סיקור מקיף

חוקרים מפנים את תשומת הלב לעתיד שאחרי האלקטרוניקה

אטומטרוניקה, תחום המתמקד במציאת דרכים להעברת אטומים שלמים במקום אלקטרונים כמו במכשירים האלקטרוניים המסורתיים עדיין בתחילתו, אבל יש ביכולתו לפתוח כיוון חדש של חידושים טכנולוגיים

פרופ' לואיג'י אמיקו. צילום TII
פרופ' לואיג'י אמיקו. צילום TII

רוב הטכנולוגיות המודרניות חייבות את הצלחתן להתפתחויות באלקטרוניקה. המכשירים האלה מנצלים בדרכים שונות את הזרימה של אלקטרונים כדי ליצור מחשבים, להטעין סוללות, להאיר מסכים ולהניע מנועים. עכשיו מדענים מתחילים לחקור דרכים לנצל את הזרימה של גלים של אטומים שלמים, שנקראים גלים של חומר ניטרלי, כדי לאפשר סוג חדש של חיישנים, מחשבים ומחקר מדעי

התחום החדש הזה קיבל את השם אטומטרוניקה, בגלל המיקוד במציאת דרכים להעברת אטומים שלמים במקום אלקטרונים כמו במכשירים האלקטרוניים המסורתיים. התחום עדיין בתחילתו, והמדענים מתקשים לזהות את הרעיונות שפרקטיים ליישום היום. לכן צוות של חוקרים במכון לחדשנות טכנולוגית (TII) באיחוד האמירויות ביצע פעילות שאפתנית לקטלג את המצב הנוכחי של הטכנולוגיה האטומטרונית ביחד עם עשרות חוקרים מובילים בכל העולם. היצירה של סקירה ומפת דרכים מקיפות של האטומטרוניקה חשובה כי היא נותנת תמונה עקבית של מה שפועל כיום ומראה באיזה אתגרים צריך לטפל מחר.

פרופ' לואיג'י אמיקו, מנהל כללי של פיזיקת קוונטים ב-TII, אמר: "לקח עשרות שנים כדי לפתח את התיאוריה הקוונטית למכשירים פרקטיים כמו טלוויזיות, לייזרים ומחשבים. אנחנו נמצאים עכשיו שלב אחד הלאה, בעידן הטכנולוגיה הקוונטית, שבה אנו רוצים לשלוט באגרגציות של חלקיקים קוונטיים שלמים. האטומטרוניקה מנצלת את עקרונות הליבה של הטכנולוגיה הקוונטית כדי להפעיל מכשירים עם ביצועים משופרים וכדי לחקור מדע בסיסי".

האלקטרוניקה המסורתית מבוססת על ציור מעגלים מוליכים בתוך שבב. הם ממומשים בחומרה, מוגבלים לפני השטח של השבב ורגישים להפרעות משדות חשמליים וגלי רדיו.

לעומת זאת, מעגלים אטומטרוניים אפשר ליצור בקלות תוך כדי ביצוע על ידי קרני לייזר מונחות וטכניקות אחרות. בהיותם נוזל קוונטי ניטרלי מבחינה חשמלית, מעגלים אטומטרוניים יכולים גם להיות פחות רגישים לשדות חשמליים מפריעים. התכונות האלה יכולות להוביל לחיישנים יותר מדויקים, מחשבים קוונטיים יותר חזקים וכלים חדשים לחקר הסודות של היקום.

תכונות המפתח של מפת הדרכים של אטומטרוניקה שפותחה הן להעריך את ההתקדמות המהירה בתחום ולהראות ששיתוף פעולה ושיתוף מידע בגלוי חיוניים להצלחה.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן