סיקור מקיף

פוטין קורא לפירוז החלל

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/putinspace130404.html

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין קרא אתמול (יום שני, 12/4) לתמוך בפירוז החלל ואולם הוסיף כי רוסיה מוכנה להגיב לצעדים של אחרים.
בנאום שנשא בפני בכירי תעשיית החלל של רוסיה ביום הקוסמונאוטים, המציין את השנה ה-43 לטיסתו המאוישת הראשונה של יורי גגרין, פוטין גם ציין לשבח את תהילת החלל של ברית המועצות והדגיש כי חקר החלל נשאר בעדיפות ראשונה עבור הממשלה הרוסית של היום.
"רציתי שתדעו שהנהגת המדינה מבינה היטב שחקר החלל הוא אחד השדות החשובים שלנו", אמר פוטין.
תוכנית החלל של רוסיה, המשמשת מקור לגאווה קיבלה מימון עצום בתקופה הסוביטית, ונקלעה לתקופה קשה לאחר התמוטטות ברית המועצות ב-1991.
פוטין הודה לבכירי החלל על שימור יוקרת הענף למרות המחסור החמור במזומנים במהלך העשור האחרון והדגיש את חשיבות החלל עבור הבטחון הלאומי.
"פעילויות החלל כה חשובות עבור המדינה לא רק בגלל שהם פותרים בעיות סביבתיות וחקלאיות, אלא משום שהם חשובים לעצם קיום המדינה שלנו" אמר.
נאומו של פוטין בא גם לאחר ניסוי מוצלח בפברואר של מה שתואר ככלי נשק חלוצי שיכול להתחמק ממערכות הגנה מפני טילים כמו זו המפותחת כעת בידי ארה"ב.
פוטין ובכירים אחרים ברוסיה אמרו לאחר הניסוי כי הפיתוח של כלי נשק חדש אין מטרתו לפגוע בארה"ב אלא שמרבית הפרשנים רואים זאת כצעד גמול לתוכנית ההגנה מפני טילים של ארה"ב.

במשך שנים רבות, החלל היה חלק מהיריבות הצבאית-פוליטית", אמר פוטין ביום שני. "כעת אנחנו חייבים לעשות הכל כדי לפרז את החלל ולהפוך אותו לזירה של שיתוף פעולה אזרחי. ואולם הוא הוסיף כי למרות הדחיפה של רוסיה לשימוש בחלל לצרכי שלום, הוא עדיין נשאר ועלול להשאר זירת מירוץ חימוש. "אנחנו נחתור למנוע מהחלל להיות זירה צבאית-פוליטי, אך עלינו להבין היטב כי המצב הזה עדיין קיים כעת והוא עוד ימשיך להיות כך עוד די הרבה זמן" אמר פוטין. "אנו ניקח זאת בחשבון ונמשיך לקחת זאת בחשבון בעתיד." פוטין לא התייחס לתוכנית ספציפית או למדינה ספציפית.
לאחר שנים של מחאות נזעמות, רוסיה הגיבה בשלווה יחסית כאשר ארה"ב נסוגה ב-2002 מההסכם למניעת הצבת טילים בליסטיים כדי להציב מערכות הגנה מפני טילים ברחבי ארה"ב.

לידיעה באתר החדשות של יאהו
ידען מבצעי חלל מחוץ לארה"ב

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~817961266~~~212&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן