סיקור מקיף

שוד פלנטרי: אסטרונומים מגלים שכוכבים יכולים לגנוב כוכבי לכת

חוקרים באוניברסיטת שפילד הציעו מקור חדש לפלנטות דמויות צדק המקיפות כוכבים מסיביים שהמסה שלהם פי שלושה ממסת השמש שלנו

התרשמות אמן של BEASTie. התמונה מראה פלנטה ענקית גזית (כמו צדק) במסלול רחוק סביב כוכב מסיבי כחול. סביר שהפלנטה נלכדה או נגנבה מכוכב אחר. הכוכבים שברקע שייכים לאותו אזור יוצר כוכבים ויכולים להיות הכוכב שסביבו ה- BEASTie נולדה. קרדיט: Mark Garlick
התרשמות אמן של BEASTie. התמונה מראה פלנטה ענקית גזית (כמו צדק) במסלול רחוק סביב כוכב מסיבי כחול. סביר שהפלנטה נלכדה או נגנבה מכוכב אחר. הכוכבים שברקע שייכים לאותו אזור יוצר כוכבים ויכולים להיות הכוכב שסביבו ה- BEASTie נולדה. קרדיט: Mark Garlick

לפי מחקר שפורסם לאחרונה, כוכבים מסיביים בבתי הייצור לכוכבים המאוכלסים בצפיפות שבהם רוב הכוכבים נוצרים יכולים לגנוב או ללכוד פלנטות בגודל של צדק.

חוקרים מאוניברסיטת שפילד הציגו הסבר חדש לפלנטות החדשות מסוג BEAST שנמצאו. אלה פלנטות דמויות צדק שנמצאות רחוק מכוכבים מסיביים — במרחק הגדול פי מאות מהמרחק שבין כדור הארץ והשמש.

עד לאחרונה, התפתחותן הייתה תעלומה, כי כוכבים מסיביים יוצרים כמויות גדולות של קרינת UV, שמונעת מפלנטות לגדול לגודל של צדק, הפלנטה הכי גדולה במערכת השמש שלנו.

ד"ר אמה דאפן-פאוול, מחברת משותפת של המחקר, מהמחלקה לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת שפילד, אומרת: "המחקרים הקודמים שלנו הראו שבבתי ייצור לכוכבים, כוכבים יכולים לגנוב פלנטות מכוכבים אחרים, או ללכוד מה שאנו מכנים פלנטות "חופשיות". אנחנו יודעים שלכוכבים מסיביים יש יותר השפעה בבתי הגידול האלה מאשר לכוכבים דמויי שמש, ומצאנו שהכוכבים המסיביים האלה יכולים ללכוד או לגנוב פלנטות – שאנו מכנים BEASTies".

היא מוסיפה: "למעשה, זה שוד כוכבים. אנו משתמשים בהדמיות מחשב כדי להראות שהלכידה או גניבה של ה- BEASTiesהאלה מתרחשת בממוצע פעם אחת ב-10 מיליון השנים הראשונות של ההתפתחות של אזור יוצר כוכבים".

ד"ר ריצ'רד פרקר, מרצה לאסטרופיזיקה במחלקה לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת שפילד, מסביר: "פלנטות BEAST הן תוספת חדשה למספר הרב של מערכות אקזופלנטריות, המציגה מגוון שלא ייאמן, ממערכות פלנטריות סביב כוכבים דמויי שמש ששונות מאוד ממערכת השמש שלנו, ועד לפלנטות המקיפות כוכבים מפותחים או מתים. במחקר ה-BEAST התגלו לפחות שתי פלנטות מסיביות יותר מצדק המקיפות כוכבים מסיביים. פלנטות יכולות להיווצר סביב כוכבים מסיביים, אבל קשה לראות איך פלנטות ענקית גזיות כמו צדק ושבתאי יכולות להיווצר בסביבות כל כך עוינות, שבהן קרינה מהכוכבים יכולה לאייד את הפלנטות לפני שייווצרו במלואן".

הוא ממשיך: "אבל ההדמיות שלנו מראות שהפלנטות האלה יכולות להילכד או להיגנב, במסלולים מאוד דומים לאלה של ה- BEASTies שנצפו. התוצאות שלנו מוסיפות אמינות לרעיון שפלנטות במסלולים רחוקים יותר (יותר מפי מאה מהמרחק בין הארץ והשמש) אולי לא מקיפות את כוכב האם שלהן".

המחקר נערך על ידי ד"ר ריצ'רד פרקר וד"ר אמה דאפן-פאוול באוניברסיטת שפילד והוא חלק מתוכנית מחקר גדולה יותר שמטרתה לקבוע באיזו מידה מערכות פלנטריות כמו שלנו נפוצות בהקשר של אלפי המערכות הפלנטריות האחרות בגלקסיית שביל החלב.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן