סיקור מקיף

האסטרואיד Ryugu ממצאים – סיכום ביניים

אחת ההפתעות שחשפה החללית היאבוסה המקיפה אותו היתה שלא נמצא על פניו אבק. ההערכה היא שהפצצות בלתי פוסקות של מיקרומטאוריטים התיזו את האבק כלפי מעלה ובשל כוח המשיכה הכמעט זניח , האבק ברח לחלל

האסטרואיד ריוגו כפי שצולם על ידי החללית היאבוסה 2. האבק ברח לחלל.
האסטרואיד ריוגו כפי שצולם על ידי החללית היאבוסה 2. האבק ברח לחלל.

האסטרואיד ריוגו נבחר על ידי סוכנות החלל היפנית ליעד המחקר של משימת היאבוסה 2, שהגיעה לאסטרואיד בשנת 2018 וצפויה לאסוף ממנו מספר דגימות שיוחזרו לכדור הארץ לניתוח. הגשושית מתוכננת גם לבצע פיצוץ מבוקר מעל האסטרואיד, כדי להדוף כלפיו קליע שיצור מכתש פגיעה מלאכותי, ממנו תילקח דגימה של חומר תת-קרקעי.

בדומה לאסטרואיד Bennu הוא זעיר בממדיו . קוטרו 900 מטר, צפיפותו 1.2, בצורתו מזכיר במקצת את האסטרואיד Bennu ומקיף את השמש פעם ב – 1.3 שנים ארציות. הוא נחשב לאסטרואיד קדום מאוד מימי היווצרותה של מערכת השמש והחוקרים מקווים ללמוד בעזרתו על ימי היווצרותה. הכוונה היא להיכנס למסלול סביבו, לצלמו , ללמוד אותו, לאסוף דגימת קרקע לפחות במשקל של 1 גרם ולהחזירה לכדור הארץ(1).

על פני השטח שלו יש שקעים רבים הדומים למכתשים. אלה מכתשי פגיעה שנוצרו בשל התנגשות עם גופים אחרים. הטופוגרפיה המורכת שלו יכולה להעיד על כך שהאסטרואיד עבר שינויים מורכבים לאורך ההיסטוריה שלו. אסטרואידים זעירים שקוטרם הוא פחות מ -1 ק”מ הם למעשה תוצר של התנגשויות בין אסטרואידים גדולים יותר. בשל כך הם אמורים להיות הרבה יותר צעירים מגיל מערכת השמש. מבנה פני השטח של Ryugu יכול ללמד על הדרך בה התפרק(2).

בעזרת מיפויו של האסטרואיד אפשר לספור את מספר המכתשים שעל פניו. אין גם לשכוח שממדיו הזעירים יכולים להקל בספירת המכתשים. סך הכול נספרו 77 מכתשים שקוטרם 20 – 10 מטר. רוב המכתשים נמצאים בחצי הכדור המזרחי הסמוך למכתש שקיבל את השם Cendrillon שהוא מהמכתשים הגדולים של האסטרואיד. לעומת זאת יש מעט מאוד מכתשים בחצי הכדור המערבי, מה שמעלה את האפשרות שהטופוגרפיה של צד זה נוצרה מאוחר יותר. התברר גם שיש יותר מכתשים בקווי הרוחב הנמוכים מאשר בקווי הרוחב הגבוהים. באזורי הקטבים יש מעט מאוד מכתשים. קו הרכס המשווני בחצי הכדור המזרחי הוא מאובן . ההערכה היא שרכס זה נוצר בעבר הרחוק מאוד כאשר האסטרואיד סבב סביב עצמו פעם ב – 3 שעות (3).

את גושי הסלעים (boulders) ניתן לחלק לשני סוגים. סלעים קשיחים וכהים וסלעים הדומים לכרובית ונראים כמתפוררים. סלעים אלה הם בהירים וחלקים. ישנם חוקרים הטוענים שאסטרואיד זה הוא תוצר להתנגשות בין שני גופים שהתפרקו ולאחר מכן בהשפעת כוח המשיכה נמשכו זה לזה והתחברו. חוקרים אחרים טוענים שאסטרואיד זה נחבט על ידי גוף אחר ובשל כך נוצרו בתוכו הבדלי חום ולחצים פנימיים תוך כדי יצירת חומרים שונים. חלק מהסלעים כוללים inclusions קטנים אדומים וכחולים. חומר שנלכד בסלע במהלך היווצרותו בדומה לחומר הבראשיתי שנמצא במטאוריטים על כדור הארץ הנקרא כונדריטים קרבונטיים. יסודות שנמצאו בסלעים אלה הם קלציום ואלומיניום(4). צפיפותו הנמוכה מעידה על נקבוביות של האסטרואיד. הועלתה אפשרות לנוכחות מים, אך במחקר השוואתי עם Bennu שנמצאים בו פחות מים מאשר ב – Bennu (5).

אחת ההפתעות הגדולות היתה שלא נמצא על פניו אבק. ההערכה היא שהפצצות בלתי פוסקות של מיקרומטאוריטים התיזו את האבק כלפי מעלה ובשל כוח המשיכה הכמעט זניח , האבק ברח לחלל. חלק אחר חזר לקרקע ושקע בחללים הנמצאים עליו(6).

פנימו של האסטרואיד עשוי בעיקר מברזל ומניקל(7). החללית אספה מדגמים וחזרה לכדור הארץ. כניסה מתוכננת לאטמוספירת כדור הארץ ב – 2020. יש כוונה בתום ניתוק החלק עם המדגמים לתכנן לחללית מטרה נוספת (8).

מקורות
1. Stephen Clarck – “Asteroid Ryugu revealed by approaching Japanese spacecraft” 20.8.2018
https://www.spaceflightnow.com/2018/20/6/asteroid-ryugu- revealed-by-approaching-japaneese-spacecraft
2. Emily Lakdwaalla –”Hayabusa 2 “update: new views of Ryugu and corckscrew adjustment” 21.6.2018
3. “Impact crater data analysis of Ryugu asteroid illuminated complicated geological history” 28.11.2019
http://www.spacedaily.com/reports/Impact_crate_Data_
Analysis_Of_Ryugu_Asteroid_Illuminated_Complicated_Geological_ History_999.html
4.Issam Ahmed – ” New images from asteroid probe yield clues on planet formation” 22.8.2019
http://www.spacedaily.com/reports/New_Images_From_Asteroid_ Probe_Yield_Clues_On_Planet_Formation_999.html
5. “Hayabusa2 probes asteroid for secrets” 20.3.2019
http://www.spacedaily.com/reports/Hayabusa2_Probes_Asteroid_For_ Secrets_999.html
6. “The near Earth asteroid Ryugu – a fragile cosmic rubble pile” 23.8.2019
http://www.spacedaily.com/reports/The_Near_Earth_Asteroid_Ryugu_ A_Fragile_Cosmic_Rrubble_Pile_999.html
7. Astronomy picture of the day 22.8.2018
8. Kyoko Hasegawe – “The voyage home Japenese Hayabusa 2 probe to head for Earth” 13.11.2019

7 תגובות

 1. יוני
  השליטה נעשית בעזרת מחשב החללית. מכיון שהאותות לחללית וממנה לא מגיעים בזמן אמת מכינים מראש תוכנית עבודה מפורטת ביותר, לרבות אופציות פעולה למקרים בהם פעולת החללית לא נעשית כמתוכנן. עובדה זה עובד . האסטרואיד לא מחזיק את החללית. מה שקובע הוא מהירות הטיסה של החללית. ההסבר שאני נותן הוא תמציתי שבתמציתי. למה שלא תפנה למחלקת יחסי ציבור של סוכנות החלל היפנית. או של מנהלי הטיסה ותקבל הסבר מפורט לרבות שרטוטים ונוסחאות. או להיכנס לערך של האסטרואיד בוויקיפדיה ודרך המקורות המצורפים תמצא הסברים מפורטים

 2. כוח המשיכה של האסטרואיד הקטן הזה הוא אפסי.
  אז איך החללית תקיף אותו אם היא לא נמשכת אליו?
  הרי כוח המשיכה שלו לא יספיק להתגבר על הכוח הצנטריפוגלי שנוצר בזמן ההקפה.
  אז החללית גם טסה ביחד איתו במסלולו בתיאום מושלם וגם במקביל מקיפה אותו?

  אלי איזק
  מורה פרטי אנדרואיד מורה פרטי אסמבלר מורה פרטי java
  מורה פרטי ++c מורה פרטי פייתון מורה פרטי #c
  מורה פרטי מדעי המחשב מורה פרטי ריאקט מורה פרטי javascript
  https://eisaak123.wixsite.com/privatelessons
  קצת על איך אנחנו מתעללים בבעלי החיים
  https://eisaak123.wixsite.com/animals

 3. חיים, מהירות הבריחה ממנו כל כך נמוכה, אני לא יודע לחשב אבל אני מעריך שהיא אולי מילימטר אחד לשעה ואולי אפילו פחות, ובו זמנית המטאור עצמו נע בחלל במהירות עצומה, נניח 20,000 קילומטר לשעה אז נניח שאתה צודק ויש לו מספיק כח משיכה כדי להחזיק את החללית במסלול, עדיין איך ניתן לשלוט על המהירות ברמת המילימטר?

 4. יוני
  כוח המשיכה של האסטרואיד הוא זעיר אך אין לכך קשר לתנועת החללית. ברגע שהחללית מגיעה אליו היא מפעילה מנועים ונכנסת למסלול סביבו. הפעלת המנועים היא עדינה ביותר מכיון שכול סטייה ממסלולה ולו הקטנה ביותר תרחיק אותה למאוד ואולי לצמיתות מהאסטרואיד. ברגע שהחללית נעה סביבו היא תמשיך לנוע במסלול זה, אלא אם כן מפעיליה יחליטו אחרת. התברר שלכוח משיכה זה יש השפעה גם אם זעירה על גרגרי אבק. תקרא את המאמר הקודם שלי על האסטרואיד Bennu.

 5. אם החללית מסתובבת סביבו במהירות הנמוכה ממהירות הבריחה ממנו , היא נשארת , ברגע שמיקרו מטאוריט פוגע האסטרואיד הוא מעביר אנרגיה קינטית לתוך האסטרואיד שמתורגמת למהירות גבוהה לאובייקטים בעלי מסה נמוכה כמו אבק ולכן הם עוברים את מהירות הבריחה ומושלכים לחלל , זה קורה פחות לאובייקטים כבדים מאבק ולכן הם נשארים

 6. אני מנסה להבין איך אסטרואיד כל כך קטן יכול ללכוד את החללית בכוח המשיכה שלו כך שהיא תקיף אותו (אפילו גרגירי אבק הוא לא מצליח למשוך)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן