סיקור מקיף

"כל מכשיר שנבנה היום ושאינו תואם הצפנה קוונטית יהיה פריץ, ורכב זו דוגמה טובה ומסוכנת"

כך אומר מייקל אוסבורן מנהל תחום הצפנת קוונטום במעבדות יבמ בציריך בתשובה לשאלת Chiportal     במסיבת עיתונאים מקוונת לרגל ההכרזה של IBM על מערכת המחשב הראשונה לארגונים שמאובטחת נגד איומים בעידן הקוונטי.  המערכת IBM Z16 .

מחשב IBM-z16 על רצפת הייצור במפעלי IBM במדינת ניו יורק. צילום י חצ
מחשב IBM-z16 על רצפת הייצור במפעלי IBM במדינת ניו יורק. צילום י חצ

IBM חשפה לאחרונה (5.4) את IBM Z16 – מערכת הדור הבא של החברה עם מאיץ בינה מלאכותית משולב בשבב שמאפשר ביצוע משימת הסקת בינה מלאכותית בשיהוי נמוך. החידוש הזה נועד לאפשר ללקוחות לנתח עסקאות בזמן אמת ובקנה מידה גדול, למשל ניתוח עסקאות כרטיסי אשראי, שירותי בריאות ועסקאות פיננסיות. המערכת החדשה היא גם הראשונה בעולם שתוכננה כדי לסייע בהגנה מפני איומי סייבר של העתיד הקרוב, וכן לאפשר הגנה על גניבת נתונים מוצפנים כעת כדי לנסות ולפצח את ההצפנה עם משאבי מחשוב עתידיים.

מערכת Z16 היא מחשב מיינפריים (mainframe) מודרני, שהוא עמוד תווך של מערכות מחשוב גדולות בסביבות ענן היברידיות. מערכות אלה נחשבות על ידי שני-שלישים מחברות פורצ'ן 500, שמונה מתוך עשר חברות הביטוח הגדולות בעולם, 45 מתוך 50 הבנקים המובילים בעולם, שבעה מתוך עשרת הקמעונאים המובילים בעולם וכן שמונה מתוך עשר חברות הטלקו המובילות בעולם כפלטפורמה מאובטחת במיוחד להפעלת משימות הליבה הקריטיות ביותר. על פי מחקר שנערך לאחרונה על ידי חברת Celent, מערכות IBM Z מנהלות 70% מהעסקאות העולמיות הגדולות ביותר.

המערכת הראשונה שמוכנה לעידן המחשוב הקוונטי

חלק גדול ממסיבת העיתונאים הוקדש כאמור לתחום ההצפנה המוכנה לעידן הקוונטי. לדברי אוסבורן כאמור בתשובה לשאלת Chiportal,  מכוניות היום מחוברות בממשק לתקשורת מקוונת מעל האוויר. זהו ממשק יחיד הנשלט על ידי שירות. אתה יכול לגשת להרבה מאוד מכוניות בו זמנית. אז האקר אתה מסוגל להחדיר עדכון קוד זדוני ויש לו את המפתח הפרטי שחולץ על ידי מחשב קוונטי הוא יכול לעשות נזק גדול להרבה מכוניות באותו זמן. "

מפתחים, כולל מפתחי רכב משתמשים בכלים הקיימים בעת תכנון המוצר. במקרה של רכב מדובר בשבע שנים, ואחר כך עוד 20 שנה הוא ינוע בכבישים. יצרני הרכב חייבים לעדכן את כל שרשרת האספקה שלהם כדי להיות מסוגלים לפקח עליה ולמנוע פרצות. הם צריכים להפוך את  המכונית לבטוחה בעידן הקוונטי חשוב להבין שכל מה שהיום הוא לא קוונטי (לרוב מאובטח ב-RSA) בטוח יאבד בעידן הקוונטי אם הוא לא יהיה מוכן לכך.

"כיום, בסביבת ענן היברידית הכוללת משאבי ענן מקומיים וציבוריים, חשוב לארגונים להתגונן מפני איומים נוכחיים, וגם מפני תופעה בה פושעי סייבר שגונבים נתונים כעת כדי לפענח את ההצפנה שלהם בהמשך, בעזרת משאבים עתידיים – שעלולות להוביל לסחיטה, אובדן קניין רוחני וחשיפת נתונים רגישים אחרים. IBM Z16 מדגימה קפיצת מדרגה בחוסן הסייבר של מערכות מחשוב על ידי הגנה על נתונים מפני איומים עתידיים שעלולים להתפתח עם התקדמות המחשוב הקוונטי. "

בין היתר, המערכת מספקת אתחול מאובטח, שמונע מתוקפים להחדיר תוכנות זדוניות לתהליך האתחול כדי להשתלט על המערכת במהלכו. בנוסף, מודול אבטחת החומרה Crypto Express 8S (CEX8S) יציע ללקוחות טכנולוגיה קריפטוגרפית קלאסית שהיא גם בטוחה קוונטית, כדי לעזור להתמודד עם נתונים הדורשים סודיות ושלמות של הנתונים (Integrity). Quantum Safe

למידה עמוקה לצורך מניעת הונאות פיננסיות

אחד היישומים הקריטיים של מערכות אלה הוא מאבק בהונאות פיננסיות – מהאתגרים הכואבים ביותר של המערכת הפיננסית העולמית. על פי מחקר חדש של חברת הסקרים Morning Consult, הונאה בכרטיסי אשראי היא הנפוצה ביותר בקרב צרכנים בשש המדינות שנסקרו (ארה"ב, סין, סינגפור, ברזיל, יפן וגרמניה). על פי המחקר, האמריקנים הם הקורבנות התכופים ביותר של הונאות באשראי עם חיובים בהיקף ממוצע של 265 דולר לכל אדם ואילו הגרמנים סובלים מההונאות היקרות ביותר, בהיקף של כמעט 4,000 דולר (3,520 יורו) בממוצע ב-12 החודשים האחרונים.

עד היום, בנקים התקשו להפעיל מודלים של למידה עמוקה בקנה מידה גדול לאיתור הונאות בגלל שיהוי. המשמעות הייתה שמודלים כאלה הופעלו על פחות מ-10 אחוז מהעסקאות בהיקף גדול – וכמות משמעותית של הונאות לא זוהו. בעזרת המערכת החדשה, בנקים יכולים לנתח הונאות פיננסיות בקנה מידה עצום: מערכת IBM Z16 יכולה לעבד 300 מיליארד בקשות להסקת מסקנות ביום עם שיהוי של אלפית שנייה בלבד. עבור הצרכנים, פירוש הדבר הוא צמצום הזמן והאנרגיה הנדרשים לטיפול בעסקאות הונאה בכרטיס האשראי שלהם. עבור קמעונאים ומנפיקי כרטיסי האשראי, המשמעות היא צמצום אבדן הכנסות ומניעת התסכול של הצרכנים כתוצאה מסליקות שווא שמובילות את הלקוח להחליף כרטיס, גם בעסקאות עתידיות.

עוד בנושא באתר הידען

תגובה אחת

  1. סינית. כתבה שלמה ללא שום הסבר של המונחים. הוא כתב אותה בשביל ח"י יודעי ח"ן או שמדובר באתר שפונה לציבור הרחב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן