סיקור מקיף

צפו: החללית היאבוסה 2, נחתה על האסטרואיד, אספה דגימת קרקע והמריאה

היאבוסה תישאר במסלול סביב האסטרואיד עד נובמבר 2019, אז היא תצא לעבר כדור הארץ ובמהלך 2020 תטיל את הכמוסה ובה הדגימה על כדור הארץ 

 

 

סרט שצולם על ידי החללית היאבוסה – 2 של יפן מראה את הרגע שבו נגעה בקרקע האסטרואיד ריוגו, שקוטרו קילומטר אחד בלבד. היה זה ב-21 בפברואר אך רק אתמול שחררה סוכנות החלל היפנית JAXA את הסרטון.

סוכנות החלל היפנית גם מוסרת שהחללית גם הצליחה להפעיל את מנועיה ולהמריא מהאסטרואיד כדי להביא את דגימת הקרקע לכדור הארץ.

הסרט מציג שברים מאובקים מתרוממים כאשר החללית יורה קליע במהירות 300 מטרים לשניה אל הקרקע.

 

הייאבוסה 2 השליכה תחילה על “ריוגו” סמן קטן, דמוי כרית פוף. ששימש את החללית בעת צלילתה אל פני השטח המחוספסים של האסטרואיד. לאחר שסומנה המטרה, מעגל בקוטר של שישה מטרים, שיגרה היאבוסה את הקליע מגובה של 5-4 מטרים ולאחר מכן כאמור, אספה את הרסיסים שהתעופפו והמריאה.

במהלך איסוף הדגימה, החללית צללה אל האסטרואיד וקרבה אליו את קרן הדגימהאשר אפשר לראות בצד ימין של המסך ואשר לתוכו נכנסו כמה מהשברים שהועפו מקרקע האסטרואיד על ידי הקליע, שמשקלו 5 גרם והוא עשוי מהמתכת טנטלום וכוון אל משטח סלעי.

 

היאבוסה 2, חוקרת את ריוגו מאז הגעתה לאסטרואיד ביוני 2018, לאחר מסע של שלוש וחצי שנים מכדור הארץ. כבר “יצרה קשר” עם פני השטח של האסטרואיד מספר פעמים: בספטמבר היא שחררה שתי גשושיות זעירות, OWL ואיבו אל קרקע האסטרואיד ולאחר מכן היא שיגרה עליו נחתת בגודל של מכונת קפה ביתית בשם “מסקוט”. הסולה של מסקוט חדלה לפעול לאחר כ-17 שעות עבודה על פני השטח, מעט יותר מהמתוכנן, שני הגשושיות הזעירות עדיין פועלות.

היאבוסה 2, חוקרת את ריוגו מאז הגעתה לאסטרואיד ביוני 2018, לאחר מסע של שלוש וחצי שנים מכדור הארץ.

יוגו הוא אסטרואיד קרוב ארץ, שריד פרימיטיבי מימיה הראשונים של מערכת השמש. מחקר של הרכבו יכול לשפוך אור על מקורו של האסטרואיד ועל מה שהתרחש בתקופת היווצרותו של כדור הארץ. היאבוסה תישאר במסלול סביב האסטרואיד עד נובמבר 2019, אז היא תצא לעבר כדור הארץ ובמהלך 2020 תטיל את הכמוסה ובה הדגימה על כדור הארץ .

היאבוסה 2. איור: סוכנות החלל היפנית
היאבוסה 2. איור: סוכנות החלל היפנית

עוד בנושא באתר הידען:

לקראת הנחתת MASCOT על האסטרואיד ריוגו מתוך החללית היאבוסה 2: מנהלת המבצע מדברת על התכנון

3 תגובות

  1. ואם בסוף יתברר שלא נקלטו רסיסים לתוך המיכל כי הג’ינג’י לא פתח אותו בזמן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן