סיקור מקיף

שיטת ניתוח מעקפים חדשה תאפשר זרימת דם טובה יותר ללב

השיטה, המיושמת בביה"ח אסותא פתח-תקווה, משתמשת במספר גדול יותר של מקורות אספקת דם עורקיים נפרדים ללב, בניגוד לשיטה הרווחת המסתמכת על מקור עורקי אחד בלבד, בו תלויה רוב פעילות הלב. השיטה ניתנת ליישום במרבית המנותחים.

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/heart140405.html

קבוצת מנתחי לב מ"אסותא", בשיתוף עם מכון ההדמיה הרפואית ב"שיבא" תציג שיטה מתקדמת לביצוע ניתוח מעקפים בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי בישראל. השיטה , המכונה "ריבוי מקורות עורקים עצמאיים בניתוח מעקפים", עשויה לתפוס את מקומה של השיטה הקיימת לביצוע ניתוח מעקפים. כיום בד"כ מנתקים את עורק החזה הימיני ממקומו ומחברים את מוצאו לעורק השמאלי. מתקבל "עץ עורקי" שגזעו הוא העורק השמאלי לבדו, והמשכו הוא שני מעקפים עורקיים שיזינו השקות רבות על הלב. בשיטה המוצגת לא מסתפקים בריבוי השקות של מעקפים עורקיים על הלב, אלא מבטיחים גם שהעורקים המזינים השקות אלה, יגיעו ממקורות מרובים ונפרדים. התוצאה: גיבוי טוב יותר לזרימת הדם ללב. בנוסף, בעזרת מכשירי ההדמיה החדשים בשיטת ה- סי טי אנגיו (ECG GATED MDCT) מראים את המעקפים, ללא צורך בצינטור ביקורת מסובך. הכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי בישראל בשיתוף עם האיגוד הישראלי לכירורגית לב וחזה מתקיים ב-13-14 באפריל במלון דיוויד-אינטרקונטיננטל ת"א.

במהלך שנת 2004 ביצע פרופ' ארם סמולינסקי בביה"ח אסותא פ"ת 152 ניתוחי מעקפים בחולים שנזקקו ליותר ממעקף אחד. השיטה יושמה ב-75% מהם. לאחר הניתוח, המעקפים וכלי הדם הכליליים ניצפו בהדגמה תלת מימדית, כפי שמוצג בבדיקות שערך ד"ר קונן ממכון ההדמיה הרפואית בשיבא. הסריקה בסי.טי. לב, המתאפשרת כיום גם בבית החולים אסותא, עשויה להחליף את צנתורי הביקורת, שהנם מסובכים מאוד במקרים כאלה.

ידען חידושים ברפואה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~134174442~~~221&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן