סיקור מקיף

הקוסמונאוט ולדימיר דז'ניבקוב ביקר בישראל

טל ענבר,חוקר בכיר, מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל

מאת

בשבוע שעבר ביקר בישראל הקוסמונאוט הבכיר ולדימיר דז'ניבקוב. דז'ניבקוב היה מפקדן של חמש משימות חלל בתקופת ברית המועצות, והוא בעל שני עיטורי גיבור ברה”מ. דז'ניבקוב היה בישראל בביקור פרטי קצר בן 5 ימים, וביום חמישי, 26 בינואר, התארח במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, שם ניתנה לי האפשרות לשוחח עמו על עברו בחלל, ועל דעותיו בקשר לעתיד תוכנית החלל הרוסית.

משימותיו של דז'ניבקוב בחלל ארכו – במצטבר – 146 יום, וטיסותיו לחלל החלו בשנת 1978, עת פיקד על החללית סויוז 27. בהמשך טס לחלל כמפקד החלליות סויוז 39 ( 1981), סויוז טי 6 ( 1982), סויוז טי 12 ( 1984 ) וסויוז טי 13 (1985). דז'ניבקוב פיקד על תחנות החלל סאליוט 6 וסאליוט 7. הוא שימש בעבר כמפקד המרכז לאימון קוסמונאוטים על שם יורי גגארין. שתי משימות הגשים דז'ניבקוב את השאיפה לתוכנית חלל בילאומית – עת טס לחלל עם קוסמונאוט מונגולי, ומאוחר יותר עם אסטרונאוט צרפתי. הוא פרש משירות פעיל כגנרל מיור בחיל האוויר הסובייטי (מקביל לאלוף בצה”ל).

שאלתי את הקוסמונאוט מה עמדתו בנוגע למסחור החלל, ולשיגור תיירי חלל בחלליות רוסיות. תגובתו הייתה כי זו מגמה חיובית, שיש להרחיבה, אולי עד לפיתוח תחנת חלל קטנה לצורכי תיירות בלבד. לטעמו יש צורך בחמש טיסות מאוישות לפחות כל שנה, על מנת לשמר ולקדם את תוכנית החלל של רוסיה. המצב כיום הוא שקוסמונאוטים מחכים שנים לטיסת חלל, ומצב זה אינו נסבל.

דז'ניבקוב הביע אכזבה קשה ממצבה של תוכנית החלל הרוסית, בעידן שלאחר קריסת ברה”מ. בעיניו הפרסטרויקה הייתה אסון, שאחד מקורבנותיו הוא חקר החלל.

בניגוד לארה”ב, בה עושה נאס”א שימוש רב באסטרונאוטים לשעבר לשם הגברת המודעות הציבורית לחקר החלל, הקוסמונאוטים הותיקים של ברה”מ לא מעניינים כיום את סוכנות החלל הרוסית.

בנושא חללית העתיד קליפר, שאלתי את דז'ניבקוב לגבי האפשרות כי אירופה תיכנס כשותף אסטרטגי לפרוייקט. לדעתו, שת”ם עם אירופה הוא חיובי מאוד, ויאפשר הזרמת כספים הנחוצים כאוויר לנשימה לתוכנית החלל של רוסיה. למרות היותו קוסמונאוט בכיר מאוד, ובעל ניסיון עשיר, הוא מנותק מהעשייה היומיומית של תחום החלל ברוסיה, ומחלק את זמנו בין ציור (רבים מציוריו עוסקים בחוויותיו בחלל) ובין פעילות צדקה למען ילדים יתומים, אותה הוא מנהל עם קוסמונאוטים נוספים.

בשיחה עלו גם היבטים שונים הנוגעים לתוכניות החלל הצבאיות של ברה”מ, היריבות המסורתית עם ארה”ב, והיבטים מדיניים שונים בנוגע לשת”פ של רוסיה עם איראן. ולדימיר דז'ניבקוב סייר בת”א, ירושלים וים המלח, והביע את התרשמותו מפעילות ישראל בתחום החלל. בארץנפגש עם מפקד חיל האוויר ועם מנכ”ל סוכנות החלל.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~385266253~~~183&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן