סיקור מקיף

יפן הנחיתה את דגימת הקרקע של היאבוסה 2 מהאסטרואיד ריוגו באוסטרליה

החללית היאבוסה 2 עצמה המשיכה לדרכה והיא תיפגש עם אסטרואיד נוסף בשנת 2031

הדמיית החזרה לאטמוספירה של גשושית שנפרדה מהחללית היאבוסה 2 והנחיתה דגימת קרקע מהאסטרואיד ריוגו באוסטרליה. איור: סוכנות החלל היפנית JAXA
הדמיית החזרה לאטמוספירה של גשושית שנפרדה מהחללית היאבוסה 2 והנחיתה דגימת קרקע מהאסטרואיד ריוגו באוסטרליה. איור: סוכנות החלל היפנית JAXA

הגשושית היפנית היאבוסה 2  עברה  ליד כדור הארץ ב-5 בדצמבר והורידה כמוסה המכילה פיסות אסטרואיד, ובכך סיימה מסע הלוך ושוב שנמשך שש שנים.  אבל המשימה רחוקה מלהסתיים: בעוד קפסולת הדגימה המצוידת במצנח של הייבוסה 2  צנחה במדבריות אוסטרליה, ספינת האם שלה עברה למסלול חדש שיקח אותה למפגש עם אסטרואיד נוסף ב-2031.

המטרה העיקרית של היאבוסה 2 הייתה לספק פיסות  קרקע מהאסטרואיד ריוגו, שנמצא כיום במרחק של 11.6 מיליון ק”מ מכדור הארץ. בקרי המשימה בסוכנות לחקר החלל של יפן, JAXA, הריעו כשהגיעה הידיעה כי הקפסולה שרדה את הכניסה מחדש לאטמוספירה.

תמונות שצולמו על ידי מצלמות מעקב — ומתחנה החלל הבינלאומית — הראו את הקפסולה יוצרת כדור אש על פני השמים כשהאטה ממהירות ראשונית של 43,000 קמ”ש.

המחפשים יצאו במסוק כדי לאתר את הקפסולה ברוחב 40 ס”מ בשטח הניסויים וומרה בדרום אוסטרליה. הקפסולה נמצאה בתוך מספר שעות.  מצאנואת הקפסולה! יחד עם המצנח! “וואו, זה היה מדהים. דיווחו אנשי הצוות של היאבוסה 2 בסוכנות החלל היפנית בטוויטר.

תובנות חדשות על אסטרואדים פחמניים

הדגימה צפויה להסתכם בלא יותר מכמה גרמים, אבל היא תיחקר באינטנסיביות במעבדות ביפן ובארה”ב כדי לחשוף תובנות חדשות על אסטרואידים פחמניים שחשבים לבסיס שממנו נוצרו כוכבי הלכת ואשר הכילו גם את אבני הבניין הכימיות של החיים.

קודמתה של היאבוסה 2, הגשושית היפנית המקורית היאבוסה (בדיעבד היאבוסה 1) דגמה אסטרואיד מסוג אחר שזכה לשם איטוקאווה ב-2005. הטיסה חזרה של היאבוסה 1 היתה כרוכה בקשיים ובראשן בעיות הנעה ותקשורת שגרמו לעיכוב הבאת הדגימה עד 2010, בסך הכל היו בדגימה כ-1,500 דגימות אבק אסטרואידים. הפעם, המשימה עברה בצורה חלקה יותר. ארבע שנים לאחר שיגורה ב-2014, ביצעה היאבוסה 2 את המפגש עם ריוגו, ושלחה סדרה של מיני רוברים אל פני השטח לסיור ואספה פיסות סלע ואבק.

הגשושית החלה את המסע הביתה לפני קצת יותר משנה, ולא נתקלה בבעיות לאורך הדרך. שעות לפני הנחיתה המתוכננת, ספינת האם Hayabusa 2 שחררה את קפסולת הדגימה למסלול היעד שלה ושבה לעבר החלל העמוק.

הודות לתמרון זה, צפויה היאבוסה 2 להיפגש עם אסטרואיד עשיר במים המכונה 1998 KY26 בשנת 2031. אסטרואיד זה קטן בהרבה מריוגו  – רוחבו 30 מטרים, לעומת רוחב של 900  מטר של ריוגו. הוא גם מסתובב על צירו כל 10 דקות בערך.

אך אנו לא נצטרך לחכות 11 שנים עד להגעתה של  דגימת האסטרואיד הבא: החללית OSIRIS-REx של נאס”א  אספה עד 2 ק”ג של חומר מהאסטרואיד בנו באוקטובר, והיא אמורה להוריד את קפסולת הדגימה שלה לאתר ניסויים ביוטה ב-2023.

יש לציין כי בימים הקרובים אמורה לנחות בכדור הארץ דגימה גדולה של אדמת הירח על ידי החללית הסינית צ’אנג’-אה 5, אותם חפרה בשבוע שעבר.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. אבי האם יש עידכון בקשר לחללית הסינית? (הפיסקה האחרונה בכתבה) האם היא הצליחה להביא את דגימות האדמה מהירח?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן