סיקור מקיף

צבא ארה"ב חוקר טכנולוגיות להגנה על לווינים

חיל האוויר האמריקני הקציב 29 מיליון דולרים למחקר ופיתוח בחברות שונות ובהן לוקהיד-מרטין, במטרה להגן על הלווינים האמריקנים מפני מתקפה מהקרקע, כפי שהודגמה בניסוי הרוסי ובריסוק הלווין האמריקני בשנה האחרונה

מרכז בקרת השיגורים בספינה לייק אירי ממנו שוגר הטיל שפגע בלווין USA 193 בטרם התרסק באורח בלתי מבוקר על כדור הארץ
מרכז בקרת השיגורים בספינה לייק אירי ממנו שוגר הטיל שפגע בלווין USA 193 בטרם התרסק באורח בלתי מבוקר על כדור הארץ

לארה"ב, רוסיה וסין יש היום יכולות לירות ולפגוע בלווינים במסלול החגים סביב כדור הארץ. כולן גם הדגימו יכולת זו ולפיכך אנו כבר יודעים שהטכנולוגיה קיימת, ולמרות שזו עדיין משימה קשה, הלווינים הופכים יותר ויותר פגיעים למתקפות מהקרקע. כעת מעריכים המומחים כי טכנולוגיה נגד לווינים תגיע גם למדינות בעלות משטרים בעייתיים ולארגוני טרור עטירי ממון, שכל מה שיידרשו לו הם טילים לטווח בינוני, צוות ברמה של תואר ראשון וטכנולוגיה בסיסית אך יעילה.

חיל האוויר האמריקני החל לטפל בדאגה הזו באמצעות השקעה של 29 מיליון דולרים בחברות שיפתחו מערכות התראה והגנה בחלל. כזכור בפברואר השנה (2008) פגע טיל מספינת הצי האמריקני לייק ארי בלווין ריגול פגום בשם USA 193. המשימה הצליחה וראש הנפץ נגד לווינים התנגש במטרה הנעה במהירות. למרות הקשיים, לארה"ב יש טכנולוגיה מוכחת להריסת מטרות במסלול סביב כדור הארץ מהקרקע. הדגמה זו פורשה על ידי רבים כתגובה לפגיעה של סין בלווין מזג אוויר שכבר הפסיק את פעילותו, אירוע שהתרחש בשנה שעברה. הסיבה הרשמית היתה שהלווין שנושא בתוכו כמויות גדולות של הדלק הרעיל הידראזין יפגע באיזור מיושב.

תהא אשר תהא הסיבה, ארה"ב וסין הראו את יכולתן בהרס מטרות קטנות הנעות במהירויות עצומות במסלול. כעת החשש הוא שארגוני טרור או משטרים קשים יפתחו טכנולוגיה איומה עוד יותר. לפי מומחי צבא ארה"ב, לויני מזג אוויר ואפילו מערכות טלוויזיה לווינית עלולים לשמש מטרות. כל מה שצריך זה טילים לטווח בינוני הנושאים סוג מסוים של ראש נפץ גולמי, כל עוד ראש הנפץ מתנגש בלווין או אפילו מתפוצץ לידו, הלווין יהיה חסר תועלת. אף כי לא סבורים כי לארגוני טרור ישנן כרגע תוכניות כלשהן ליירוט לווינים, חיל האוויר האמריקני רוצה להבטיח את בטיחותם של הנכסים האמריקנים בחלל.

ההשקעה הגדולה ביותר היתה בפיתוח מערכות לוויינים בעלות מודעות עצמית (Self-Awareness Space Situations Awareness (SASSA) program,) שישוגרו עד שנת 2010. חיל האוויר סיפק 29 מיליון דולרים לחברות ובהן Assurance Technologies ולוקהיד-מרטין מערכות חלל כדי להתחיל בתכנון הציוד והתוכנה הדרושים להתריע ולהעריך סיכוני פגיעה. המטרה היתה לזהות את האיומים ללויינים ולהגן עליהם מפני טילים וקרני לייזר. חיל האוויר רוצה לעמוד צעד אחד קדימה לפני האויב במידה וזה ירצה לשבש את האינטרסים החללים של ארה"ב.

עוד בנושא זה באתר הידען:

7 תגובות

  1. השתגעת ? (הכוונה לכותב המאמר המקורי)
    אני כרגע לומד לתואר שני באלקט' מסלול בקרה אוט' ואני לא מרגיש שאני קרוב לרמת פגיעה בלווין. אני חושב שגם פיזיקאים ומהנדסי אוירונאוטיקה ומכונות בעלי תואר ראשון לא יעזרו לי רבות.

  2. דווקא פגיעה בלוינים שמשדרים ערוצי טלויזיה זה רעיון לגמרי לא רע.
    האם רואים כבר את הסוף של האח הגדול וכוכב נולד?.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן