נשיא אוגנדה מכריז על לידתו של קרנף

הקרנף הוא מסוג קרנף לבן דרומי, שעדיין יש תקווה להצילו אחרי שמין הקרנף הלבן הצפוני נכחד כאשר הזכר האחרון סודאן מת לפני כשנתיים. עם זאת, בשנתיים הללו נולדו מזרעו המוקפא שני עגלים מנקבות קרנף לבן דרומי בגן החיות בסן דייגו

קרנף לבן (רחב שפה).
קרנף רחב שפה (לבן) המחשה: depositphotos.com

נשיא אוגנדה, גנרל יוורי קגוטה מוסווני, הודיע כי קיבלה לשורותיה את החבר החדש למשפחת הקרנפים באוגנדה. מדובר בקרנף לבן דרומי הנמצא בסכנת הכחדה ומסומן באדום על ידי האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע (IUCN).

נישא אוגנדה כתב על קיר הפייסבוק שלו: "היום בבוקר, קרן הקרנפים  של אוגנדה קיבלה עגל שזה עתה נולד לנקבה אוהורו. לידה זו התקיימה בשמורת הקרנפים של אוגנדה במחוז נקאסונגולה.  הלידה את אוכלוסיית הקרנפים בשמורה ל-34".

מנכ"לית קרן הקרנפים של אוגנדה, אנג'י ג'נדה, אמרה: "אמא אוהורו היא בת שבע שנולדה כאן במקלט. זה העגל השני שלה. אביו של הרך הנולד, אוגוסטו, הוא בן 11; גם הוא נולד בשמורת הקרנפים זיוה. הגור הוא זכר והוא גדול וחזק מאוד ובגיל יום אחד כבר התפלש בבוץ עם אמו.

"אנחנו מצפים ללידה נוספת בינואר והפעם מאמא של אוהורו, נאנדי. קרן רופליה, נותנת החסות של התוכנית, תרמה למקלט הקרנפים כדי לסייע במשכורות הפקחים במהלך מגפת COVID-19. ברגע שיינתן שם לעגל הקרנפים, הקרן תפרסם את זה".

נאנדי,  שנתרמה  מממלכת החיות של דיסני בפלורידה, ארה"ב, נותרה אחת  התקוות האחרונות של המקלט למאמצי רבייה מוצלחים ובסופו של דבר להחזרת הקרנף לבית הגידול החוקי שלהם בטבע.

ב-2015 החלה המדינה באסטרטגיית פיתוח שימור קרנפים להחזרת הקרנפים השחורים המזרחיים והקרנפים הלבנים הצפוניים לאחר שבתחילת שנות ה-80, בעקבות תסיסה אזרחית במדינה, אוכלוסיית הקרנפים נמחקה כמעט לחלוטין.

רק ב-1997 הושקה קרן הקרנף אוגנדה, ההשקה מחדש של הקרנף התרחשה ב-2001, כאשר שני קרנפים לבנים דרומיים מחוות סוליו במחוז לאיקיפיה בקניה, כולל נקבה בשם קבירה ובחסות קבוצת רופריה יחד עם שרינו, זכר בשם ובחסות מלון שרתון קמפלה, הגיע למרכז החינוך לחיות בר של אוגנדה (UWEC).  

סודאן, הקרנף הלבן הצפוני האחרון

ואולם מין זה עדיין בר מזל, משום שעדיין יש מספיק פרטים ממנו, שבטיפול נכון יכולים להביא צאצאים. ואולם תת מין אחר – הקרנף הלבן הצפוני נכחד כאשר במרץ 2018 הומת הקרנף הלבן הצפוני האחרון סודאן בקניה.

המדענים הצליחו לשאוב ולהקפיא את זרעו של סודאן, והפרו איתו שתי נקבות דרומיות פונדקאיות דרומיות בסיוע שירותי חיות הבר של קניה (KWS) בשיתוף מעבדה איטלקית באוגוסט 2019.

מין חשוב אחר – הקרנפים שחורים נשארים ברשימה בסכנת הכחדה חמורה, למרות שמספרם משתפר הודות למאמצי השימור האחרונים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

 1. הארוע חשוב ומענין
  ראוי להתיחס נכון למושגי המיון והסיווג,
  שכן :
  בסוג קרנף יש חמישה מינים
  (כולם בסכנת הכחדה ומכאן חשיבות הארוע)
  באפריקה חיים שני מיני קרנפים
  הקרנף צר השפה (״שחור״) וקרנף רחב שפה (״לבן״),
  את רחבי השפה מחלקים לשני תתי-מינים,
  צפוני ודרומי,
  סודאן היה אחרון הזכרים מתת-המין הצפוני,
  יותר לי (הקטן) לציין כי כמו במקרים רבים אחרים
  כך גם במקרה זה החלוקה לתתי-מינים היא שרירותית
  ומסתמכת רק על תפוצה גאוגרפית,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן