סיקור מקיף

מבצע לשחרור כ-400 טריטונים בוגרים באזור נחל בית לחם

במשך שנה גידלו חוקרים מהגן הזואולגי באוניברסיטת תל אביב טריטונים, מין דו-חי המצוי בסכנת הכחדה חמורה בישראל, שהוצלו במבצע לפני כשנה. צאצאיהם שוחררו היום לחופשי.

טריטון: צילום: shutterstock
טריטון צילום: shutterstock

כ- 400 טריטונים בוגרים שוחררו אתמול באזור נחל בית לחם, במסגרת פרויקט משותף של אוניברסיטת תל אביב ורשות הטבע והגנים, לאחר שניצלו לפני כשנה בפרויקט הצלה מיוחד.

כזכור, באביב 2013 הצילו חוקרי אוניברסיטת תל אביב מהגן הזואולוגי טריטונים (טריטון פסים, Triturus vittatus) וחפריות (חפרית עין החתול, Pelobates syriacus), שני מינים המצויים בארץ בסכנת הכחדה חמורה. הטריטונים היו בשטח בו מצויה שלולית החורף המכונה "שלולית צמת הצ'קפוסט" מצפון לחיפה, שבה נבנה בימים אלו מתחם קניות 'ביג'.

שלולית זו היוותה בית גידול לח ייחודי, והאתר היחיד והאחרון המוכר מעמק זבולון בו מצויים הטריטונים. מחקר גנטי של אוכלוסיית החפריות במקום העלה כי מדובר בהאפלוטיפ ייחודי, המצוי באתר זה ובאתר נוסף אחד בלבד. כמו כן, זהו האתר ממנו תואר המין לראשונה, והמהווה את ה-type locality של המין.

הגן הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב נרתם להקמת גרעין רבייה של טריטונים וחפריות בהובלת פרופ' נגה קרונפלד-שור והסטודנטית יעל בלון ובשיתוף עם חטיבת המדע של רשות הטבע והגנים הלאומיים וד"ר שריג גפני ממכללת רופין. לצורך הקמת הגרעין נאספו משלולית צומת הצ'קפוסט כ – 400 ראשני חפריות וכ 100 ראשני טריטונים.

באשר לטריטונים, פרופ' נגה קרונפלד מספרת, כי לקראת סוף חודש ינואר החלו בכמחצית הפרטים לשנות את צבעם, צורתם והתנהגותם, הופיעו נקודות והתפתחות רכס בגב אצל הזכרים ושהייה ממושכת של פרטים רבים בכלי המים – שינויים המעידים על פעילות רבייתית. לכן, בתחילת פברואר הועברו 35 פרטים, שנראו עם פוטנציאל רבייה (זכרים ונקבות) לאקווריומים עם בית גידול מתאים לרביה – גישה למים, צמחיית מים ויציאה ליבשה. לאחר קצת יותר משבוע החלו להופיע ביצים בתוך הצמחייה בשני האקווריומים, ובמרץ הופיע ראשן טריטון ראשון שוחה במים. אליו הצטרפו כ 400 טריטונים נוספים, צאצאי הגרעין. טריטונים אלו עברו גלגול, והם מוכנים כעת לשחרור. בשיתוף עם רשות הטבע והגנים הם ישוחררו כאמור היום באזור נחל בית לחם.

פרופ' קרונפלד מציינת עוד, כי למרות שנסיון העבר מלמד שגידול ממושך והרבייה של דו-חיים אלה בשבי קשה ביותר, הרי שלמרבה השמחה, במהלך השנה שחלפה הייתה תמותה נמוכה מאד של פרטים משני המינים, וכל הפרטים עברו גילגול. כיום יש בגרעין כ 400 חפריות שעברו גלגול אך עדין לא הגיעו לבגרות מינית. פרטים אלו צפויים להגיע לבגרות בתוך שנה עד שנתיים, אז ניתן יהיה לשחרר גם חפריות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. המון תודה ענקית ליונה יהב שכל נושא שקשור לאיכות סביבה ממש מעורר בו זעם… עוד מרכז מסחרי באזור רווי לעייפה במרכזים מסחריים שרק מחלישים העסקים הקטנים בחיפה, במקום להפוך את שלולית החורף למרכז לימודי אקדמאי חינוכי הוא בונה עליה עוד מרכז ביג, אגב יש מרכז נוסף של ביג פחות מעשר דקות נסיעה משם… ועוד אחד עוד כמה דקות מהשני… והמון תודה לחיפאים הטמבלים שיצביעו ליהב גם בבחירות הבאות.

  2. והמון תודה ענקית ליונה יהב שכל נושא שקשור לאיכות סביבה ממש מעורר בו זעם… עוד מרכז מסחרי באזור רווי לעייפה במרכזים מסחריים שרק מחלישים העסקים הקטנים בחיפה, במקום להפוך את שלולית החורף למרכז לימודי אקדמאי חינוכי הוא בונה עליה עוד מרכז ביג, אגב יש מרכז נוסף של ביג פחות מעשר דקות נסיעה משם… ועוד אחד עוד כמה דקות מהשני… והמון תודה לחיפאים הטמבלים שיצביעו ליהב גם בבחירות הבאות.

  3. קראתי את הידיעה באתר אחר וזה נראה לי תמוה, חשבתי שהכוונה לטריגונים…

    https://www.google.co.il/search?hl=iw&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=913&bih=876&q=%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%95%D7%9F&oq=%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%95%D7%9F&gs_l=img.3..0l3j0i24l7.1503.2785.0.3280.6.6.0.0.0.0.419.915.0j3j4-1.4.0….0…1ac.1.48.img..2.4.911.D5VaZkyrn2k#hl=iw&q=%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9F&tbm=isch

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן