סיקור מקיף

סוכנות החלל הרוסית מתכוונת לעזוב את תחנת החלל הבינ”ל

עם זאת טרם נמסרה הודעה רשמית וגם אז, הרוסים מחוייבים לתת מראש התראה של שנה * עוד הוכחה לעידן של גושי מדינות בחלל

תחנת החלל הבינלאומית.   <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
תחנת החלל הבינלאומית. צילום: depositphotos.com

מנהל סוכנות החלל הרוסית אמר לפני ימים אחדים שהמדינה תעזוב את תחנת החלל הבינ”ל, ולדברי מוסקבה זאת תוצאה של העיצומים הכלכליים שהוטלו בגלל העימות של רוסיה באוקראינה, לפי בלומברג.

שתי סוכנויות ידיעות ממלכתיות רוסיות – טאס ו-RIA Novosti – דיווחו בשבת שהמנהל הכללי של רוסקוסמוס דמיטרי רוגוזין אמר בראיון שההחלטה כבר אושרה.

“ההחלטה כבר התקבלה, אנחנו לא מחויבים לדבר על כך בפומבי”, הוא אמרהראיון לטלוויזיה הממלכתית.

“אני יכול להגיד רק זאת — בהתאם להתחייבויות שלנו, נודיע לשותפינו על סיום פעילותנו בתחנה שנה מראש”.

מוקדם יותר באפריל רוגוזין תקף את רשימת העיצומים הכלכליים שהמערב הטיל על רוסיה ואמר שרוסקוסמוס תעצור את שיתוף הפעולה בתחנת החלל הבינ”ל עם נאס”א וסוכנות החלל האירופית.

“אני מאמין שהשבת היחסים הרגילים בין השותפים בתחנת החלל הבינ”ל ובפרויקטים משותפים אחרים תתאפשר רק אחרי הסרה מלאה ובלתי מותנית של העיצומים הבלתי חוקיים”, הוא צייץ אז.

מאז שרוסיה פלשה לאוקראינה בסוף פברואר, ארצות הברית — יחד עם האיחוד האירופי ובריטניה — הטילו שורה של עיצומים כלכליים נגד מוסקבה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  ואנשים רבים במעגל הפנימי של המנהיג.

במשך שנים תחנת החלל הייתה נקודת אור ביחסי ארה”ב ורוסיה, וזה ראוי לציון לאור היחסים שהיו בין המדינות בעבר ב”מירוץ החלל” בתקופת המלחמה הקרה, כששתיהן שאפו בעוצמה להשיג שליטה בחקר החלל החיצון.

אבל במשך חודשים רוסיה מצאה עצמה מבודדת בזירה העולמית, כשהקשרים בפרויקט הרב לאומי נשחקים בגלל המהלכים של פוטין.

לפי בלומברג, שלושה אסטרונאוטים אמריקנים ואיטלקי אחד הגיעו לתחנת החלל מוקדם יותר השבוע, לצד שלושה אנשי צוות אמריקנים, שלושה רוסים וגרמני אחד שכבר היו בתחנה.

נאס”א מתכוונת להמשיך להפעיל את התחנה עד 2030.

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. חלל יש לכם רק במוח השקרן שלכם
    אין חלל יש 7 רקיעים
    אי אפשר לצאת מהארץ

  2. אם הרוסים יממשו כוונה זו. ייקח להם שנים להתאושש. גם כך תוכנית החלל שלהם קרסה. ב -2016 אמורים היו לחדש שיגורי חלליות הלונה לירח עם שיגורה של חללית לונה 25 . החללית הבלתי מאוישת האחרונה ששוגרה לירח היתה לונה 24 ב -1976. מאז לא שוגרה אפילו חללית בלתי מאוישת לירח. הסינים היו בירח, ההודים היו שם , היפנים, סוכנות החלל האירופית וישראל כמעט נחתה בירח. אפילו חללית רוסית אחת בתקופה זו להנחיתה שום חללית על המאדים ולא על נוגה. הסיבות הן שתיים . מחסור בתקציבים והסיבה העיקרית הרוסים לא יודעים לנהל. למיטב ידיעתי לא נכתב ברוסית אפילו ספר ניהול אחד. לפרוש משיתוף הפעולה הבינלאומי בתחנת החלל יהיה טעות בלתי הפיכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן