סיקור מקיף

תחנת תצפית בלייזר תאפשר לזהות סכנות של התנגשויות לוויינים ופסולת חלל

תחנה של סוכנות החלל האירופית בטנריפה היא מתקן לניסוי טכנולוגיות וצעד ראשון חיוני בהנגשה רחבה של הפחתת פסולת לכל השחקנים בחלל שיש להם השפעה על עתיד סביבת החלל שלנו * היא תוכל לעקוב אחר לוויינים גם בשמי היום

תחנת טיווח הלייזר של ESA בטנריפה מכוונת את הלייזר הירוק שלה אל השמיים. קרדיט: ESA
תחנת טיווח הלייזר של ESA בטנריפה מכוונת את הלייזר הירוק שלה אל השמיים. קרדיט: ESA

תחנת טיווח הלייזר Izaña-1 של ESA (סוכנות החלל האירופית) בטנריפה, ספרד עברה לאחרונה חודשים של בדיקות והרצה, והשלימה בהצלחה את הבדיקות הסופיות. בהגיעה לשלב “קבלת התחנה”, היא נמסרה ל-ESA מהחברה הקבלנית הגרמנית שבנתה אותה, דיגוז. התחנה היא מתקן לניסוי טכנולוגיות וצעד ראשון חיוני בהנגשה רחבה של הפחתת פסולת לכל השחקנים בחלל שיש להם השפעה על עתיד סביבת החלל שלנו.

תארו לעצמכם לייזרים המכוונים מהארץ לשמיים, מחפשים לוויינים וחתיכות של פסולת חלל, ומודדים את המקום והמסלול שלהם כדי למנוע התנגשויות אסוניות. אתם לא צריכים להתאמץ יותר מדי – זאת המציאות היומיומית בתחנת טיווח הלייזר החדשה Izaña-1 (IZN-1) של ESA בטנריפה, ספרד.

תחנת טיווח הלייזרIZN-1 בטנריפה היא הראשונה מסוגה. קרדיט: ESA

IZN-1, שפותחה ועכשיו מופעלת על ידי ESA, היא מתקן ניסוי לטכנולוגיות עתידיות שהותקן באמצע 2021 במצפה טיידה.

התחנה, הטלסקופ והלייזר עברו חודשים של בדיקות והרצה ומאז יולי בשנה שעברה כיוונו את הקרן הירוקה של אור מרוכז אל השמיים כדי לגלות, לעקוב ולצפות באופן פעיל בלוויינים פעילים.

בשלב זה כעת הלייזר פועל בהספק של 150mW אבל הוא ישודרג בקרוב כדי שיוכל לעקוב גם אחרי עצמי פסולת באמצעות לייזר אינפרא אדום הרבה יותר חזק בהספק ממוצע של 50 ואט.

“כעת אפשר לעקוב מתחנת איזניה רק אחרי לוויינים המצוידים ברטרו רפלקטורים, והם רק חלק מכלל האוכלוסייה”, מסביר קלמנז הייז, מנהל הטכנולוגיות האופטיות.

“התחנה תשודרג בשנתיים הבאות, ותוכל לבצע את אותם שירותי טיווח חיוניים עלם מטרות שלא משתפות פעולה – עצמי פסולת ולוויינים ישנים ללא טלאי רטרו רפלקטורים”.

עשרות תחנות מעקב באמצעות לייזר מפוזרות ברחבי אירופה, אבל בגלל התפקוד הכפול של תחנת איזניה היא ראשונה מסוגה. תחנת איזניה הנשלטת מרחוק שנבנתה על ידי החברה הגרמנית דיגוז יכולה לשמש גם לתקשורת אופטית ומיועדת להפוך למערכת רובוטית מתקדמת אוטומטית לגמרי. מקווים שהיא תהיה התחנה הראשונה מרבות ברחבי העולם.

המשמעות של הטכנולוגיה, שהיא חדשה יחסית בתולדות התצפיות מהקרקע בפסולת חלל, היא שהתחנה תוכל לעקוב אחרי עצמים לא פעילים האורבים מעל שמי היום הכחולים, שקודם היו בלתי נראים.

Izana-1, התוספת החדשה של ESA למשפחת הבטיחות בחלל, מספקת תמיכה להימנעות קריטית מהתנגשויות ומהווה מתקן בדיקות לטכנולוגיות בנות קיימא כמו העברת תנע של לייזר או תיאום התעבורה בחלל.

יכולת כזאת של מעקב אחרי לוויינים ופסולת באירופה יכולה לתרום לבנייה של קטלוג אירופי של עצמים בחלל, ולגישה אליו.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן