סיקור מקיף

התפרצות קרינת גמא שנמשכה כמעט דקה

מקור הקרינה בכוכבים כפולים שהתמזגו לאחר שנפלטו מהגלקסיה שלהם. בדרך כלל התפרצויות שאינן מתרחשות בתוך גלקסיה אורכת שניות בודדות. בהתפרצויות כאלה נוצרים יסודות כבדים כולל זהב ופלטינה

הדמיית אמן של התפרצות גמא שנגרמה על ידי התנגשות חזקה בין שני כוכבי נייטרינו מסיביים אחרי ריקוד המוות הלולייני שלהם. בנוסף לקרינה עתירת אנרגיה וחומר שנפלט בסילון צר, חושבים שהאירוע הוא בית החרושת העיקרי ביקום של יסודות כבדים, כולל זהב ופלטינה. קרדיט: A. Simonnet (Sonoma State University) and Goddard Space Flight Center
הדמיית אמן של התפרצות גמא שנגרמה על ידי התנגשות חזקה בין שני כוכבי נייטרינו מסיביים אחרי ריקוד המוות הלולייני שלהם. בנוסף לקרינה עתירת אנרגיה וחומר שנפלט בסילון צר, חושבים שהאירוע הוא בית החרושת העיקרי ביקום של יסודות כבדים, כולל זהב ופלטינה. קרדיט: A. Simonnet (Sonoma State University) and Goddard Space Flight Center

התפרצויות גמא הן ההתפוצצויות הכי עוצמתיות ביקום והן נגרמות בדרך כלל על ידי קריסה של כוכבים או התנגשויות של שרידי כוכבים דחוסים. אבל תגלית חדשה מאתגרת את ההבנה הזאת, כי היא לא מתאימה לאף אחת מהקטגוריות האלה. אסטרונומים ממכון נילס בוהר מילאו תפקיד חשוב במחקר הזה, שעשוי פוטנציאלית לשנות את התאוריות הנוכחיות לגבי אירועים עוצמתיים אלה.

דניאלֵה ביורן מלסאני ביצע תצפית מעקב שגרתית על התפרצות גמא, בשם GRB 211211A, באמצעות הטלסקופ האופטי הנורדי באי הקנרי לה פלמה. נוהל רגיל אחרי שקיבל את המסרון שנוצר אוטומטית על ידי לוויין המשימה המתפרצת גמא-ריי סוויפט שמנטר התפרצויות גמא.

אבל משהו לא הסתדר…

מבט של טלסקופ החלל האבל על המקום של התפרצות הגמא GRB 211211A וסביבתה. המסגרת מראה את הבזק המשנה של ההתפרצות, כפי שנצפה באמצעות הטלסקופ ג'מיני נורת בהוואי. המערכת הבינארית שגרמה להתפרצות כנראה נפלטה בעבר מהגלקסיה הכחולה הגדולה שמשמאל.קרדיט: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani; NASA/ESA
מבט של טלסקופ החלל האבל על המקום של התפרצות הגמא GRB 211211A וסביבתה. המסגרת מראה את הבזק המשנה של ההתפרצות, כפי שנצפה באמצעות הטלסקופ ג’מיני נורת בהוואי. המערכת הבינארית שגרמה להתפרצות כנראה נפלטה בעבר מהגלקסיה הכחולה הגדולה שמשמאל.קרדיט: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani; NASA/ESA

מלסאני הוא אסטרונום באוניברסיטת ראדבוד בהולנד וחוקר אורח במרכז השחר הקוסמי בקופנהגן. הוא מתמחה בהתפרצויות גמא, ההתפוצצויות הכי אנרגטיות ביקום.

אבל כדי להבין מה לא הסתדר, נסביר תחילה מהן התפרצויות גמא:

התפרצויות גמא הן הבזקים קצרים ומאוד בהירים של צורת האור הכי אנרגטית, קרני גמא. הן מתגלות לרוב ביקום המאוד מרוחק ובדרך כלל יש להן שתי קטגוריות הנובעות, כך חושבים, משני תרחישים פיזיקליים שונים:

התפרצויות “ארוכות” נמשכות בדרך כלל כמה שניות עד כמה דקות אבל לעיתים קרובות הן מלוות בהבזק משנה ממושך יותר של אור פחות אנרגטי. הן נמצאות באזורים יוצרי כוכבים הדחוסים ביורת בגלקסיות וחושבים שהן תוצאה של כוכב מסיבי שקורס והופך לכוכב נייטרונים דחוס או לחור שחור, ותוך כדי התהליך פולט את החלקים החיצוניים שלו בהתפוצצות עצומה הדומה לסופרנובה.

התפרצויות “קצרות” חולפות מהר אפילו יותר, המשך הממוצע שלהן עשירית שנייה עד שנייה. לעיתים קרובות הן נראות מוסטות ממרכז הגלקסיה או אפילו מחוץ לגלקסיה. התיאוריה הנפוצה היא שהן התוצאה של שני כוכבים מסיביים המקיפים אחד את השני במערכת “בינארית”. בשלב כלשהו הם מתפוצצים כסופרנובות, שבועטות אותם אל מחוץ לגלקסיה המארחת שלהם. בסופו של דבר, עם זאת, שני העצמים יסתחררו פנימה ויתמזגו, ויגרמו להתפרצות גמא.

בשני המקרים, האנרגיה המשתחררת מדהימה: בשיא, הן יכולות לזהור בבהירות כמו כל הכוכבים ביקום הנצפה ביחד (בהנחה שהן פולטות אור בכל הכיוונים באופן שווה. במציאות הן כנראה קצת פחות בהירות אבל פולטות את רוב האור שלהן בסילונים צרים, כשאנו פשוט נמצאים במקרה בכיוון הזה).

אז מה הייתה הבעיה עם ההתפרצות של מלסאני, GRB 211211A? ובכן, נראה שהיא לא מתאימה לאף אחת מהקטגוריות האלה, או אולי מתאימה לשתיהן. “התצפיות מראות שמקור ההתפרצות היה מחוץ לגלקסיה שאופיינית לאירוח של התפרצויות קצרות. אבל היא לא נמשכה אלפית שנייה או כמה שניות – המפלצת הזאת נמשכה כמעט דקה”, אומר מלסאני.

האירוע המוזר הזה גרם לקבוצה בינ”ל של אסטרונומים, בראשות ג’יליאן רסטינג’ד מאוניברסיטת נורתווסטרן בארה”ב, להתחיל בקמפיין אינטנסיבי לחקר העצם המפתיע הזה. הפעילות הזאת הובילה לתגלית הבלתי צפויה לחלוטין של מה שמכונה קילונובה, הוכחת האקדח המעשן של התנגשות בין שני כוכבי נייטרונים, או בין כוכב נייטרונים וחור שחור.

יש הסכמה נרחבת שמיזוגים של כוכבי נייטרונים בינריים הם היוצרים של התפרצויות גמא קצרות. האסטרונומים תהו מדוע אחרי המיזוג הזה הייתה התפרצות ארוכה.

לוקה איצו, אסטרונום במכון נילס בוהר, השתתף במחקר. הוא אומר: “התפרצויות גמא יכולות להראות מגוון של התנהגויות, אבל ההבדל בין אירועים קצרים וארוכים נקבע בבירור כבר בשנות התשעים ונחשב לאחד מעמודי התווך בתחום. הממצא הזה באמת הפתיע אותנו”.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן