סיקור מקיף

שיא היסטורי לנבחרת ישראל באולימפיאדת המתמטיקה: המקום ה-7 בעולם

האולימפיאדה התקיימה בסנט פטרסבורג ברוסיה ונוהלה באופן מקוון. חברי המשלחת הישראלית קיבלו שלוש מדליות זהב, שתיים מכסף ואחת מארד

 עומדים, משמאל לימין: דרור פריד יאיר שהם אלמוג ולד שחר פרידמן עומרי זמר יהל מנור יושבים, משמאל לימין: לב רדזיווילובסקי, המאמן הראשי אלכסנדר טולסניקוב, מאמן דניאל קנר, מאמן, deputy leader (מלווה המשלחת) גיא קפון, מאמן. צילום: באדיבות דף הפייסבוק אולימפיאדות מתמטיות בישראל.
עומדים, משמאל לימין: דרור פריד יאיר שהם אלמוג ולד שחר פרידמן עומרי זמר יהל מנור יושבים, משמאל לימין: לב רדזיווילובסקי, המאמן הראשי אלכסנדר טולסניקוב, מאמן דניאל קנר, מאמן, deputy leader (מלווה המשלחת) גיא קפון, מאמן. צילום: באדיבות דף הפייסבוק אולימפיאדות מתמטיות בישראל.

שיא היסטורי לנבחרת ישראל באולימפיאדת המתמטיקה: המקום ה-7 בעולם. באולימפיאדה המתקיימת בסנט פטרבורג, אך הישראלים השתתפו בה מרחוק עקב הקורונה זכתה הנבחרת בשלוש מדליות זהב, שתי מדליות כסף ומדלית ארד אחת:


 • יהל מנור- תלמידת תיכון לאו בק, מחיפה- זכתה במדליית זהב.
 • יאיר שהם- תלמיד תיכון בן גוריון, מנס ציונה- זכה במדליית זהב.
 • אלמוג ולד  תלמיד תיכון אחד העם, מפתח תקווה- זכה במדליית זהב (זכה גם במדליית ארד באולימפיאדה בשנת 2020).
 • עומרי זמר- תלמיד תיכון עירוני א’, ממודיעין- מכבים- רעות- זכה במדליית כסף.
 • שחר פרידמן- תלמיד דה שליט, מרחובות- זכה במדליית כסף (זכה גם במדליית ארד באולימפיאדה בשנת 2019 ובמדליית זהב באולימפיאדה בשנת 2020).
 • דרור פריד- תלמיד תיכון עירוני ד’, מתל אביב- זכה במדליית ארד.

לפרטים המלאים באתר התחרות

מאמני הנבחרת הם צוות אנשי אולימפיאדות ומתמטיקאים בראשותו של לב רדזיווילובסקי. השנה עברה האחריות על אימון הנבחרת הישראלית מאוניברסיטת תל אביב למכון ויצמן.

משרד החינוך ומרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס מובילים את הכשרת נבחרות ישראל להשתתפות באולימפיאדות הבינלאומיות במדעים במסגרת מיזם משותף.

האולימפיאדה הבינלאומית במתמטיקה IMO התקיימה השנה בפעם ה- 62 (נוסדה בשנת 1959), ישראל משתתפת באולימפיאדה משנת 1979. השנה לקחו חלק באולימפיאדה 619 משתתפים מ- 107 מדינות.  האולימפיאדה התקיימה בשני ימי בחינה. בכל אחד מהימים התלמידים נדרשו לפתור במשך 4.5 שעות מבחן שהיה מורכב מ- 3 שאלות ברמת קושי גבוהה מאוד בתחומי המתמטיקה האלמנטרית: אלגברה, קומבינטוריקה, גיאומטריה ותורת המספרים.

נבחרת התלמידים שהשתתפה באולימפיאדה במתמטיקה הוכשרה במכון וייצמן למדע בראשות המנהל האקדמי, פרופ’ אברהם איזנבוד, המאמן הראשי, לב רדזיוילובסקי, ראש המשלחת, דן כרמון וצוות המאמנים- דניאל קנר, סשה טולסניקוב וגיא קפון. 

שרת החינוך, ד”ר יפעת שאשא ביטון: שרת החינוך, ד”ר יפעת שאשא ביטון: תלמידי ישראל חותמים הישג חסר תקדים באולימפיאדות הבינלאומיות ויוצרים בעבור מדינת ישראל אופק הנושא בשורה וצמיחה. מערכת החינוך היא צור מחצבתו של ההון האנושי המרכיב את חלקיה של החברה הישראלית והיא מנוע הקיטור שיוצר את תנועת הכלכלה, המדע והטכנולוגיה שלה. ולכן, אנחנו נשקוד כדי להדליק לתלמידים שלנו את הניצוץ לאהבת המדע, לייצר להם תהליכי למידה מסקרנים ורלוונטיים לחייהם. נפעל לטפח מיומנויות אקדמיות שיאפשרו להם להתמודד בהמשך דרכם עם סוגיות גלובליות ומורכבות.

אני מברכת באופן אישי את כל אחת ואחד מהתלמידים הזוכים ומביעה את גאוותי על ההישגים המרשימים שלהם. אני מברכת גם את המאמנים שליוו אותם ועשו איתם לילות כימים כדי להצליח ולהגיע להישג חסר התקדים הזה.

מנכ”ל מרכז מדעני העתיד, אלי פריד: “נבחרות ישראל במדעים ממשיכות להפגין יכולות גבוהות למול הנבחרות ברחבי העולם ומגיעות להישגים מרשימים ומעוררי גאווה. ההישגים באולימפיאדות הם פרי של נחישות, השקעה, התמדה ומאמץ בנוסף לכישרון האדיר בו התברכו התלמידים.

אנו מלאי הערכה לתלמידים אלה ומשוכנעים, כי הם יהיו חלק משמעותי בעיצוב פני העתיד של מדינת ישראל ויטביעו את חותמם בתחומי החיים השונים.

נמשיך לפעול בשותפות עם משרד החינוך והמוסדות האקדמיים להובלת ההכשרה המתקדמת ביותר ובהענקת הכלים האיכותיים ביותר לתלמידות ותלמידי ישראל”.  

נשיא מכון ויצמן, פרופ’ אלון חן, ברך את חברי המשלחת ואמר: “מכון ויצמן למדע מייחס חשיבות רבה לקידום החינוך המדעי ופועל על מנת לקדם את תחום החינוך למדע ומתמטיקה ככלל, ולהשפיע על החינוך למדע ומתמטיקה בישראל. אנו גאים להפעיל את תכנית נבחרת ישראל במתמטיקה מתוך מכון ויצמן, ולתמוך באימוני המשלחת הישראלית לאולימפיאדת המתמטיקה הבינלאומית, אשר הגיעה להישג חסר תקדים בתחרות השנה, לאחר התמודדות מאתגרת. ההשקעה והמחויבות של חברי הנבחרת מעוררות השראה, וחתירתם למצוינות מהווה צעד נוסף בהכשרתם כדור העתיד של המדענים בישראל”.

שרת המדע, החדשנות והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן כתבה בציוץ בטוויטר: “כך נראה דור העתיד של מדינת הסטארט אפ! ‏במקביל לאולימפיאדת הספורט מתרחשת אולימפיאדת המתמטיקה שמרגשת אותי לא פחות. המתחרים הישראלים והצעירים זכו ב-6 מדליות והביאו לנו גאווה גדולה. שאפתנות, התמדה ומצוינות הן תכונות המצויות באנשי ההייטק שלנו, אין לי ספק שאראה אתכם שם בעתיד.”

עוד בנושא באתר הידען:

15 תגובות

 1. אין ולו בת אחת לרפואה בסו קולד “נבחרת המתמטיקה הישראלית” הזו. בושה וחרפה

 2. למה לא פירסמתם טופ 10 שנראה ביחס לאילו מדינות אנו כה זכינו בהישג משמעותי זה.

 3. כמורה בישראל,שימחתם אותי,כל הכבוד לכם! מקוה שילדים כמוכם יהיו בכותרות החדשות,בכדי לעודד את שאר התלמידים ללמוד מתוך הנאה ופיתוח החשיבה מחוץ לקופסא!

 4. כל הכבוד. מרשים ביותר. ממדליה אחת באולימפידת הספורט, הנשיא מתקשר לברך. אבל מדליות במתמטיקה, נאדה.
  טוב כמו כולם, פוליטיקאים קטנים.
  לחשוב זה לא הצד החזק שלהם.

 5. גם אולימפיאדה הפיסיקה הסתיימה עם הישגים נאים

 6. בושה שאף אחד לא מגיב על הזכיה במדליות באולפימפיאדת המתמטיקה ועוד יותר בושה שאף אחד מנבחרי העם לא מגיב. הנוער הזה הוא המוח של המדינה והוא חשוב לא פחות , ואפילו יותר מהכוחניים שלנו באולימפיאדת טוקיו.
  בושה לכולכם

 7. כל הכבוד לנבחרת , למאמנים ולמכון וייצמן! שימחתם אותנו בהישגכם. נקווה שבתחרות הבאה נראה יותר בנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן