סיקור מקיף

חמישים שנה לטיסה ההסטורית של יורי גגרין, שלושים שנה לטיסה הראשונה במעבורת קולומביה

הרדיו הסובייטי שידר הודעה פשוטה ששינתה לנצח את בידוד האדם על כדור הארץ. “החללית הראשונה, ווסטוק (מזרח) ועליה אדם, שוגרה ב-12 באפריל מברית המועצות למסע מסביב לעולם

בתמונה זו נראה יורי גגרין, טייס הווסטוק 1 על האוטובוס בדרך לשיגור. הקוסמונאוט מאחורי גגרין הוא גרמן טיטוב, טייס הגיבוי שהפך לטייס של ווסטוק 2.
בתמונה זו נראה יורי גגרין, טייס הווסטוק 1 על האוטובוס בדרך לשיגור. הקוסמונאוט מאחורי גגרין הוא גרמן טיטוב, טייס הגיבוי שהפך לטייס של ווסטוק 2.

מוזיקת ניצחון נשמעה בכל רחבי הארץ. הרדיו הרוסי הריע באותו בוקר בצליל השיר הפטריוטי “כמה ארצי רחבת ידיים”. לאחר מכן הובאה הודעה פשוטה ששינתה לנצח את בידוד האדם על כדור הארץ. “החללית הראשונה, ווסטוק (מזרח) ועליה אדם, שוגרה ב-12 באפריל מברית המועצות למסע מסביב לעולם” כתב טיים מגזין בכתבת השער שהוקדשה לאירוע.
לאחר מכן אף אחד לא שמע עוד על סגן יורי גגרין, הוא היה פשוט יורי גגרין, גיבור ואייקון תרבות. במהלך טיסתו הוא לא הורשה להפעיל את מערכות הבקרה מכיוון שהשפעת חוסר כוח המשיכה נוסתה עד אז רק על כלבים. מרכז הבקרה הפעיל את המכשירים מרחוק, ולגגרין ניתנו מפתחות השתלטות רק במקרה חרום.
בשל הפופולאריות שלו, הממשלה לא איפשרה לו לטוס שוב לחלל. היה זה מסוכן מדי והם לא רצו לאבד את האייקון. כשהוא מאוכזב, חזר יורי גגרין להתאמן על מטוסי מיג. ב-27 במארס 1968, גגרין ומדריכו, ולדימיר סריוגין המריאו במטוס מיג 15 במזג אוויר קשה והם התרסקו. הוא היה בן 34 בסך הכל.

 

עשרים שנה מאוחר יותר, בבוקר ה-12 באפריל 1981, נכנסו שני אסטרונאוטים לכסאותיהם במעבורת החלל קולומביה, חללית מסוג חדש – מעבורת חלל.
האסטרונאוט ג’ון יאנג, בוגר ארבע טיסות חלל לרבות הליכה על הירח בשנת 1972 פיקד על המשימה. טייס הניסוי של הצי בוב קריפן היה הטייס במשימה והמשיך אחר כך לפקד על עוד שלוש משימות מעבורת.

5 תגובות

  1. בכתבה ששודרה נאמר שליורי גגרין אמרו “פייחול” במשמעות יאלה צא… אני רוצה לדעת האומנם זהו הפירוש של המילה. אשמח לקבל עידכון בנושא
    תודה אסתי

  2. שאלה לאבי בבקשה בהקשר לכתבה כמה הקפות עשה יורי גאגרין סביב כדור הארץ האים תוכל לענות לי
    בבקשה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן