התחזית: 2003 עשויה להיות השנה החמה ביותר מאז המאה ה-19

אקלים / מומחים מעריכים כי למרות ש"אל-ניניו" השנה יהיה חלש מב-1998 ייתכן שהטמפרטורות השנה יהיו גבוהות יותר

קריסת מדף קרח במערב אנטארקטיקה, במארס השנה

2002 היתה כנראה אחת משתי השנים החמות ביותר על כדור הארץ מאז סוף המאה ה-.19 כעת טוענים מומחי אקלים, כי הטמפרטורות ב-2003 יהיו אפילו גבוהות יותר. לפי ההערכות, קיים סיכוי של %50 שבשנה הקרובה תשתווה דרגת החום בעולם לזו שנמדדה ב-,1998 ואולי אף תהיה גבוהה מהשיא שנקבע בשנה זו, בעקבות תופעת "אל-ניניו".

"אל-ניניו" היא תופעה אקלימית תקופתית, שבה גורמים זרמי האוקיינוס השקט להתחממות האטמוספירה. התופעה ב-1998 היתה החריפה ביותר שנמדדה אי פעם. לדברי מומחים, כעת מתפתחת "אל-ניניו" חדשה. ההערכה היא אמנם, שהפעם התופעה תהיה חלשה יחסית, אך לדבריהם, מגמת ההתחממות הכללית צפויה לגרום לעלייה של הטמפרטורות לשיאים חדשים.

האמצעי העיקרי, המשמש למעקב אחר שינוי האקלים הכללי בעולם, הוא "הממוצע העולמי של טמפרטורת הקרקע". ממוצע זה מחושב על בסיס שקלול מאות מדידות של טמפרטורת הקרקע ברחבי העולם. מהנתון לא ניתן להסיק דבר לגבי הטמפטורה במקומות ספציפיים, אך הוא משמש כאמצעי למדידת המגמה ארוכת-הטווח של התחממות כדור הארץ. מממוצע זה עולה, כי אנו נמצאים בתקופה החמה ביותר במילניום האחרון – כשהמגמה היא להמשך ההתחממות.

בין 1880 ל-2001 עמד הממוצע העולמי של טמפרטורת הקרקע על כ-13.8 מעלות צלסיוס. ב-1998 עמד הנתון על כ-14.4 מעלות, ולפי ההערכה, ב-2002 עמד הממוצע על כ-14.38 מעלות צלסיוס. גם בקצב עליית הטמפרטורה חל גידול: במשך כל 100 השנים של המאה ה-20 עלתה הטמפרטורה הממוצעת במעלת פרנהייט אחת. ואולם, מאז 1976 גדל קצב העלייה, והוא עומד על כשלוש מעלות בכל עשור.

המחשה ברורה למגמת ההתחממות ניתנה, למשל, באזור גרינלנד. בקיץ האחרון נמדדה במשטח הקרח בגרינלנד ההפשרה המשמעותית ביותר ב-24 השנים האחרונות (שבהן מתבצע מעקב אחר תנאי הקרקע במקום באמצעות תצלומי לוויין).

ההתחממות עלולה להיות תוצאה של שינוי טבעי, אך לדברי המומחים כמעט ולא ניתן לנתק אותה מהעלייה בפליטת דו-תחמוצת הפחמן ו"גזי חממה" אחרים מארובות ומכוניות. מדינות האיחוד האירופי, יפאן ומדינות מתועשות אחרות כבר אישררו את "פרוטוקול קיוטו" – שמרגע החלתו יחייבן להשתמש באמצעים לצמצום פליטת הגזים המזיקים. ייתכן שגם בארה"ב נבחנת מחדש המדיניות ביחס לחיוב השימוש באמצעים כאלה: גורמים בבית הלבן אמרו בדצמבר, כי הנשיא בוש כבר לא מתבצר בעמדה שעליה הכריז בעבר – לפיה עד2012 אין לנקוט שום אמצעי לצמצום פליטת הגזים, מלבד אמצעים התנדבותיים.

בעוד שמגמת ההתחממות של הקרקע היא נושא שכמעט ואין עליו מחלוקת, מתנהל כעת ויכוח בשאלה אם התחממות דומה מתרחשת גם באטמוספירה.ב-1990 פותח אמצעי למדידת ממוצע הטמפרטורות באטמוספירה. ד"ר ג'ון כריסטי מאוניברסיטת אלבמה וצוות מומחים מנאס"א גיבשו שיטת מדידה באמצעות מכשירים המצויים בלווייני חיזוי מזג אוויר. בדו"חות, שבהם נותח המידע שנאסף מהלוויינים במשך שלושה עשורים, הצביע צוותו של כריסטי על מגמת התקררות – או התחממות קלה בלבד – של האטמוספירה.

ואולם, כעת טוען צוות עצמאי של מדענים אמריקאים, כי מניתוח שערך- בהתבסס על אותם נתונים שנאספו מהלוויינים – עולה כי גם באטמוספירה העליונה צפויה התחממות, בשיעור הגבוה לפחות פי שלושה מזה שהוערך על ידי צוותו של כריסטי. הערכה זו מתאימה למגמת ההתחממות על הקרקע ולתחזיות של מודלים ממוחשבים.

בשנה האחרונה ניהלו שני הצוותים כמה ויכוחים על המסקנות הסותרות מנתוני הלוויינים. במפגש בדצמבר, הסכימו ד"ר כריסטי וראש הצוות העצמאי, פרנק וונטץ, מייסד חברה לניתוח נתוני לוויין, לחשוף עוד מידע על האופן שבו הגיעו לתוצאות מחקריהם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן