סיקור מקיף

מים וחינוך בטנזניה על רקע אחת הבצורות הקשות שידעה המדינה

פרויקט שמבצעים אנשי צוות אפריקה של מהנדסים ללא גבולות ישראל – ת”א תורם לאספקת מי שתייה נקיים לאזורים כפריים באפריקה, ופועל באופן רציף משנת 2013 במחוז Babati שבצפון טנזניה. הפרויקט מספק מים לכ-5,000 ילדים

צוות אפריקה, מהנדסים ללא גבולות ישראל – תל אביב, חזר לפני כשלושה שבועות ממשלחת שאורכה 20 ימים בטנזניה. הפרויקט שהם מקדמים תורם לאספקת מי שתייה נקיים לאזורים כפריים באפריקה, ופועל באופן רציף משנת 2013 במחוז Babati שבצפון טנזניה. כפי שדווח באפריל, מערכות המים מספקות מים ל-5,000 ילדים. המשלחת הנוכחית יצאה ברקע הבצורת הקשה שפוקדת את המדינה בשנה האחרונה אשר גורמת למשבר מים ורעב חמור במדינה.

חברי המשלחת ערב היציאה. מימין לשמאל: אביב אבינועם, דן קומיסרצ'יק, אופיר ענבר, שרון ברקוביץ, יעלי בנוביץ'. צילום: חברי המשלחת ערב היציאה. מימין לשמאל: אביב אבינועם, דן קומיסרצ'יק, אופיר ענבר, שרון ברקוביץ, יעלי בנוביץ'. צילום: צוות מהנדסים ללא גבולות  - ישראל ת"א
חברי המשלחת ערב היציאה. מימין לשמאל: אביב אבינועם, דן קומיסרצ’יק, אופיר ענבר, שרון ברקוביץ, יעלי בנוביץ’. צילום: חברי המשלחת ערב היציאה. מימין לשמאל: אביב אבינועם, דן קומיסרצ’יק, אופיר ענבר, שרון ברקוביץ, יעלי בנוביץ’. צילום: צוות מהנדסים ללא גבולות – ישראל ת”א

חמשת חברי המשלחת, אביב אבינועם, יעלי בנוביץ, דן קומיסרצ’יק, שרון וברקוביץ, ואופיר ענבר מספרים: “במהלך המשלחת ביצענו שדרוגים ותיקונים במערכות המים שלנו שמספקות כעת מים ל-5000 ילדים, ערכנו מספר פיילוטים למערכות טיהור מים, בנינו שיתופי פעולה עם ארגונים נוספים שעובדים במחוז בבאבטי, והעברנו יחד עם הצוות המקומי תוכנית חינוכית נרחבת בנושאי מים וסנטיציה. בנוסף, ביצענו סיורים משותפים יחד עם רשויות המים במעבדת המים החדשה באזור שתבצע עבורנו בדיקות מים, ובאזורים חדשים אליהם נרצה להתפתח.”

אחת ממערכות איסוף מי הגשמים שבנה הצוות באפריל 2022.  צילום: צוות מהנדסים ללא גבולות  - ישראל ת"א
אחת ממערכות איסוף מי הגשמים שבנה הצוות באפריל 2022. צילום: צוות מהנדסים ללא גבולות – ישראל ת”א

לדברי דן, במחוז באבטי קיים פער גדול בנתונים מטאורולוגיים מדויקים. על כן, הצוות התקין ביחד עם הקהילה המקומית תחנה מטאורולוגית אוטומטית ראשונה באזור. התחנה מודדת באופן רציף פרמטרים כמו גשם, רוח, לחות, וטמפרטורה. המידע יועבר ישירות לרשויות המים, חקלאים המקומיים, ולארגונים נוספים הפועלים באזור. נתונים אלה כמובן יעזרו לצוות בתכנון מערכות מים עתידיות.

התושבים נאלצים ללכת קילמוטרים רבים למקור המים הסמוך.
התושבים נאלצים ללכת קילמוטרים רבים למקור המים הסמוך.

אחד הימים המשמעותיים במשלחת היה “סמינר מנהלים” ראשון מסוגו. אביב מסביר: “הניסיון מלמד שהמנהל\ת הוא הפונקציה שקובעת האם המערכת תתפקד ותתוחזק היטב. מטרת הסמינר הייתה להעצים קבוצה זאת, לעודד הפריה הדדית בנוגע לשימוש במערכות, ולשמוע בצורה מסודרת תובנות ושיפורים שעלינו לבצע. במסגרת הסמינר עלו נקודות מעניינות מאוד, ונקבע, יחד עם מנהלת החינוך האזורית, כי הוא יתקיים אחת לשנה”.

סמינר מנהלים אוקטובר 2022.
סמינר מנהלים אוקטובר 2022.

בשנה האחרונה התחיל הצוות לבצע מחקר אקדמי מקיף לבחינת השפעת מערכות המים שבנינו לאורך השנים על הקהילה המקומית בהיבטים של בריאות, תזונה, יזמות ועוד. את המחקר מובילה חברת הצוות יעלי בנוביץ’ שכותבת תזה על הנושא בהנחיית פרופ’ דרור אבישר, ראש המרכז לחקר המים באוניברסיטת תל אביב, וד”ר שירה בוקצ’ין, חוקרת היבטים בינתחומיים של פיתוח בר קיימא בעולם המתפתח מהאוניברסיטה העברית. במסגרת המחקר, מאות תלמידים ואנשי חינוך ענו על שאלונים שמטרתם הץלוודא שאין נזק בפעילות של מהנדסים ללא גבולות. ואף להפך- לאמת שפרויקט המים אכן מיטיב עם הקהילה.. מחקר זה מוסיף מימד אקדמי מקצועי לעשייה ועוזר לבחון את השפעת המערכות בפרספקטיבה רחבה.

לדאוג שהפרויקט לא יהפוך לפיל לבן

לתפיסתנו, להגיע לבתי הספר ולבנות את מערכות המים זה רק חצי עבודה, מדגישה יעלי. הרבה מאוד פרויקטים באפריקה הופכים במהירות לפילים לבנים. ארגון זר מגיע, שופך כסף ונוסע הביתה. זמן קצר לאחר מכן – הפרויקט ננטש ויוצא מכלל שימוש. “אנחנו רוצים להימנע מכך ולכן חשוב לנו שהרשויות והקהילה יהיו חלק מתכנון ובניית המערכות משלב מוקדם. יותר מזה, אנחנו רוצים שיהיה ברור שהקהילה היא זאת שאחראית על הפרויקט. בשנים האחרונות קיימנו עשרות פגישות עם הרשויות באזור, מרמת מנהיגי הכפרים, דרך ראשי המחוז ועד חברי פרלמנט. בנוסף, נבנה קשר הדוק עם רשויות המים המקומית. נציגי הקהילה המקומית ואנחנו עובדים יחד בעקבות חוזה שנחתם בנינו, מסמך זכרון דברים (MOU), שמציין באופן ברור מה תפקידו של כל צד להצלחת הפרויקט. במסמך כתובות כלל הפעולות שעל צוות EWB לבצע, וכלל הפעולות שיבוצעו בניהול הרשויות והקהילה המקומית– לפני בניית המערכת, במהלכה, ואחריה. ההסכם נחתם באפריל 2022 מול ראש המחוז. לאחר הסדרת האחריות על הפרויקט וחתימת ההסכם, היחס של הרשויות והקהילה לפרויקט היטיב. אין ספק שזאת הדרך הנכונה לעבוד, זהו צעד מתבקש שיעזור לקהילה לתחזק את הפרויקט לאורך שנים”.

אופיר מדגיש שבפרויקטים מסוג זה הנוכחות בשטח היא קריטית. “אך ורק כשמגיעים לפרויקטים ונפגשים פנים אל פנים עם האנשים מבינים מה קורה, מי נגד מי, מהם האתגרים, ולאן צריך להתקדם. קשר אינטימי ופתוח נבנה כאשר יושבים ומדברים בגובה העיניים. קשה מאוד לגשר על הפערים בשיחות זום או בהודעות, אך כשיושבים ומדברים הכל נראה הרבה יותר פשוט.
כשמגיעים לשטח ההזדמנויות צצות. לפתע פוגשים ארגונים או גורמי מפתח נוספים. מתוך כך ניתן ליצור שיתופי פעולה. מכל מפגש הצוות יוצא עם תובנות, הבנה טובה יותר של הקהילה ורעיונות חדשים.
רק כך ניתן להבין את האתגרים הניצבים בפני הקהילה המקומית, הן בפאן הטכני והן בפאן התפעולי של המערכת. לעיתים האתגרים שונים ביחס להשערות שלנו”.

מקורות המים מתייבשים. ביצה במחוז באבאטי בטנזניה.  צוות מהנדסים ללא גבולות  - ישראל ת"א
מקורות המים מתייבשים. ביצה במחוז באבאטי בטנזניה. צוות מהנדסים ללא גבולות – ישראל ת”א

הצוות נשען על גיוס כספים מחברות, אנשי עסקים, קרנות פילנתרופיות, שגרירות ישראל בקניה (שאחראית על טנזניה), ואוניברסיטת תל אביב. דן: “פרויקט המים בטנזניה ממחיש את השינוי שניתן לעשות כאשר יוצרים קשר כה קרוב עם הקהילה המקומית. הפעילות נמצאת בחיתוליה. על מנת לעמוד במטרות שלנו, גויסו לפני מספר שבועות  10 מתנדבים חדשים לצוות . יש לציין כי התקבלו יותר מ120 בקשות להצטרפות, ובחרנו את הטובים והמתאימים ביותר. הצוות נמצא בעיצומו של גיוס סכום כסף משמעותי לקראת המשלחות הקרובות. במשלחות אלה הצוות מתכנן לבנות מערכות מים משודרגות במספר אזורים במחוז ולבצע מגוון פרויקטים חינוכיים נוספים. אנחנו מזמינים חברות ואנשים שמעוניינים לתרום ולהיות שותפים בפרויקט ליצור איתנו קשר”.

  • לינקטרי: https://linktr.ee/EWB_TA
  • אתר אינטרנט: ewbta.com
  • לינקדאין: www.linkedin.com/company/afria-engineers-without-borders-tel-aviv

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן