סיקור מקיף

מדענים סינים ייצרו עובר משלושה הורים

פריון / ביקורת על הניסוי בסין: צעד מרחיק לכת בדרך לשיבוט אדם

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/treeparents

מדענים סינים ייצרו ביצית מופרית מביציות של שתי נשים ומזרע של גבר. פרטי הניסוי הוצגו בוועידת פוריות שנערכה בסן אנטוניו שבטקסס. ייצור הביצית נערך בניסיון לעזור לאשה סינית בת 30 עם בעיות פוריות. המדענים מאמינים כי הטכניקה שפיתחו יכולה להועיל לנשים שהביציות שלהן לא בריאות מספיק כדי לעבור הריון בריא. אולם מבקרים תקפו את הניסוי והאשימו את המדענים שהרחיקו לכת בנושא שיבוט בני אדם.

לדברי המדענים מאוניברסיטת סאן יאט סן בגוואנגזו, האשה שבה הושתלה הביצית הניסויית עברה בעבר שני טיפולי הפריה שנכשלו בשל בעיות בביציות שלה. המדענים ניסו להתגבר על הבעיה על ידי התכת ביצית של האשה המטופלת עם ביצית של אשה אחרת. בכל ביצית יש חומר גרעיני המכיל את רוב DNA-ה וכן חומר מעטפת שעוטף את הגרעין – הציטופלסמה.

המדענים הסירו את החומר המכיל את DNA-ה מתורמת הביצית והשאירו רק את חומר המעטפת. לאחר מכן החדירו את החומר הגרעיני של המטופלת לתוך המעטפת של האם התורמת בתהליך שנקרא – מעבר חומר גרעיני אנושי. באופן זה נוצרו חמש ביציות מעורבות. שלוש ביציות מתוכן הופרו עם הזרע, והושתלו ברחמה של האשה.

לאחר חודש של הריון הפילו הרופאים עובר אחד כדי לתת לשני האחרים סיכוי גדול יותר לשרוד, אולם האשה הפילה את השניים הנותרים בהיותם בני ארבעה וחמישה חודשים בלבד. המדענים טענו כי מות העוברים לא קשור לטכניקת ההפריה בה השתמשו, אלא כתוצאה מסיבוכים הקיימים לעיתים בהריונות מרובים.

הטכנולוגיה העומדת מאחורי הניסוי הסיני פותחה בארה"ב. אולם המדענים שם הפסיקו עבודתם לאחר שמינהל המזון והתרופות האמריקאי דרש להפסיק לבצע ניסויים בעוברים. גם סין הכריזה כעת שהיא מתכוונת להוציא מהחוק מחקר בעוברים. בבריטניה, הטכניקה הזו כבר אסורה.

ד"ר מוחמד טרניסי, מהמרכז לרבייה וגניקולוגיה בלונדון, אמר כי הטכנולוגיה מוכרת לו. "אם אתה מסתכל על זה מנקודת מבט רפואית טהורה השיטה יכולה לעזור לנשים עם בעיות רבייה", הוא אמר, "אולם מנקודת מבט אתית, אני לא בטוח שארגיש בנוח בשימוש בשיטה הזו. זה לא משהו שהייתי רוצה לנסות".


הפריה שנויה במחלוקת: תינוק עם 3 הורים

מאת יובל דרור

רופאים סינים הציגו אתמול בוועידת הפוריות המתקיימת בסן-אנטוניו שבארה"ב פרטים על ניסוי רפואי, שבמסגרתו בוצע הליך שנאסר במדינות רבות, בטענה שהוא צועד צעד גדול מדי בדרך לשיבוט בני אדם. התוצאה של ההליך השנוי במחלוקת היתה לידתם של תינוקות, בעלי מטען גנטי משלושה הורים; התינוקות מתו כעבור זמן קצר.

ההליך נאסר לניסוי בבני אדם בארה"ב ובבריטניה וגם בסין הוא אינו מותר עוד. לדברי ד"ר יצחק ברלוביץ', המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, בישראל נמנעים לאשר את ההליך לאו דווקא בשל הבעיות המוסריות, אלא בשל האי-ודאות הכרוכה בו.

מטרת ההליך היא לפתור בעיה הקיימת אצל חלק מהנשים במעטפת הביצית (ציטופלסמה) ושעשויה למנוע התפתחות הריון תקין. זו היתה הבעיה של סינית בת .30 הרופאים, בראשותו של ג'ון ז'אנג מבית הספר לרפואה סאן יט-סאן שבסין, לקחו ביצית מתורמת והפרידו מתוכה את הגרעין המכיל את החומר הגנטי. אז החדירו לתוך המעטפת את הגרעין שנלקח מביצית האשה המטופלת, ויצרו "ביצית חדשה" באמצעות גירוי חשמלי שהוביל למיזוג הגרעין בתוך המעטפת.

בהמשך, הפרו הרופאים את הביצית עם זרעונים שנלקחו מהאב וגידלו חמישה עוברים בצלוחית במשך 48 שעות, עד שהוחדרו לרחמה של האם. מבין החמישה שרדו שלושה, וכחודש לאחר תחילת ההריון הוחלט להפיל באופן מלאכותי את אחד העוברים כדי להגדיל את סיכוי ההישרדות של התאומים שנותרו. ואולם לדברי ז'אנג, גם התאומים לא שרדו לאחר שהאשה ילדה אותם מוקדם מדי (בשבוע ה-24 ובשבוע ה-29) עקב סיבוך בהריון.

ד"ר ג'יימס גריפו, שפיתח את השיטה וניסה אותה ב-1998 על כמה נשים, שאף על פי כן לא נכנסו להריון, אמר כי העובדה שהאשה הפילה את עובריה אינה קשורה להליך הרפואי שעברה. "אנחנו לא רואים במקרה הזה הצלחה בשל התוצאה", אמר, "אבל אנחנו שמחים לשמוע שהעוברים שנוצרו כתוצאה מההליך הובילו להריון והיו תקינים מבחינה גנטית ומורפולוגית".

בראיון לעיתון "ניו יורק טיימס" מתח גריפו ביקורת על מתנגדי השיטה, שטוענים כי חלקים ממנה זהים להליך שיבוט בני אדם. לדבריו, "שיבוט הוא יצירת עותק של אדם שכבר קיים. בהליך הזה מתבצעת העברת הגרעין מביצית לביצית. זהו אמנם אחד משלבי השיבוט, אך הוא מאפשר ליצור תינוק חדש ולא עותק של אדם. לא צריך לדבר אפילו על שני ההליכים באותו המשפט".

למרות כעסו של גריפו, יש הטוענים כי בהליך הזה רב הנסתר על הגלוי. לדברי פרופ' אייל שיף, מנהל אגף מיילדות וגינקולוגיה בבית החולים שיבא, אף שלכאורה משתמשים במעטפת הביצית של התורמת רק ככלי קיבול לגרעין של האם, יש במעטפת מרכיבים גנטיים. "הציטופלסמה מכילה גורמים מיטוכונודריים (גופיפים המספקים אנרגיה לתא), שככל הידוע יש להם תרומה מבחינה גנטית. לנו כרופאים לא ברור מהו המאזן המדויק שבין הגרעין לציטופלסמה, ואת סימני השאלה האלו יש להבהיר לפני שניגשים לבצע ניסויים בבני אדם", אמר.

לדברי ברלוביץ', טכניקות כאלה אמורות להידון בוועדה הלאומית לניסויים בבני אדם, "ועדת הלסינקי העליונה", שבראשה עומד מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב. לדברי ברלוביץ', הוועדה דנה בכל מקרה לגופו וככל הידוע לו, בקשה לביצוע הליך הדומה לזה שבוצע בסין, נדחתה בעבר בוועדה.


עובר אחד – שלושה הורים

הניסוי בוצע באוניברסיטה בסין * בעקבות ביקורת בעולם נאסר על ביצועו פעם נוספת

אלכס דורון

לפעמים זוג הורים זה לא מספיק. מדענים "הרכיבו" ביציות של אישה עקרה, בביציות שנלקחו מתורמת והפרו אותן. ההישג המדעי החדש, שמעלה שאלות מוסריות רבות, נחשף אתמול על ידי צוות המחקר הסיני.

אישה שנחשבה עקרה נכנסה להיריון בטכניקה ניסיונית של הפריה חוץ-גופית. צוות המחקר דיווח אתמול בכנס מדעי בטקסס, ארה"ב כי הביציות נלקחו ממטופלת בת 30 שטיפולי הפוריות שעברה עד עכשיו נכשלו, ומתורמת בריאה. בתהליך הנקרא "העברת גרעינית", הורחק החומר הגנטי מהביצית של התורמת, וגרעין הביצית של המטופלת הנושא את המטען הגנטי, הושתל בתוכה.

הביציות הופרו ואחר כך הופרדו תאי העובר, ומכל תא נוצר עובר חדש. בסך הכל נוצרו חמישה עוברים משלושה הורים, ושלושה מהם הושתלו ברחם המטופלת. לאחר חודש של היריון נאלצו החוקרים לבצע הפלה ועובר אחד סולק, כדי לתת הזדמנות טובה יותר לשרוד לשניים האחרים.

אולם לרוע המזל התרחשו שתי לידות מוקדמות של העוברים בחודשים הרביעי והחמישי של ההיריון, ושני העוברים מתו. הרופאים טענו כי הלידות המוקדמות לא היו תוצאה של ההפריה החוץ-גופית, אלא סיבוכים של היריון מרובה עוברים.

הניסוי ספג ביקורת קשה מאוד בעולם, על הבעייתיות המוסרית-אתית שקיימת בביצועו. נאמר עליו שהוא "הכי קרוב שאפשר לשיבוט אנושי", שאסור על פי חוקים שקיימים כיום במדינות רבות בעולם. ועכשיו נאסר ביצוע ההליך כולו בסין, כמו כל ניסוי בעוברי אדם.

הרעיון של "הרכבת" שתי ביציות בתהליך כזה הועלה בעבר בארצות-הברית, ומפתחי השיטה חשבו שהיא תועיל לנשים הנושאות פגמים בביציות, אבל בעקבות הביקורת על השיטה נאסר ביצועה. "גם אם מבחינה רפואית-מדעית טהורה, ההליך עשוי לתת פתרון לנשים שיש להן קושי בהשגת היריון ולידה, אסור לערבב חומר גנטי משלושה אנשים שונים כדי ליצור אדם רביעי", אמר אחד מראשי רפואת הפריון הבריטי.
ידען רפואה גנטית
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~661619307~~~48&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן