סיקור מקיף

טלסקופ החלל ‘האבל’ גילה הילה ענקית סביב גלקסיית אנדרומדה

“הבנת טבען של ההילות העצומות של הגז המקיפות גלקסיות היא חשובה ביותר”, הסבירה החוקרת השותפת סמנתה ברק מאוניברסיטת ייל. “מאגר הגז הזה ישמש דלק להיווצרות כוכבים עתידית בתוך הגלקסיה. הוא גם קולט לתוכו שרידי גז מהתפוצצות סופרנובות

הילת הגז המקיפה את הגלקסיה השכנה אנדרומדה היתה העצם הגדול ביותר בשמים אילו היתה נראית לעין. צילום ואיור: NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)
הילת הגז המקיפה את הגלקסיה השכנה אנדרומדה היתה העצם הגדול ביותר בשמים אילו היתה נראית לעין. צילום ואיור: NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)

במחקר פורץ דרך, השתמשו מדענים בטלסקופ החלל האבל של נאס”א כדי למפות את מעטפת הגז העצומה, המכונה הילה, המקיפה את גלקסיית אנדרומדה, שכנתנו הגלקטית הגדולה הקרובה ביותר. מדענים הופתעו לגלות כי הילה קלושה וכמעט בלתי נראית של פלזמה מפוזרת משתרעת על פני 1.3 מיליון שנות אור מהגלקסיה – בערך עד לאמצע שביל החלב, ועד 2 מיליון שנות אור בכיוונים מסוימים. המשמעות היא שההילה של אנדרומדה כבר נתקלת בהילה של הגלקסיה שלנו. הם גם מצאו כי להילה יש מבנה שכבתי, עם שני פרצי גז מובחנים.


זהו המחקר המקיף ביותר של הילה סביב גלקסיה.

“הבנת טבען של ההילות העצומות של הגז המקיפות גלקסיות היא חשובה ביותר”, הסבירה החוקרת השותפת סמנתה ברק מאוניברסיטת ייל בניו הייבן, קונטיקט. “מאגר הגז הזה ישמש דלק להיווצרות כוכבים עתידית בתוך הגלקסיה. הוא גם קולט לתוכו שרידי גז מהתפוצצות סופרנובות. המחקר חשף רמזים לגבי התפתחותה של גלקסיית אנדרומדה בעבר וכיצד ייראה העתיד של הגלקסיה, ובנוסף אנו גם לומדים פרטים חדשים ומרתקים על שכנתנו הקרובה ביותר”.

“אנו מוצאים שהקליפה הפנימית של ההילה, המשתרעת על פני כחצי מיליון שנות אור היא מורכבת ודינמית הרבה יותר מכפי שחשבנו בעבר”, הסביר מנהל המחקר ניקולה להנר מאוניברסיטת נוטרדאם באינדיאנה. “הקליפה החיצונית חלקה וחמה יותר. הבדל זה הוא ככל הנראה השפעה של פעילות סופרנובה בדיסקת הגלקסיה שהשפיעה ישירות על ההילה הפנימית.”

הילת הגז המקיפה את הגלקסיה השכנה אנדרומדה. צילום: NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)
הילת הגז המקיפה את הגלקסיה השכנה אנדרומדה. צילום: NASA, ESA, and E. Wheatley (STScI)

החוקרים אישרו זאת לאחר שגילו יסודות כבדים בהילה הגזית של אנדרומדה. יסודות כבדים מתפתחים בליבות כוכבים ואז נפלטים לחלל, לעיתים אף באלימות, כאשר הכוכב מת. ההילה מלאה בחומר זה מפיצוצים כאלה.”

גלקסיית אנדרומדה, הידועה גם בשם M31, היא גלקסיה ספירלית המכילה כטריליון כוכבים והיא דומה בגודלה לשביל החלב שלנו. היא שוכנת  במרחק של 2.5 מיליון שנות אור, היא כל כך קרובה אלינו עד שהגלקסיה מופיעה ככתם אור בצורת סיגר גבוה בשמי הסתיו. אם ניתן היה לראות את ההילה הגזית שלה בעין בלתי מזוינת,  היא היתה תופסת בשמים שטח רחב פי שלושה מהעגלה הגדולה והיתה העצם הבולט ביותר בשמי הלילה.

המחקר בדק באמצעות תוכנית שנקראת Project AMIGA (מפת הקליטה של ​​גז מיונן באנדרומדה), את האור מ-43 קוואזרים – ליבותיהם הרחוקות והמבריקות של גלקסיות פעילות שבמרכזן חורים שחורים – הממוקמות הרבה מעבר לאנדרומדה. הקוואזרים פזורים מאחורי ההילה, ומאפשרים למדענים לבדוק כמה מקטעים של ההילה, כאשר צופים באור הקוואזר דרכה וכיצד רמת האור הזו משתנה באיזורים שונים.

ההילה העצומה של אנדרומדה עשויה מגז נדיר ומיונן שאינו פולט קרינה הניתנת לזיהוי בקלות. לכן התחקות אחר ספיגת האור שמקורו ברקע היא דרך טובה יותר לחקור חומר זה.

החוקרים השתמשו ביכולת הייחודית של ה-Cosmic Origins Spectrograph (COS) של ‘האבל’ כדי לחקור את האור העל-סגול מהקוואזרים. אור אולטרה סגול נספג באטמוספירה של כדור הארץ, מה שמונע את הצפייה באמצעות טלסקופים קרקעיים. הצוות השתמש ב-COS כדי לאתר גז מיונן של פחמן, סיליקון וחמצן. אטום נעשה מיונן כאשר הקרינה מפשיטה ממנו אלקטרון אחד או יותר.

בשנת 2015 גילו חברי הצוות לראשונה כי הילה גדולה ומסיבית מקיפה את אנדרומדה, אך לא היה שום רמז למורכבותה. כעת היא ממופה בפירוט רב יותר, מה שמוביל לקביעה מדויקת יותר של גודלה ומסתה.

“בעבר היה מעט מאוד מידע -כשנעזרנו רק בשישה קוואזרים הנמצאים במרחק של עד מיליון שנות אור מאיתנו ומאנדרומדה. התוכנית החדשה הזו מספקת מידע רב יותר על האזור הפנימי בהילה של אנדרומדה”, הסביר ג’יי כריסטופר האוק, גם הוא נוטרדאם ומחבר שותף של המאמר. “בדיקת גז ברדיוס זה חשובה, מכיוון שההילה באיזור זה מושפעת מהכבידה של הגלקסיה.”

מכיוון שאנו חיים בתוכה, מדענים אינם יכולים לחקור את חתימת ההילה של שביל החלב בקלות. עם זאת, הם מאמינים כי הילות אנדרומדה ושביל החלב חייבות להיות דומות מאוד מכיוון ששתי הגלקסיות הללו דומות למדי. שתי הגלקסיות נמצאות במסלול התנגשות, והן יתמזגו ויצרו גלקסיה אליפטית ענקית החל מעוד כארבעה מיליארד שנה מהיום.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-08/nsfc-hmg082720.php

7 תגובות

 1. לגבי השאלה איך גלקסיות מתנגשות ביקום מתרחב.
  ביקום יש קבוצות של גלקסיות . כל קבוצה מתרחקת אחת מהשניה אך בתוך
  הקבוצה הגלקסיות שנמצאות בה מסתובבות ונעות יחד בקבוצה ולכן הן
  מתנגשות אחת בשניה והגדולת בולעות את הקטנות.

 2. סביר להניח שככל שנקודה נתונה בתוך ההילה קרובה יותר למרכז ההילה/הגלקסיה הרי ששם צפיפות ההילה גדולה יותר. בהינתן שההילהה מתפשטת לגלקסיה שכנה, הרי שצפיפותה של ההילה באזורי השוליים של הגלקסיה השכנה גדולה היותר מאשר באזורים המפושטים יותר לתוך הגלקסיה השכנה. כך, ההילה מגבירה את התאוצה הרדיאלית של שולי הגלקסיה השכנה.
  יש בכך כדי לספק הסבר מסוים לתופעה הנצפית לפיה שולי הגלקסיה מפגינים תאוצה גבוהה יותר מהמצופה בהינתן המסה הכוכבית הנצפית שם.
  בהתאם, יתכן שעולה מכאן הסבר מתחרה סביר להסבר הספקולטיבי המתבסס על ההשערה הספקולטיבית בדבר הימצאות “החומר האפל”. נחוצות מדידות מדויקות יותר של המסות הרלוונטיות כדי להתחיל לבסס הסבר מתחרה כזה.

 3. מה פירוש ‘בלעה’ ‘אכלה’ ‘טרפה’. האם יש ביטוי אלים לתופעה? האם היא מצטרפת לשביל החלב או גורמת לו להצטרף אליה על ידי ‘חיסול’ כמה כוכבים בדרך. איך גלקסיה הדומה בגודלה לגלקסיה אחרת יכולה לבלוע את הגלקסיה השניה? המאמרים השונים הדנים באנדרומה/שביל החלב אינם מספקים תשובה נחרצת ואי אפשר להבין את פירוש המלים אכלה/בלעה/טרפה/סיפחה וכו’ אולי מישהו מהמומחים של האתר יתכן תשובה נורמלית כדי שעמך כמונו יבין במה מדובר?

 4. איך התאוריה שהיקום מתפשט מסתדרת עם ההנגשות המיועדת של שני הגלקסיות?

 5. ניכתב במאמר:
  “הילה קלושה וכמעט בלתי נראית של פלזמה מפוזרת משתרעת על פני 1.3 מיליון שנות אור מהגלקסיה (אנדרומדה) – בערך עד לאמצע שביל החלב,” סוף ציטוט.
  צריך להיות : עד לאמצע המרחק בין שביל החלב לאנדרומדה.
  בנוסף, שימו לב שההילה הזאת נימצאת היכן שאמור להיות החומר האפל מסביב לגלקסית אנדרומדה.
  לילה טוב
  יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן