סיקור מקיף

תנועת הלוחות הטקטוניים פועלת על פי תגובת שרשרת

קבוצה בינלאומית של גיאולוגים ובהם גם חוקרים בן גוריון ואוניברסיטת ת"א גילו קשר בין רעידות אדמה במקומות שונים בעולם

תגובת שרשרת של לוחות טקטוניים. באדיבות החוקרים
תגובת שרשרת של לוחות טקטוניים. באדיבות החוקרים

מדוע לוחות טקטוניים זזים ולמה הם משנים את התנועה שלהם?  עד כה גיאולוגים הניחו שהשינויים בתנועות הטקטוניות מתרחשים כאירועים מבודדים שאין קשר ביניהם, אולם מחקר בינלאומי בהשתתפות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוכיח שהשינויים הללו קשורים אחד לשני ומייצרים תגובת שרשרת טקטונית הנמשכת על פני עשרות מיליוני שנים. "כעת  אנו מסוגלים להבין טוב יותר את הכוחות המניעים תהליכים כמו היווצרות הרים או הרי געש". המחקר פורסם בכתב העת Nature Geoscience.

בעבר הגיאולוגי של כדור הארץ, היו תקופות 'קצרות' של כמה מיליוני שנים שבמהלכן לוחות טקטוניים רבים ברחבי העולם שינו לפתע את מהירותם וכיוון תנועתם. מחקרים קודמים הצביעו על כך שהשינויים בתנועה יכולים להיגרם על ידי התנגשות של יבשות או כתוצאה מפעילות וולקנית אינטנסיבית בפני כדור הארץ. לצד הנחה זו עלתה השאלה האם השינויים הללו קשורים אחד לשני? כעת גיאולוגים הצליחו למצוא עדויות התומכות בהשערה זו.

מחקר משותף לגיאולוגים מאוניברסיטת אוטריכט בהולנד, האוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתח את רצף האירועים הטקטוניים של הלוחות המרכיבים את המוצקים בעולם, צעד אחר צעד.

כמו בקלטת ישנה, הכרוניקה של תנועות היבשות בעבר מאוחסנת במגנוט סלעי הבזלת הנמצאים בקרקעית האוקיאנוסים ובונים את הקרום האוקיאני (ששת הקילומטרים הרדודים ביותר בכדור הארץ ונמצאים מתחת לקרקעית האוקיאנוסים). ברגע שמגמה מגיעה לפני השטח ברכסי הרי געש הנמצאים במרכז האוקיינוסים (״רכסים מרכז אוקיאנים״), היא מתקררת והמינרלים רוכשים מגנוט המקביל בכיוונו לשדה המגנטי של כדור הארץ. השדה המגנטי של כדור הארץ התהפך בכיוונו מאות פעמים במהלך ההיסטוריה הגיאולוגית וכתוצאה מהתנועות הטקטוניות, הסלעים (קרום) מתרחקים מהרכסים ויוצרים חתימה סימטרית משני צידיהם. בצורה זו מגנוט סלעי האוקיינוסים מאפשר לשחזר את תנועת הלוחות בעבר הרחוק.

 בתקופת הקרטיקון המאוחר, בין 83 ל-126 מיליון שנים, לא היו היפוכים של השדה המגנטי. "בקרום האוקיינוס ​​שנוצר בתקופה זו, השדה המגנטי הצביע בכל מקום לאותו כיוון, כך שנוצר אזור של שקט מגנטי", הסביר פרופ' ואן הינסברגן, השותף למחקר.

כתוצאה מכך, עד לאחרונה אי אפשר היה לשחזר שינויים בתנועת הלוחות במרווח זמן מסתורי זה. אולם לפני כעשור גילה פרופ' רועי גרנות, מהמחלקה למדעי כדור הארץ והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שהסלעים באזור השקט במרכז האוקיינוס האטלנטי תיעדו שינויים פתאומיים בהתנהגות השדה המגנטי. "על ידי יישום השיטות בהן אנו משתמשים בדרך כלל להיפוכים מגנטיים על שינויים ב'רעש המגנטי', הצלחנו להראות בפעם הראשונה שהשינויים הטקטונים מתרחשים כתגובת שרשרת. שינוי אחד בתנועת הלוחות גורם לשינויים נוספים המתרחשים בעקבות כך ונוצר רצף של אירועים טקטונים הנמשכים על פני עשרות מיליוני שנים",ציין פרופ' גרנות. כך למשל, יבשת אפריקה חוותה סיבוב חד שגרם לרצף של אירועים טקטוניים, לרבות אזור שלתוכו נגרסו אוקיאנוסים, במקרה זה אוקיאנוס תטיס.

"זו הפעם הראשונה שנמצאו עדויות לתגובת שרשרת טקטונית של הלוחות. בעזרת המחקר הזה, ניתחנו מנגנון המסביר מדוע יש פרקי זמן בהם הלוחות משנים לפתע כיוון ומה ההשפעה ארוכת הטווח של השינויים הללו. תנועות הלוחות משפיעות על היווצרות ההרים, שערים ימיים, דפוסי זרימת האוקיינוסים, פעילות געשית ואפילו האקלים העולמי", אמרה ד"ר גורר.

 קבוצת המחקר כללה את: פרופסור דאו ואן הינסברגן, וד"ר דריה גורר מאוניברסיטת אוטריכט ומהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה ופרופסור רועי גרנות מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקר זה (מס' 1923/21*) נתמך על-ידי הקרן הלאומית למדע  וכן על ידי NWO Vici grant  (865.17.001). 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. הפוליו הומצא במעבדה? שטויות. הוא הגיע ע"י חייזרים מהכוכב וגה לפני יותר מאלף שנים. אני יודע את זה כי זה קרה בדיוק בגלגול הקודם שלי.

 2. הכתבה היתה מעניינת עד שהגעתי למילים
  ציטוט –
  מחקר זה (מס' 1923/21*) נתמך על-ידי הקרן הלאומית למדע וכן על ידי NWO Vici grant (865.17.001).
  בעצם מה שאומרים לנו כאן, ש nwo, שזה הסדר העולמי החדש, מממן את המחקר.
  בדיוק כמו עם הקורונה, בדיוק כמו עם המלחמה בין אוקראינה ופוטין.. ועכשיו גם הפוליו (שכבר הודו שהוא הומצא במעבדה)…
  הכל עבודה בעיניים !!
  nwo, מהנדסים לנו את העולם – והעולם שותק !!
  תתעוררו אנשים – בבקשה !!!

 3. הייתי רוצה לראות עבודה שבודקת האם יש קשר בין השדה המגנטי שמפעילים הלוחות האוקיאנים לבין השדה המגנטי של כדור הארץ/היפוך קטבים.
  *למדתי גאולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. לא עוסק במקצוע אבל מתעניין :).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן