סיקור מקיף

יום הילד הבינלאומי: יותר צעירים לא רוצים ילדים בגלל שינויי אקלים. האם האו"ם לא הצליח להגן עליהם?

אתר Inside Climate News מדווח על שתי עמותות של פעילי סביבה שהגישו תלונה למועצת זכויות האדם של האו"ם, ואמרו שהמדינות החברות תומכות בגידול אוכלוסין לא בר-קיימא שמחמם בצורה מסוכנת את כדור הארץ

משפחה בשכונת עוני בבנגקוק.  <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
משפחה בשכונת עוני בבנגקוק. המחשה: depositphotos.com

אתר Inside Climate News מדווח לאחרונה על כך ששתי עמותות של פעילי סביבה שהגישו תלונה למועצת זכויות האדם של האו"ם, בה נטען שהמדינות החברות באו"ם= תומכות בגידול אוכלוסין לא בר-קיימא שמחמם בצורה מסוכנת את כדור הארץ.

בכתבה מצוטטת קאסי קינג, ילידת סן דייגו, בת להורים אוהבים, והיא רצתה להיות מורה מאז שהייתה בת 5. כנערה היא תכננה להביא ילדים משלה. "אבל כאשר צפויים עוד משברים בריאותיים ואסונות אקלים, התחלתי לדאוג יותר ממצב העולם בעוד 10 שנים בלבד, שלא לדבר על עוד 100 שנים – תקופה שבה הנינים שלי יביאו ילדים לעולם", אמרה. "זה גורם לי להרגיש שזה לא יהיה נכון להביא מישהו לכאוס הזה ללא הסכמתו."

לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי ב-2018, היא עובדת כעת במשרה מלאה כפעילה למען זכויות בעלי חיים, והיא החליטה לעולם לא ללדת. קינג, בת 23, היא דוגמה למספר הולך וגדל של צעירים שמודאגים ללדת ילדים בעולם רווי משברים אקלימיים ואקולוגיים ומאוים מאוכלוסיות יתר.

שתי עמותות, Fair Start ו-Population Balance, הגישו בסוף אוקטובר תלונה למועצת זכויות האדם של האו"ם בשמן של קינג ונשים צעירות אחרות, בטענה שהאו"ם לא הצליח להגן על זכויות הדורות הצעירים להביא ילדים לעולם בבטחה.

"צעירים בוחרים יותר ויותר לא להביא ילדים לעולם, לא בגלל שהם לא רוצים אותם, אלא בגלל שהם מודאגים לגבי האופן שבו משבר האקלים ישפיע על עתיד ילדיהם", אמר קרטר דילארד, יועץ המדיניות של Fair Start מסן פרנסיסקו.

האומות המאוחדות מחויבות לפרש את "הזכות להקים משפחה" המופיעה בסעיף 16 של ההצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם באופן שישמר את הזכות הזו לדורות הבאים, אמר דילארד. במקום זאת, המדינות החברות באו"ם הגבילו את יכולתם של הדורות הבאים להקים משפחה בצורה בטוחה ובריאה על ידי "עידוד מודלים של גידול אוכלוסין שאינו בר-קיימא ואשר תרמו לשינויי האקלים".

החובה להגן על זכותם של הדורות הבאים להקים משפחה נובעת מהצבעה של המועצה לפני חודש , המאמצת החלטה המכירה רשמית בסביבה בריאה ובת קיימא כזכות אדם בסיסית, נטען בתלונה.

בסקר שנערך בשנת 2020 על ידי Morning Consult מציינים 11 אחוז מהנשאלים שאמרו כי לא יביאו ילדים לעולם בגלל שינויי האקלים. אבל בחלוקה לגילאים עולה כי צעירי דור ה-Z שנולדו בין 1997 ל-2012 התייחסו למשבר האקלים כסוגיה העיקרית לרצון להימנע מהבאת ילדים.

לפי אתר האינטרנט שלהם, תנועת ההתחלה הוגנת נוסדה בשנת 2014, מתוך אמונה שהבטחת לילדים "התחלה הוגנת בחיים" פירושה מתן תמריצים לקיום משפחות קטנות ומתוכננות היטב, בדרך שתאפשר מסלול לעתיד בר קיימא. עמותת איזון האוכלוסין, שבסיסה במיניאפוליס, רוצה להשיג טביעת רגל אנושית קטנה יותר על ידי הפחתת צריכת היתר ומתנגדת לצעדים שנוקטות ממשלות כדי לעודד ילודה.

מאלכסנדריה אוקסיו-קורטז ועד מייגן מרקל

הנושא מעסיק גם פוליטיקאים ואנשי ציבור שהעלו את הנושא. חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז אמרה בשידור חי באינסטגרם במרץ 2019 שזו "שאלה לגיטימית" לתהות אם זה עדיין בסדר להביא ילדים לאור העובדה ש"יש הסכמה מדעית על כך שחייהם של ילדים הולכים להיות קשים מאוד. מאוחר יותר באותה שנה, הנסיך הארי אמר בראיון לווג הבריטי כי לו ולאשתו, מייגן מרקל, יהיו לא יותר משני ילדים כדי להגביל את ההשפעה הסביבתית שלהם.

אבל דאגות לגבי שינויי האקלים והשפעתם על אנשים יולדים וילדיהם אינן רק דאגות לעתיד. ישנו גוף הולך וגדל של עדויות הקושרות טמפרטורות גבוהות וזיהום ללידות פגומות כגון לידות שקטות, לידות מוקדמת ותינוקות שנולדו עם משקל לידה נמוך.

למרות הנזקים הללו, "ממשלות דוחפות נשים להביא הרבה ילדים לעולם על אף גידול האוכלוסייה הלא בר-קיימא שזה גורם", נטען בתלונה. ממשלות עושות זאת על ידי "מניעת אקטיבית" של גישה לשירותי חינוך לתכנון משפחה, אמצעי מניעה והפלות.

לכתבה המלאה ב- Inside Climate News

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן