארים את הפיתוח כ”חיישן ננו-גאפ”, שמתגבר על המכשולים הללו. בתהליך משתמשים בזוג אלקטרודות מתכת מיקרוסקופיות שביניהן מרווח ננומטרי שגודלו בגודל 0.00002 קוטר שערת בנאדם, בשילוב עם גששיות כימיקליות מיוחדות על מנת ללכוד את הרכיבים הזעירים של הד.נ.א. ה”מעגל החשמלי” הקטן מתרגם את נוכחות הד.נ.א לסיגנל חשמלי על מנת שהמחשב ימדוד אותו. במבדקי מעבדה החיישן הוכיח רגישות מצוינת באיתור עקבות של ד.נ.א אנושי. החוקרים אומרים שבעתיד אולי החיישן יחסל לחלוטין את הצורך באמפליפיקצית ד.נ.א.

להודעה של החוקרים


4 תגובות

  1. אין ספור חוקרים וממציאים כבר טענו שהם הולכים להחליף את ה PCR, אבל בינתיים נראה שזה יקח קצת זמן.
    נכון להיום ה PCR והטכנולוגיות הנגזרות ממנו נחשבים לסטנדרט ומחזיקים למעלה מחצי משוק הדיאגנוסטיקה של חומצות גרעין.

  2. דנ"א אנושי אפשר למצוא בכל מקום. השאלה היא האם הטכנולוגיה החדשה יכולה לקבוע מה מקור הדנ"א שנמצא בזירה? מי האדם שהשאיר אותה?

  3. דנ"א אנושי אפשר למצוא כמעט בכל מקום בגלובוס השאלה היא מה מקורו? מי האיש שהשאיר אותו בזירה? האם השיטה החדישה עונה על השאלה הזו?

  4. כמה זה 0.00002 קוטר שערת אדם? מאיזה מוצא? ובאיזה שמפו ומרכך הוא משתמש?
    נראה לי שהדברים האלה קצת משפיעים על קוטר השערה. כמו גם היכן מודדים, בקצה או קרוב לשורש? השיער בלונדיני או שטני? ואם בלונדיני, אז טבעי או צבוע?
    בקיצור כמה זה 0.00002 קוטר שערת אדם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן