סיקור מקיף

ראש סוכנות החלל הרוסית מאיים: נפסיק לספק שירותי ייצוב לתחנת החלל הבינ"ל "מצידנו שתיפול על ארה"ב או אירופה"

מנהל רוסקוסמוס דימיטרי רוגוזין התייחס למתקן -DMS-R המשמש לניווט התחנה תוכנן אמנם על ידי סוכנות החלל האירופי משולב ברכיב הרוסי של תחנת החלל זבזדה * כמו כן חלליות המטען פרוגרס מספקות מדי פעם שירותי העלאת מסלול התחנה * אילון מאסק הציע שחלליות המטען של ספייס אקס יבצעו את תיקוני המסלול במקום הרוסים

חללית סויוז מתקרבת לתחנת החלל. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
חללית סויוז מתקרבת לתחנת החלל. המחשה: depositphotos.com

דימיטרי רוגוזין, ראש סוכנות החלל הרוסית החלל הרוסי רוסקוסמוס איים כי אם לא יופסקו הסנקציות, רוסיה תפסיק לספק שירותי שמירה על מסלול תחנת החלל הבינלאומית ולאפשר לה להתרסק לתוך ארה"ב או אירופה. זאת בנוסף להוראה לעובדי רוסקוסמוס לעזוב את מתקן השיגורים בקורו בגויאנה הצרפתית המשמש את סוכנות החלל האירופית.

"יש אפשרות שהמבנה השוקל 500 טון יפול על הודו או סין. האם תרצו לאיים עליהן? בכל מקרה תחנת החלל הבינלאומית האם אתם רוצים לסכן אותן? התחנה ממילא לא טסה מעל רוסיה ולכן כל הסיכונים הם של המערב, אתם מוכנים לקראתם?" שאל רוגוזין.

דברים אלה באו בעקבות הכרזתו ביום חמישי של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על הטלת עיצומים (סנקציות) על הכלכלה הרוסית. מרבית תשומת הלב מופנית לניתוק הבנקים הרוסים ממערכת הסליקה הבינלאומית סוויפט אבל חלק לא פחות חשוב בהחלטה עוסק בהיבט הטכנולוגי, לרבות איסור מכירה של שבבים לחברות ההייטק ברוסיה, ואיסור על מכירת חלקי חילוף למטוסים ולתעשיית החלל הצבאית.

אילון מאסק מציע את שירותי ספייס אקס כתחליף

מי שנחלץ להגנת התחנה היה מנכ"ל ספייס אקס אילון מאסק. שעות אחדות לאחר דבריו של רוגוזין הוא צייץ בטוויטר את סמל החברה, ולאחר שמגיבים ביקשו ממנו הבהרה הוא הוסיף כי לא רק הרוסים שולחים חלליות מטען לתחנת החלל אלא גם ספייס אקס וכי ניתן להשתמש במנועיהן כדי לבצע תיקוני מסלול. עם זאת, עדיין לא ברור אם יש תחליף גם למחשבי בקרת השיוט של התחנה שנמצאים כאמור ברכיב הרוסי של התחנה.

בעוד תעשיית התעופה מתמודדת ממילא עם איסורים דחופים יותר כגון איסור טיסה מעל האיחוד ואיסור נחיתה לחברות התעופה הרוסיות במרחבי היבשת, בתחום החלל שיתוף הפעולה בין ארה"ב האיחוד האירופי ושאר העולם המערבי לבין רוסיה הרבה יותר קריטי.

בתחנת החלל נמצאים כעת ארבעה אסטרונאוטים של נאס"א, שני קוסמונאוטים רוסים ואסטרונאוט אחד של סוכנות החלל האירופית. דובר נאס"א אמר ל-CNN כי נאס"א ממשיכה לעבוד בשיתוף עם שותפיה לתחנת החלל כולל רוסקוסמוס.

האגף הרוסי של תחנת החלל הבינלאומית אחראי על הדרכה, ניווט ובקרה עבור התחנה כלה, על פי סוכנות החלל האירופית. בנוסף, חלליות מטען רוסיות מדגם פרוגרס מעלות אספקה ומבצעות מדי פעם תיקוני מסלול כדי שהתחנה לא תשקע נמוך מדי באטמוספרה של כדור הארץ ותישרף בה.

מתקן ה-DMS-R פותח על ידי סוכנות החלל האירופית עם צוות תעשייתי בראשות חברת אסטריום בברמן, גרמניה. המתקן נמצא במודול השירות הרוסי זבזדה. הוא כולל סדרה של מחשבים שמספקים את הבקרה, המשימה וניהול תקלו של כל החלק הרוסי של תחנת החלל.

מתקן ה-DMS-R פותח על ידי סוכנות החלל האירופית עם צוות תעשייתי בראשות חברת אסטריום בברמן, גרמניה. המתקן נמצא במודול השירות הרוסי זבזדה. הוא כולל סדרה של מחשבים שמספקים את הבקרה, ניהול המשימה וניהול תקלות של כל תחנת החלל.

תוכנת היישום עבור המחשבים על הלוח פותחה על ידי הקבלן הרוסי Zvezda, RSC Energia, באמצעות מערכת קרקע שסופקה על ידי ESA – סביבת החומרה והתוכנה התומכת בעיצוב תוכנה, פיתוח, סימולציה, בדיקה ואימות.

מודול השירות הרוסי, עם D-MSR בתוכו שוגר באמצעות חלליות רוסיות ביולי 2000.

תגובת נאס"א

 נאס"א מסרה בהצהרה כי היא "ממשיכה לעבוד עם רוסקוסמוס ושותפינו הבינלאומיים האחרים בקנדה, אירופה ויפן כדי לשמור על פעילות בטוחה ורציפה של תחנת החלל".

 עוד הוסיפה סוכנות החלל כי צעדי בקרת היצוא החדשים ימשיכו לאפשר שיתוף פעולה במרחב האזרחי בין ארה"ב לרוסיה. "לא מתוכננים שינויים בתמיכת הסוכנות בפעילות השוטפת במסלול ובתחנות הקרקע. צעדי בקרת היצוא החדשים ימשיכו לאפשר שיתוף פעולה במרחב האזרחי בין ארה"ב לרוסיה".

פסולת החלל שיצרו הרוסים מסכנת את התחנה

יש לציין כי גם לפני הפלישה לאוקראינה, סוכנויות החלל של שתי המדינות נאלצו להתמודד עם הפתעה – לא מכבר ערכה רוסיה ניסוי בנשק נגד לוויינים כאשר השמידה לוויין תקול שלה, ורסיסיו הגיעו  למסלולה של תחנת החלל ואילצו את האסטרונאוטים והקוסמונאוטים שבתוכה להיכנס פעמיים למרחב מוגן בתוך התחנה. 

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. עוד שטוף מוח של פוטין. אם המדינה הייתה דמוקרטית משפט כזה לא היה יוצא מפיו. הדיקטטורה בהתגלמותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן