סיקור מקיף

מחקר חדש: החשיפה לטמפרטורות גבוהות ונמוכות במהלך ההיריון קשורות למשקל נמוך יותר של התינוק הנולד

מחקר ארצי בהובלת הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל מצא שבקרב כ- 625,000 לידות בישראל חשיפה לטמפרטורות גבוהות ונמוכות במהלך ההריון קשורה למשקל נמוך של התינוק הנולד

ד"ר קרן אגאי-שי, מובילת המחקר: "משקל לידה נמוך יותר עשוי הגדיל את הסיכוי לתחלואה בגיל הרך ובמהלך כל החיים. המחקר שלנו מצא קשר בין חשיפה לטמפרטורה חוץ מבנית גבוהה ונמוכה במהלך ההריון לבין משקל לידה נמוך יותר בכל התינוקות  שנולדו בישראל במהלך חמש שנים. בעידן של שינויי אקלים על מערכת הבריאות ועלינו כציבור להערך לכך"

ילדים משחקים. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
ילדים משחקים. המחשה: depositphotos.com

מחקר ישראלי ארצי בהובלת ד"ר קרן אגאי-שי מהפקולטה לרפואה, מצא קשרים עקביים בין טמפרטורות גבוהות או נמוכות במיוחד ובין משקל לידה נמוך. הגורם המסוכן ביותר הוא חשיפה לחום במהלך השליש השלישי להיריון. המחקר מתבסס על כ-625 אלף לידות של תינוקות חיים שאינם פגים (לידה אחרי שבוע 36 של ההיריון) בישראל בתקופה 2014-2010.

המחקר, שפורסם בכתב העתEnvironmental Health Perspectives , מצא שבמהלך ההיריון קיימים חלונות זמן קריטיים שבהם קיימת רגישות גבוהה יותר לחשיפה לטמפרטורות נמוכות או גבוהות שמשפיעות על התפתחות העובר. את המחקר הובילה ד"ר קרן אגאי-שי, מנהלת המעבדה למחקר בריאות וסביבה (HER) בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר-אילן, יחד עם חוקרים וחוקרות מהמחלקה לגיאוגרפיה וסביבה של בר-אילן, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן-גוריון, השירות המטאורולוגי הישראלי  מוסדות מחקר מספרד.

צוות המחקר השתמש בנתונים מלידות שהתקיימו בישראל במהלך חמש שנים, בכתובת המגורים בזמן הלידה ובמודל אקלימי חדשני לקביעת החשיפה לטמפרטורה חוץ-מבנית במהלך ההיריון. בהתאם לשלושת אזורי האקלים העיקריים בישראל, בוצע ניתוח סטטיסטי המשווה את כל הנשים שילדו בכל אזור לפי הטמפרטורה הממוצעת במהלך השבועות, הטרימסטרים וכל תקופת ההיריון. ממצאי המחקר הראו קשרים עקביים בין טמפרטורות גבוהות או נמוכות במיוחד ובין משקל הלידה של התינוקות. הקשרים החזקים ביותר בין חשיפה לחום או לקור ובין משקל יילודים נמוך נצפו במהלך השליש השלישי להיריון.

חום משפיע יותר מקור: ניתוח הקשרים בין משקל לידה ממוצע ובין אחוזוני טמפרטורה ספציפיים לאזור עבור כל שלושת אזורי האקלים הראה שלנשים שנחשפו לטמפרטורות הקרות או החמות ביותר נולדו תינוקות במשקל לידה ממוצע נמוך יותר מאשר לנשים שנחשפו לטמפרטורות נוחות יחסית באותו האזור. בהשוואה לנשים שנחשפו לטמפרטורה נוחה במהלך ההיריון (אחוזונים 50-40), תינוקות לנשים שהיו חשופות לטמפרטורה נמוכה (מתחת לאחוזון 10) נולדו במשקל ממוצע נמוך ב-56 גרם, ותינוקות לנשים שהיו חשופות לטמפרטורה גבוהה (מעל לאחוזון 90) נולדו במשקל ממוצע נמוך ב-65 גרם.

כאשר נבחנה ההסתברות ללידת תינוק קטן (במשקל לידה נמוך מ-2,500 גרם), נמצא שאצל נשים שהיו חשופות לטמפרטורה נמוכה (מתחת לאחוזון 10) הסיכון היה גבוה ב-35%; ואצל נשים שהיו חשופות לטמפרטורה גבוהה (מעל לאחוזון 90) הסיכון היה גבוה ב-58%.

המחקר המלא 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן