סיקור מקיף

האקוטו היפנית תשגר רובר לירח על גבי הנחתת של הצוות ההודי בתחרות גוגל לונר אקס פרייז

צוות האקוטו, קבוצה יפנית המתחרה בתחרות לונר אקס פרייז הודיעה ב-20 בדצמבר כי חתמה על הסכם לשגר את הרכב שלה על גבי נחתת של מתחרה אחרת לאחר שהשותף המקורי שלהם פרש מן התחרות.

הנחתת שמפתחת קבוצת TeamIndus ההודית, ושעל גביה יגיע הרובר של האקוטו לירח. מקור: TeamIndus.
הנחתת שמפתחת קבוצת TeamIndus ההודית, ושעל גביה יגיע הרובר של האקוטו לירח. מקור: TeamIndus.

צוות האקוטו מסר כי חתם עם הקבוצה ההודית TeamIndus להטיס את הרכב לירח על גבי הנחתת של הצוות ההודי. ההסכם קיבל אישור מקרן אקס פרייז. שתי הקבוצות לא פירטו את התנאים הכלכליים של ההסכם.

הצוותים המתחרים בגוגל לונר אקס פרייז אמורים להנחית נחתת על הירח, לנסוע 500 מטרים ולשדר וידאו ונתונים נוספים. הדדליין לחתום על הסכם שיגור ולקבל אישור מהמארגנים היה בסוף 2016. הקבוצות שנותרו בתחרות חייבות לשגר את החללית שלהם עד סוף 2017.

TeamIndus הודיעה ב-1 בדצמבר כי חתמה על הסכם עם הארגון ההודי לחקר החלל (סוכנות החלל ההודית) לשגרו על גבי משגר למסלול קוטבי בדצמבר 2017. באותה הכרזה הם גם מסרו כי הם נמצאים “בשלבים הסופיים” של חתימה עם קבוצה אחרת על שיגור משותף.

“אנחנו גאים לאשר את הסכם השיגור של האקוטו ושמחים לראות שני צוותים של גוגל לונר אקס פרייז משתפים פעולה במשימה הזאת לירח”, אמרה בהודעה צ’נדה גונזלס-מאורר, מנהלת בכירה של התחרות בקרן אקס פרייז. “המטרה של הפרס הזה הייתה, בחלקה, לעודד שיתוף פעולה במגזר הפרטי וזאת דוגמה נהדרת של צוותים שמתכנסים בקפיצת הענק הבאה בחקר החלל”.

התוכנית הקודמת של צוות האקוטו הייתה לטוס לירח עם צוות אחר, אסטרובוטיק, במסגרת הסכם שפורסם בפברואר 2015. אולם אסטרובוטיק הודיעה שהוא פורשת מהתחרות אבל תמשיך לפתח את נחתת הירח שלה למשימה מסחרית שמתוכננת ל-2019.

במאמר שהתפרסם בגיליון 19 בדצמבר של כתב העת SpaceNews, מנכ”ל אסטרובוטיק ג’ון תורנתון אמר שהחברה חשה שזה לא יהיה נבון לנסות להאיץ את הפיתוח של החללית שלה לשיגור ב-2017 והדבר מסכן את ההתפתחות הכוללת של החברה.

הרובר שמפתחת האקוטו. מקור: אתר החברה.
הרובר שמפתחת האקוטו. מקור: אתר החברה.

“לא קיבלנו את ההחלטה הזאת בקלות ראש. אבל כשיש סתירה בין הדרישות של תחרות אקס פרייז והדרישות של לקוחותינו, אנחנו חייבים להיות נאמנים לעקרונות הלקוח תחילה שלנו”, כתב תורנתון והוסיף: “אנחנו מאמינים שיותר חשוב להתמקד באופן מלא בביצועים עבור לקוחותינו מאשר לרדוף אחרי דדליינים לא ריאליים של פרסים”.

אסטרובוטיק צייצה ב-20 בדצמבר שההסכם שלה עם צוות האקוטו נשאר בתוקף, ומאפשר לקבוצה היפנית להטיס רכב נפרד במשימה של אסטרובוטיק ב-2019 בנוסף לרכב שתשגר עם TeamIndus בסוף 2017.

צוות האקוטו הוא פרויקט של ispace Inc., חברה יפנית עם תוכניות ארוכות טווח לפתח את מה שהיא מכנה “שירות הובלות בתדירות גבוהה” לירח ולהפיק שם משאבים. החברה הודיעה ב-16 לדצמבר על מזכר הבנות עם הסוכנות היפנית לחקר החלל לגבי עבודה משותפת על תוכניות לפיתוח משאבים בירח, ועיסוק בסוגיות טכניות, כלכליות ושל מדיניות.

“פיתוח משאבים בחלל מושך תשומת לב רבה ברחבי העולם”, אמר טקשי הקמדה, המייסד והמנכ”ל של ispace, בהודעה מה-16 בדצמבר שבה נמסר על מזכר ההבנות. “אנחנו חושבים שחשוב להשתתף באופן פעיל בקביעת הכללים ובמסחור וגם להיות תחרותיים גלובלית מבחינה טכנולוגית באמצעות פרויקט האקוטו שלנו”.

צוות האקוטו הוא הצוות החמישי מבין 15 הצוותים שנותרו בגוגל לונר אקס פרייז שיש לו חוזה שיגור מאושר, שמאפשר לו להישאר בתחרות. SpaceIL ו-Moon Express הודיעו על חוזי שיגור מאושרים ב-2015, ואחריהם Synergy Moon באוגוסט ו-TeamIndus ב-1 בדצמבר. צוות PT Scientists הודיע ב-29 בנובמבר שיש לו חוזה שיגור עם Spaceflight Industries, שתשיג עבורו הזדמנות של שיגור משותף, אבל ההסכם עדיין לא אושר על ידי קרן אקס פרייז. אחד הצוותים הנותרים, Angelicvm מצ’ילה, תכנן להטיס את הרכב שלו בנחתת של אסטרובוטיק.

https://www.youtube.com/watch?v=XZjL5l4ji0Q

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן