סיקור מקיף

׳אובייקט בלתי אפשרי׳: פסל המתקיים רק בחלל החיצון

מעבודות האמנות העכשוויות היחידות שנוצרו ושוגרו לחלל החיצון – המדיום הוא למעשה הפיזיקה של התנהגות מים בתנאי חוסר כבידה, ניסוי שהתקיים בתחנת החלל הבינלאומית על ידי איתן סטיבה. יוצרות הפסל החוקרת ד"ר יסמין מרוז והאמנית ליאת סגל תוצאות הניסוי מפתיעות מאוד

"יצירה בלתי אפשרית". באדיבות אוניברסיטת תל אביב
"יצירה בלתי אפשרית". באדיבות אוניברסיטת תל אביב

מעבודות האמנות העכשוויות היחידות שנוצרו ושוגרו לחלל החיצון – המדיום הוא למעשה הפיזיקה של התנהגות מים בתנאי חוסר כבידה, ניסוי שהתקיים בתחנת החלל הבינלאומית על ידי איתן סטיבה. יוצרות הפסל החוקרת ד"ר יסמין מרוז והאמנית ליאת סגל תוצאות ה: תוצאת הניסוי מפתיעות מאוד. השתיים שיערו שהמים יעטפו את הפסל, ושצורתם תהדהד את הצורה הגלית של המבנה. בפועל, המים יצרו מספר ספירות גדולות, הנאחזות בעדינות במבנה, והתנועה שלהן וצורתן מושפעות ממנו.

הפסל, ׳אובייקט בלתי אפשרי׳, הוא מיצירות האמנות הראשונות שנוצרו במטרה להתקיים אך ורק בחלל החיצון. יוצרות הפסל הן החוקרת ד"ר יסמין מרוז מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב והאמנית העכשווית ליאת סגל. עבודתן המשותפת שוגרה באפריל 2022 לתחנת החלל הבינלאומית (ISS) במסגרת משימת ׳רקיע׳, בה טס הישראלי איתן סטיבה. זוהי יצירת אמנות עכשווית מבוססת חשיבה מחקרית, בה המדיום הוא למעשה הפיזיקה של התנהגות מים בתנאי חוסר כבידה.

לטענתן של ד"ר מרוז וסגל, תוצאת הניסוי האמנותי הראשון מסוגו בחלל החיצון הפתיעה אפילו אותן. סגל ומרוז שיערו שהמים יעטפו את הפסל, ושצורתם תהדהד את הצורה הגלית של המבנה. בפועל, המים יצרו מספר ספירות גדולות, הנאחזות בעדינות במבנה, והתנועה שלהן וצורתן מושפעות ממנו. הטיפות השקופות פועלות כעדשות, ומחזירות השתקפויות משאר התחנה. משתנים רבים משפיעים על התנהגות הפסל בחלל, חלקם תלויים בתכונות פיזיקליות ואילו חלקם באופן ההפעלה. במובן זה, אובדן השליטה ותשוקת הגילוי הם חלק בלתי נפרד מהעבודה.

׳אובייקט בלתי אפשרי׳ הוא פסל שמבנהו התלת מימדי עשוי ממים נוזליים שאינם מקבלים את צורתם מכלי קיבול כלשהו, וככזה אינו יכול להתקיים על פני כדור הארץ אלא רק בחלל החיצון.  הפסל בנוי משלד של צינורות ומוטות פליז אליהם מוזרמים מים. בהעדר כבידה, המים הולכים ויוצרים סביב המוטות מבנים תלת מימדיים המשתנים עם הזמן, ומקבלים את צורתם בזכות כוחות מתח הפנים של המים, ומשיכתם אל דפנות המוטות. על פני כדור הארץ כוח הכבידה חזק משני הכוחות הללו, ולכן המים מתנהגים בצורה כל כך שונה מבחלל. מבנה הפסל הזהוב, המזכיר גרם מדרגות גלי וחסר כיוון, מעלה שאלות לגבי מהות הצורה בסביבה נטולת כבידה וכיווניות, ובפרט, מהי צורתם מים? כיצד נראית חתיכה של ים או חופן של גל? ב׳אובייקט בלתי אפשרי׳ סגל ומרוז מתבוננות על מקומה של התרבות והאמנות בתקופה בה האנושות חווה התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות מואצות. כעת, עם ניצני תיירות החלל ולאחר שהתאפשרו תנאים לקיום בסיסי ולבטחון, הן שואלות שאלות על תרבות אנושית ואמנות גם מחוץ לכדור הארץ.

מרוז וסגל הכירו לראשונה במהלך תקופת לימודי התואר השני, במהלכה ביצעו את מחקרן באותה מעבדה, באוניברסיטת תל אביב. מאז דרכיהן התפצלו, עד שכעבור מספר שנים אוחדו בשנית לטובת שיתוף הפעולה האמנותי הראשון שלהן, כשהוזמנו ליצור יחד עבודת אמנות ולהציגה בגלריה לאמנות עכשווית ע״ש גניה שרייבר באוניברסיוטת תל אביב. השתיים מאמינות גדולות בשיתופי פעולה אמנותיים-מדעיים וחושבות שהם ׳אבק פיות׳, המצית רעיונות ופריצות דרך בשני התחומים.

כשתי נשים מובילות בתחומן, סגל ומרוז מקוות ש׳אובייקט בלתי אפשרי׳, עבודת האמנות הראשונה בחלל שאי פעם נוצרה על ידי שתי נשים, תהווה השראה לנשים רבות נוספות להגשים את חלומותיהן.

קרדיט וידאו: נעמי מרוז ואסף ארביב. צילומי הוידאו והסטילס בתחנת החלל הבינלאומית צולמו על ידי איתן סטיבה במסגרת משימת רקיע.

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. "תוצאות הניסוי מפתיעות מאוד": רק מי ששכח את שיעורי הטבע ביסודי (עדיין יש שיעורי טבע ביסודי, כן?) יופתע מכמה כדורוני מים באפס כבידה, שנצמדים למשטח אקראי.

    ואלו המדענים שלנו במחלקה לביולוגיה, באוניברסיטת ת"א, והצעירים המבטיחים של דה מרקר לשנת 2020.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן