סיקור מקיף

לקראת ועידת האקלים של האו"ם בגלזגו – הדברים הדחופים ביותר שצריך לעשות

לקראת הכנס (COP26) שחשיבותו עצומה וגורלית לעתיד, מפרסמים מוסדות האו"ם שבעה סעיפים עיקריים שיתוו את היוזמות והפעולות שידרשו המשתתפים להחליט ולאשר. להלן הרשימה

דגל כנס האקלים בגלזגו. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
דגל כנס האקלים בגלזגו. המחשה: depositphotos.com

חודש ספטמבר מסתמן כרב חשיבות ומכריע שבו ההכנות הסופיות לקראת כנס האקלים שיתקיים בגלזגו (סקוטלנד) בסוף אוקטובר )( UN Climate Change Conference (COP26) יעודו המרכזי של הכנס יהיה להאיץ את יישום ההחלטות עליהן הוחלט בכנס בפריז ב-2015, החלטות שקבעו מסגרת ומתווה למיתון ההתחממות העולמית ע"י מיתון פליטות גזי החממה ובמקביל לפעולות לקראת שינויי האקלים. לקראת הכנס (COP26) שחשיבותו עצומה וגורלית לעתיד, מפרסמים מוסדות האו"ם שבעה סעיפים עיקריים שיתוו את היוזמות והפעולות שידרשו המשתתפים להחליט ולאשר (לידיעת כולם).

 1 – במסגרת מפגש בין נציגי האו"ם לבין נציגי ממשלות ואנשי עסקים פרטיים, יצאה קריאה למימון תכניות וישומן בסכום של 400 מיליארד דולרים.

יותר מ-35 ארצות בהן כלכלה ותעשיה מפותחות, התחייבו במה שמתואר כ-Energy Compacts, כך למשל התחיבו דנמרק, צרפת, גרמניה, אנגליה ועוד ארצות לעצור פיתוח תחנות כוח פחמיות ולהפחית שימוש בפחם.

ארצות התחייבו לעצור מיידית אישורים למיזמים בהם יהיה שימוש בפחם.

מספר ארצות הכריזו על יזמה להספקת חשמל נקי ליותר ממיליארד אנשים.

 2 – בכנס כללי של האו"ם התחייבו נציגי שתי הכלכלות הגדולות, ארה"ב וסין, לפעולות נמרצות למיתון ההתחממות. נשיא ארה"ב הודיע על הגדלה משמעותית בתיקצוב התמיכה לארצות עניות במיתון ההתחממות בסך 11 מיליארד דולרים.

נשיא סין אמר כי יופסק תיקצוב ייצור החשמל באמצעות שריפת פחם ברחבי העולם והתקציב יופנה לתמיכה באנרגיה ירוקה.

 3 – באפריקה צוין שבוע האקלים בפגישות וירטואליות שנערכו בחסות ממשלת אוגנדה ובהשתתפות 1600 נציגי ממשלות, מוסדות אקדמיים, אנשי עסקים ונציגי גופי שימור, כמו גם נציגי הבנק העולמי ונציגי מחלקות מהאו"ם.

נציג הארגון לחקלאות ומזון (FAO) פרסם כי כ-65% מהאדמות הראויות לעיבוד באפריקה מאבדות את פריונן, כאשר 45% מהן נתונות למידבור.

בעוד ש״תרומת״ אפריקה להתחממות מהווה חלק זעיר, הרי שבאפריקה נמצאים רוב האזורים הפגיעים והנפגעים משטפונות, תקופות בצורת, פגעי ארבה ועוד.

 4 – בכנס האו"ם יזם בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, (המדינה שמארחת את הכנס) כנס חירום כדי להדגיש את הצורך ביותר פעולות כולל תיקצוב מיזמי אקלים על-ידי מנהיגי ה-G20.
ג׳ונסון הדגיש כי ״ההיסטוריה תשפוט את האומות העשירות אם יכשלו למלא את ההתחייבות ל-100מיליארד דולרים כל שנה לצורך פעולות למיתון ההתחממות ולהכנות לשינויי האקלים״.

ג׳ונסון גם הבטיח כי ארצו תוביל את המגמה הסביבתית שתהווה כן-שיגור למהפכה ירוקה.

 5 – חקלאות וייצור מזון ״תורמים״ לכשליש מפליטות גזי חממה, גורמים לאובדן של כ-80% מהמגוון הביולוגי ומשתמשים ב-70% מעתודות המים המתוקים.

על כן יש צורך בפיתוח שיטות ייצור מזון בנות-קיימא שמהווה חלק חשוב מהפתרון.

ב-23 בספטמבר תתכנס לראשונה ועידת פיסגה של האו"ם לייצור מזון (UN Food Systems Summit), בכנס ידורבנו מנהיגים לפעולה שתשנה את הדרך בה המזון מיוצר נצרך ומבוזבז.

על-פי דו"ח של הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC), ארה"ב שהיא ייצרנית המזון מהגדולים בעולם, תיזדקק ל-10 מיליארד דולרים כדי לשנות את מערכות המזון ובו בזמן לעזור בהאכלת תושבים במדינות שכבר מיצו את מקורות הטבע שלהם.

ארצות רבות הכריזו על יוזמות להבטיח מערכות ייצור מזון סביבתיות בשילוב עם מיתון ההתחממות ושימור המגוון הביולוגי.

 6 – מאות פעילים צעירים מכמעט 200 ארצות נפגשו במילאנו (איטליה) במחאה ובקריאה לפעול, שבועות מספר לפני כינוס ה-COP26. הצעירים דרשו יותר מצפון חברתי אקלימי.

״צעירים למען אקלים״ (Youth4Climate) דרשו לחדול מ״בירבורים״ או בשפתם Blah, blah, blah ולפעול לכלכלה ירוקה, לחדול מדיבורים שנשמעים טוב ללא פעולה. בהתייחסות להתחייבויות קראו הצעירים:
״זה הזמן להראות את הכסף״

״זה הזמן לעזור לארצות עניות ופגיעות משינויי האקלים״ 

״זה הזמן לממש צדק אקלימי״

מפגש הצעירים הסתיים במסמך שיוגש לבאי כנסי הכנה ולבאי כנס ה-COP26.

 7 – לפני כל כנס אקלים של האו"ם (COP) יש פגישות הכנה בהן יש לשרים הזדמנות לפרט את הכוונות והתכניות.

השנה מתקיימות הפגישות במילאנו ובהן שרי אנרגיה מכמה ארצות שידונו ויתדיינו בצדדים הפוליטיים של הכינוס, הפעם המפגש מתרחש שבועות אחרי הקריאה הבהולה של האו"ם בצורך המיידי להכפיל את המאמצים כדי להימנע מהתחממות שתעבור את ה-1.5 מעלות צלזיוס גם בסוף המאה הנוכחית. 

לפיכך הנושאים שיעלו במילאנו יהיו:

  • הפחתת הפליטות
  • עזרה כספית לארצות מתפתחות
  • שיפור הפעילות למניעת נזקים משינויי האקלים
  • יסוד והגדרת מטרה כלל עולמית לצימצום הפגיעות
  • קידום טכנולוגיות שיאפשרו לדווח על צרכים ודרישות
  • קידום תקנות וחוקי שוק שיאפשרו למדינות לשתף פעולה

עד כאן ההכנות וההודעות לקראת כנס COP26 בגלסגאו.

על כך אמר מזכיר האו׳׳ם כי: ״יש עוד דרך ארוכה״ שכן כדי שהכנס יצליח ויביא לנקודת מפנה ״יש צורך במאמץ משולב שיטפל במשבר האקלים״.

יותר לי הספקן להוסיף כי:

אין ספק שיש צורך לעשות הכל כדי למתן את ההתחממות, אלא שאנחנו כבר בעיצומו של משבר אקלימי שמתבטא בשטפונות, עונות בצורת, שריפות ובאסונות טבע.

לכן יש צורך דחוף להתכונן היטב כדי למתן את השפעת המשבר: תשתיות, חקלאות, תחבורה וכל מה שעשוי להיפגע מפגעי הטבע.

מעל לכל שוב ושוב מה שאני אומר כבר שנים רבות, מה שכבר הולך ומתקבל בחוגים רחבים:

ראוי כי במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית – תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן