סיקור מקיף

לראשונה: אסטרונאוט אירופאי ישהה שהות ארוכה בתחנת החלל

אבי בליזובסקי

האסטרונאוט הגרמני תומס רייטר יהפוך בקרוב לאירופאי הראשון שיבצע משימה ארוכת טווח על סיפון תחנת החלל הבינלאומית, בעקבות שיבוצו במשימה הבאה של מעבורת החלל דיסקוורי (STS-121) המתוכננת למאי.
המשימה, שתארך ששה או שבעה חודשים תהווה אבן דרך עבור סוכנות החלל האירופית, עבור האסטרונאוטים האירופים, הקהילה המדעית ביבשת ומרכז בקרת החלל. יומיים לאחר הגעתו יחל רייטר לשמש כקצין ההנדסה השני בצוות ה-13. כחבר האירופי המלא הראשון בצוות של תחנת החלל יבצע רייטר משימות רבות. בין היתר הוא ינסה מערכות ותהליכים עבור מערכת הניווט והבקרה של התחנה, וכן עבור מערכת בקרת תנאי הסביבה ומערכת תמיכת החיים, בריאות הצוות ובטיחותו, וכן יבצע פעילויות שיידרשו הליכת חלל. הנסיון שלו בתפעול הליכות חלל יחל זמן קצר לאחר הגעתו, כלומר לקראת סוף מאי.

הגעתו של רייטר לתתחנה גם תסמן את החזרה ממצב של שני חברי צוות לשלושה. מאז אסון קולומביה לא היו שלושה אנשי צוות קבועים בתחנה. שאר חברי הצוות, מפקד התחנה, פאבל וינוגרדוב הרוסי ומנהדס הטיסה, ג'פרי וויליאמס האמריקני יגיעו לתחנה לפני רייטר, ב-1 באפריל על גבי החללית סויוז בטיסה 12S.
החזרה לצוות של שלושה אנשים תגדיל את הזמן המוקדש למחקרים מדעיים. עבור משימתו של רייטר, זו תהיה הפעם הראשונה שתוכנית מדעית אירופית מורכבת ותפורה על משימה ארוכה.

ידען תחנת החלל הבינלאומית
לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~408680479~~~264&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן