סיקור מקיף

חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון מציגים שיטה חדשה לאבחון מחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות

השיטה, שמבוססת על תבניות EEG בפעילות מוחית חשמלית לא תקינה, יכולה לאבחן במהירות ולנטר פתולוגיות בכלי הדם במוח שנצפות במצבים כמו מחלת אלצהיימר, שבץ, פגיעות ראש ומצבים פסיכיאטריים

רישום גלי מוח. <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
רישום גלי מוח. צילום: depositphotos.com

חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פיתחו שיטה חדשה לאבחון מהיר של פתולוגיות בכלי הדם במוח שיכולות לגרום למחלות ניווניות של מערכת העצבים כמו מחלת האלצהיימר, כמו גם מצבים נוירולוגיים ופסיכיאטריים, כולל אפילפסיה, פגיעות ראש ושבץ. השיטה החדשה מבוססת על ניתוח תבניות EEG בעזרת אלגוריתמים ייחודיים, והיא פותחה על ידי דר' דן מיליקובסקי ופרופ' אלון פרידמן, PhD, MD, המחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה של התא והמחלקה למדעי הקוגניציה והמוח, מרכז זולוטובסקי לחקר המוח באוניברסיטת בן-גוריון.

השיטה החדשה מבוססת על ממצאים ממעבדתו של פרופ' פרידמן, על פיהם במוחם של חולי אלצהיימר ומחלות מוח אחרות ניתן לראות תבנית פעילות חריגה אותה ניתן לזהות על ידי EEG, שיטת רישום זמינה המודדת פעילות חשמלית בקליפת המוח. המחקר פורסם בכתב העת המדעי הנחשב  Science Translational Medicine Journal[i]. פעילות חריגה זו יכולה לשקף שינויים פתולוגיים בכלי הדם של המוח, שתורמים, על פי מחקרים עדכניים, להתפתחות מחלות ניווניות של מערכת העצבים ולמחלות נוירו-פסיכיאטריות אחרות.

פרופ' פרידמן, הסביר, "מחקרים ממעבדתנו ומעבדות אחרות מראים ששינויים פתולוגיים בכלי הדם במוח, ובפרט פגיעה במחסום דם-מוח, תורמים להתפתחות מחלות אלצהיימר ומחלות מוח אחרות. מכיוון שפגיעה במחסום הדם-מוח מהווה גם מרכיב מפתח בפתולוגיה של אפילפסיה, שיערנו שפגיעה במחסום הדם-מוח בחולי אלצהיימר גם היא תוביל לפעילות חשמלית לא תקינה, אותה ניתן יהיה לזהות בבדיקת EEG, בדיקה נגישה ולא יקרה ואשר תוכל לשמש כשיטה אבחונית למצבים אלו. אכן, אנחנו רואים תבניות ספציפיות ברישומי EEG, בחולי אלצהיימר רבים כמו גם בחולי אפילפסיה, שככל הנראה משקפים פתולוגיה של כלי הדם במוח ויכולים לשמש הן לאבחון והן כמעקב אחרי מהלך המחלה והצלחת הטיפול".

הטכנולוגיה הוכחה כיעילה בניסויים פרה-קליניים ונוסתה בהצלחה על עשרות מטופלים והיא כעת עוברת אישוש על מאגרי מידע גדולים של רישומי EEG מאלפי חולים.

ג'וש פלג, מנכ"ל Technologies BGN, אמר, "גישה חדשה זו לאבחון מצבים נוירולוגיים מבוססת על ניתוח שינויים בכלי הדם במוח ויכולה להיות בעלת ערך רב לזיהוי מוקדם של מחלת אלצהיימר ומצבים נוירולוגיים נוספים, בשלבים בהם טיפול יכול עדיין להאט את התקדמות המחלה. הטכנולוגיה מספקת סמן ביולוגי עם תוצאות מיידיות ומאפשרת ניטור מתמשך של התקדמות המחלה והתגובה לטיפול. אנו מחפשים כעת שותף אסטרטגיי פוטנציאלי להמשך הפיתוח של שיטה מבטיחה זו שיש לה מגוון יישומים, החל מניטור חולי טיפול נמרץ, דרך חולים לאחר שבץ ופגיעות ראש וכלה באבחון פתולוגיות של כלי דם בשלבים מוקדמים של מחלת האלצהיימר".


[i] Milikovsky1 et al. (Dec. 2019), Paroxysmal slow cortical activity in Alzheimer’s disease and epilepsy is associated with blood-brain barrier dysfunction. Science Translational Medicine: Vol. 11, Issue 521, eaaw8954.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. מדליק ביותר.
    בקרוב דרך הסמארטפון.
    כלים פשוטים שמודדים רעשי סביבה אשר מתורגמים לדבר בעל ערך. טכנולוגיה ובינה מלאכותית משמשים בערבובייה.
    נולדתי בשנות ה 70 כך שכנראה לא אזכה בעצמי להנות משיא הטכנולוגיות הללו, אבל הילדים שלי כנראה כן. נהדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן