סיקור מקיף

מערכת מזג אוויר ייחודית גורמת לאיזור הקוטב הצפוני של טיטאן להיות רטוב

"בריגדת דליים" – תהליך שבו נעשית פעילות ממקום אחד וצבירתו במקום שני עד שהתוצאה מורגשת מתרחש על טיטאן ומעביר מתאן נוזלי מרחבי טיטאן אל הקוטב הצפוני המלא לפיכך באגמים וימים

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/University of Idaho
תצרף תצלומים באור תת-אדום מהחללית קאסיני, שבהם רואים את האגמים בקרבת הקוטב הצפוני מוארים באור השמש. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/University of Idaho

חוקרים סבורים שמצאו את "בריגדת הדליים" (bucket brigade ) שלאט לאט אבל בטוח מרטיבה את הקוטב הצפוני של הירח השבתאי טיטאן – העולם היחיד במערכת השמש, פרט לכדור הארץ שבו יש אגמים, ימים ומזג אוויר גשום.
בריגדת דליים היא שיטה להעברת פריטים בשרשרת אנושית, למשל פינוי הריסות בעקבות רעידת אדמה, ובהשאלה – תהליך ארוך שנעשה בצעדים קטנים לאורך זמן וכך מצליח להשיג תוצאה גדולה.
במשך למעלה מעשור, מאז נחתה החללית הויגנס שנפרדה מקאסיני על הקרקע כשהיא חוצה בדרך את האטמוספירה הערפילית, האיזור שבו רטיבות יתר בצפון היווה חידה למדענים.

מכיוון שטיטאן מקבל רק כאחוז מאנרגיית השמש לעומת כדור הארץ ומידות החום הממוצעות לכאורה עומדות על מינוס 180 מעלות צלזיוס, הימים ומזג האוויר על טיטאן עשויים ממתאן נוזלי, שיכול להתקיים רק בטמפרטורות נמוכות אלה. איזור הקוטב הצפוני של טיטאן מלא באגמים ובימים ממתאן. זאת בניגוד לקוטב הדרומי של טיטאן שלידו יש רק גוף נוזלי משמעותי אחד. מאז ניסו המדענים לבנות מודלים כדי לחזות את התנאים שהובילו ככל הנראה לאיזור הצפוני הרטוב של טיטאן.

"אנחנו בוחנים היבטים שונים של האקלים של טיטאן בשנים האחרונות", אמר חואן לורה מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. "ערכנו סימולציות שונות כדי לחזות סוגים של אירועי מזג אוויר בשני ממדים ובתלת ממד. במודל הדו ממדי האטמוספירה של טיטאן לא ייצרה הפצה סימטרית של הנוזלים, אבל ראינו את חוסר הסימטריה מתפתחת מהר מאוד בתלת ממד".

מדענים חשבו הסיבה הבסיסית להבדל בכמויות הנוזלים על פני השטח בקטבים היא המסלול האקסצנטרי של שבתאי, ולפיכך גם טיטאן סביב השמש. מסלול זה מייצר קיץ קצר יותר, אינטנסיבי יותר בחצי הכדור הדרומי של טיטאן וקיץ ארוך יותר, אבל אינטנסיבי פחות בצפון. אבל איך הנתונים הללו מתורגמים ליותר נוזלים על הקרקע בצפון לא הוסבר.
במחקר החדש, השתמשו לורה ועמיתיו במודלים תלת ממדיים של טיטאן והראו כי מתאן שמתאדה במהירות מקו המשווה של הירח השבתאי, זורם לאט באטמוספירה מהקוטב הדרומי לקוטב הצפוני. תוצאות המודל מתאימות לתצפיות על טיטאן בהם רואים כי קווי הרוחב הנמוכים צחיחים ואזורי הקוטב רטובים. כמו כן נראו הרבה עננים שנעו סביב הקוטב הדרומי במהלך הקיץ שם, הסביר לורה.

בפרט, הראה המודל התלת ממדי כי המתאן נסחף לעבר קו המשווה משני הקטבים בפעימות או מערבולות. פעימות אלה יוצרים מעין "בריגדת דליים" חזקה יותר בדרום ולכן היא מסיעה יותר מתאן מאיזור זה לעבר הצפון.
"במשך אלפי עד עשרות אלפי שנים המתאן מצטבר בצפון," אמר לורה, המחבר הראשי של המחקר החדש. התוצאה היא המצב המעוות שאנו רואים טיטאן היום, הוא אמר.
המחקר התפרסם בכתב העת Geophysical Research Letters של האיגוד הגיאופיזי האמריקני (AGU).

לידיעה בבלוג של ה-AGU

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן