סיקור מקיף

פורצי דרך בתחום ה-RNA, פיזיקאים ממכון ויצמן והמוזיקאי סטיבי וונדר בין זוכי פרסי וולף

נשיא המדינה ראובן ריבלין פותח את אירוע ההכרזה על זוכי פרס וולף עם ראשי קרן וולף. צילום:מארק ניימן - לעמ
נשיא המדינה ראובן ריבלין פותח את אירוע ההכרזה על זוכי פרס וולף עם שר החינוך גלנט ופרופ' שכטמן. צילום:מארק ניימן – לעמ

תגליות פורצות דרך במנגנוני ה-RNA שבלעדיהן חיסונים מבוססי טכנולוגיה זהה לא יכלו להתקיים, אומן מוערך ביותר במוזיקה העולמית ומלחינה פמיניסטית מבריקה, אשר משתמשת בהרכבים מסורתיים לצד מוזיקה אלקטרונית חיה הם רק חלק מגילויים וממדענים ואומנים שהוכרזו הבוקר כזוכי פרס וולף לשנת 2021. פרס וולף מוקיר את תרומתם הייחודית למען האנושות וּלמען יחסי ידידות בין העמים, ללא הבדלי דת, מגדר, גזע, מיקום גיאוגרפי או עמדה פוליטית.

במהלך אחר-הצהריים (ג') הוכרזו במשכן נשיאי ישראל שמות זוכי פרס וולף למדע ולאומנות לשנת 2021 במעמד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שר החינוך, יואב גלנט ומ"מ יו"ר קרן וולף, פרופ' דן שכטמן (זוכה פרס נובל לשנת 2011 וזוכה פרס וולף לשנת 1999).

בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, השנה, לראשונה מאז 1978, לא יערך טקס הענקת הפרס במשכן כנסת ישראל, ובאופן חריג, צפוי הפרס להינתן על-ידי אנשי קרן וולף במקום מושבם של זוכי פרס וולף לשנת 2020 ו-2021.

השנה יחולקו הפרסים בסך 400 אלף דולרים לשמונה זוכות וזוכים בארבעה תחומים, אשר מגיעים מחמש מדינות שונות: ארה"ב, איטליה, אוסטריה, אורוגוואי וישראל.

רפואה

פרס וולף ברפואה יוענק לשלושה חוקרים – פרופ' ג'ואן סטייץ מאוניברסיטת ייל ופרופ' לין מקוואט מאוניברסיטת רוצ'סטר בארה"ב, נוסף לחוקר האורוגוואי, פרופ' אדריאן קריינר ממעבדת קולד ספרינג הארבור. השלושה הובילו מחקרים שהעלו תגליות בסיסיות בביולוגיה של ה-RNA, תגליות פורצות דרך במנגנונים המווסתים את ה-RNA, שהדגימו כי ה-RNA אינו תבנית פסיבית בין DNA לחלבון, אלא ממלא תפקיד דומיננטי בוויסות וגיוון הביטוי הגנטי. תגליות אשר מקדמות במידה רבה את הרפואה המודרנית ואת הרפואה המותאמת אישית. תרומתם לאנושות משמעותית ביותר ובאה לידי ביטוי במיוחד בימים אלו  דרך פיתוח חיסונים מבוססי RNA כנגד נגיף ה-19-COVID. (ראו הרחבה בידיעה נפרדת)

כימיה

פרס וולף בכימיה יוענק לשני חוקרי מכון ויצמן למדע – פרופ' לסלי לייזרוביץ ופרופ' מאיר להב ממכון ויצמן למדע, על עבודתם המשותפת בביסוס ההשפעות ההדדיות של המבנה התלת-ממדי של מולקולות על המבנים של גבישים אורגניים. בעבודתם המשותפת, באמצעות סדרה של ניסויים דרמטיים הוכיחו השניים לראשונה כי ניתן לקבוע את הסימטריה המרחבית של מולקולות על סמך מורפולוגיית הגביש שלהן. בכך הם ייסדו את מדע הסטריאוכימיה של גבישים אורגניים והביאו לפתרון חידה בת 140 שנה. (ראו הרחבה בידיעה נפרדת)

פרס וולף בפיזיקה יוענק לפרופ' ג'ורג'יו פריזי מאוניברסיטת רומא – ספיאנצה,על תגליותיו פורצות הדרך במערכות לא מסודרות, פיזיקה של חלקיקים ופיזיקה סטטיסטית. ג'ורג'יו פריזי הינו אחד מהפיזיקאים התיאורטיים היצירתיים והמשפיעים ביותר בעשורים האחרונים. לעבודתו נודעת השפעה רבה על מגוון ענפים של מדעי הפיזיקה. עבודתו החדשנית ביותר שעשה יחד עם סורלאס (SOURLAS) בחקר מעברי פאזה קוונטים פתחה את האפשרות לזיהוי של מימוש בפועל של סימטריה הקרויה סופר-סימטריה במערכות חומר מעובה. (ראו הרחבה בידיעה נפרדת)

מוזיקה

פרס וולף במוזיקה יוענק לשני מוזיקאים – לאומן האמריקאי הנודע סטיבי וונדר על תרומתו העצומה למוזיקה ולחברה כמי שהעשיר את חייהם של דורות שלמים של אוהבי מוזיקה, ולמלחינה האוסטרית אולגה נויווירת, על שליטתה יוצאת הדופן, כשרונה האומנותי וכישוריה התקשורתיים כמלחינה של ימינו.הן אולגה נויווירת והן סטיבי וונדר פרצו את גבולות העשייה האומנותית שלהם והפכו אותה לכלי המשרת ערכים אוניברסליים ואידיאליים הומניסטיים.

בנימוקיהם כתבו השופטים כי פרס וולף במוזיקה לשנת 2021 מוענק במשותף לאמן הנודע סטיבי וונדר "על תרומתו העצומה למוזיקה ולחברה כמי שהעשיר את חייהם של דורות שלמים של אוהבי מוזיקה". ובקטגוריית המוזיקה הקלאסית למלחינה אולגה נויווירת "על שליטתה יוצאת הדופן, כשרונה האמנותי וכישוריה התקשורתיים כמלחינה של ימינו".הן אולגה נויווירת והן סטיבי וונדר דחקו את גבולות אומנותם, כל אחד באופן הביטוי שלו/שלה והפכו אותה לכלי המשרת ערכים אוניברסליים ואידיאליים הומניסטיים.

סטיבי וונדר, יליד מישיגן, 1950, זמר בעל שם עולמי, פזמונאי, נגן, מפיק תקליטים – ושגריר מצטיין לשלום. המוזיקה של סטיבי וונדר שואבת את השראתה מקצב ובלוז, ג'אז, סול ופאנק, אך הליבה שלה מושרשת עמוק בתרבות העשירה של הקהילה השחורה לאורך ההיסטוריה של ארצות הברית ושורשיה שבאפריקה. הטקסטים היפים והנשמתיים של סטיבי וונדר משקפים מגוון רחב של נושאים רלוונטיים, החל ממחשבות ורגשות אישיים עמוקים וכלה בסוגיות חברתיות ופוליטיות העוסקות באפליה, גזענות, עוני וביטוי תרבותי בחברה ככאלו, הם ממשיכים להיות רלוונטיים ביותר כיום, בעוד שתרומת המוזיקה של סטיבי וונדר עיצבה את המוזיקה הפופולרית ברחבי העולם מאז שנות השישים, עם עשרות תקליטים ושירים בלתי נשכחים רבים, מחויבותו המתמשכת לתמוך במאבקים חברתיים לטובת האנושות ופעילותו למען השלום.

סטיבי וונדר, חתן פרס וולף במוזיקה לשנת 2021, הוא מהכוכבים הזוהרים ביותר ברקיע המשובץ זמרים וכותבי שירים כבר קרוב ל 50 שנה. הוא נחשב לאייקון של סצנת המוזיקה האמריקנית וזכה כבר בכול אות הוקרה בארה"ב. בשפתו המוזיקלית המבריקה והייחודית אשר הרחיבה את קונספט המלודיה, ההרמוניה והצליל של סוגה זו, חולל וונדר שינוי בעולם המוזיקה. וונדר משלב מלים ומוזיקה כדי לבטא שמחה וכאב המושרשים עמוק בחיי תלאות, עצב ואי-צדק תוך שהוא מותח ביקורת על החברה האמריקאית הגזענית. מסרי האהבה, השלום ואהבת האדם שלו העניקו השראה לרבים אחרים. וונדר הותיר חותם שלא יימחה כפעיל הומניטרי, נדבן ולוחם למען זכויות אדם ומינף את הצלחתו ופרסומו כדי להשפיע על חייהם של בני אדם ולהפוך את העולם למקום טוב יותר.

אולגה נויווירת נולדה בשנת 1968 בגראץ, אוסטריה ולמדה באקדמיה למוזיקה ואמנויות הבמה בווינה ובקונסרבטוריון למוסיקה בסן פרנסיסקו, וכן למדה ציור וקולנוע במכללה לאמנות בסן פרנסיסקו. במשך למעלה מ -30 שנה עבודותיה של אולגה נויווירת סללו דרך למגוון רחב של צורות וז'אנרים: אופרות, מחזות רדיו, מיצבי קול, יצירות אמנות, צילום ומוזיקה קולנועית. בעבודות רבות היא משלבת בין מוזיקה חיה, אלקטרוניקה ווידאו לחוויות אורקוליות. עבודתה, המאופיינת בשפה ייחודית, ובחקירת צורות מוזיקליות חדשות, זכתה לאהדה גדולה בקרב קהלים ומבקרים ברחבי העולם בעשורים האחרונים והיא ללא ספק העשרה משמעותית ברפרטואר המוסיקה העכשווית.

אולגה נויווירת, כלת פרס וולף למוזיקה לשנת 2021, היא מהמלחינות השלמות ביותר של דורה ושל זמננו. נויווירת מניבה שטף יצירתי בעל אינטנסיביות נדירה. יצירתה מעידה על קול ייחודי מלא שליטה השומר על מהותו גם תחת לחצים חיצוניים. יצירות המוזיקה התיאטרליות שלה מרחיבות את אוצר המלים השיתופי של האופרה ובוחנות אינטראקציות נוספות בין הרכבים מסורתיים, מוזיקה אלקטרונית חיה, תמונות וארכיטקטורה. כל זה תוך שימוש בטכנולוגיות אורקוליות מתקדמות החושפות עולם חדש של תמונות קוליות המערבבות חלקים מסורתיים ממקורות רבים ויוצרות מטמורפוזות המתאפיינות בשינויים, בחילופי צורות והתייחסויות אסוציאטיביות. נויווירת בוחרת את הנושאים שלה ברגישות ורלוונטיות גבוהות, מהתמקדות בקול האנושי לביטויים של הנפש ועד פמיניזם וזהות מגדרית לשיקוף נוקב של רגעים היסטוריים. האמנות המבריקה והאמיצה של אולגה נויווירת משמשת אותה כפלטפורמה לחקר רעיונות פילוסופיים, חברתיים ופוליטיים בני זמננו ולהבאתם למודעות של קהלים רבים באולמות היוקרתיים בעולם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן