סיקור מקיף

הקונגרס האמריקאי החליט לאסור שכפול גנטי

אישר את החוק ברוב גורף; בוש: "חייבים לקדם את המדע, אך לעשות זאת באופן שמכבד את החיים"; הנשיא טרם פירסם את עמדתו בסוגיית מימון פדרלי של מחקרים בתאי גזע עובריים

מאת נתן גוטמן
הקונגרס האמריקאי אישר אתמול חוק המונע שכפול גנטי מכל סוג שהוא, למטרה של שכפול אנושי או למחקר רפואי. החוק אושר ברוב של 265 תומכים מול 162 מתנגדים, בהצבעה שחצתה את הקו המפלגתי.

קודם לכן דחה בית הנבחרים הצעה אחרת, האוסרת אומנם שכפול גנטי למטרת "ייצור" תינוקות, אך מתירה לשכפל עוברים לצורכי מחקר רפואי. הבית הלבן הביע תמיכה נמרצת באיסור המוחלט על שכפול גנטי, וערב ההצבעה פירסם הנשיא ג'ורג' בוש קריאה לחברי בית הנבחרים לתמוך בחוק האוסר שכפול.

חבר בית הנבחרים דייב וולדון מפלורידה, שעמד מאחורי חוק איסור השכפול, אמר אחרי ההצבעה כי ארה"ב שולחת לעולם מסר ברור לפיו "יש מקום שאנו לא רוצים להגיע אליו, ומקום זה הוא ייצור מלאכותי של עוברים אנושיים למטרות מחקר".

חוק איסור השכפול אינו מסתפק רק בהגדרת פעולות שכפול אנושי כלא חוקיות, אלא אוסר גם לשווק בארה"ב תרופות וטיפולים שהופקו מעוברים ששוכפלו במעבדה. כיום מתירה בריטניה שכפול עוברים למטרות מחקר, אולם גם אם מחקרים אלה יניבו פירות, לא ניתן יהיה ליהנות מהם בארה"ב.

בוש מברך

הנשיא בוש בירך על החלטת בית הנבחרים, ובהודעה שפירסם אמר: "ההחלטה של רוב מוחץ ובין-מפלגתי בבית הנבחרים לאסור שכפול גנטי היא הצהרה אתית חזקה שאני מברך עליה. אנו חייבים לקדם את המדע, אך עלינו לעשות זאת באופן שמכבד את החיים".

הנשיא בוש עדיין לא מסר מה תהיה החלטתו בענין מימון פדרלי של מחקרים בתאי גזע עובריים. אלו הם מחקרים העושים שימוש בעוברים "עודפים" מהפריות מבחנה. הארגונים הנוצריים והשמרנים מפעילים לחץ על הנשיא האמריקאי למנוע מימון פדרלי למחקרים אלו בטענה שהם הורסים חיים. טענתם הבסיסית של המתנגדים היא כי חיים מוגדרים מרגע ההתעברות. לעומת זאת מופעל לחץ נגדי מצד מכוני מחקר וארגוני חולים לאשר מימון למחקרים, בגלל הסיכוי הרב לפריצת דרך רפואית במחקרים אלו.

פרשנים העריכו כי ייתכן שדווקא ההחלטה הגורפת נגד שכפול תאפשר לבוש לקבל החלטה בעד מימון מחקר בתאי גזע עובריים, מכיוון שפוליטית הוא כבר הוכיח את התעקשותו על נושאים "מוסריים" במאבק על השכפול. חברי קונגרס כבר הודיעו כי אם יחליט הנשיא נגד מימון מחקרים אלו, יפעילו לחץ על גבעת הקפיטול לשנות את ההחלטה. למרות שרוב החברים תמכו באיסור השכפול הגנטי, ההערכה היא שייתכן רוב לתמיכה במימון מחקר בתאי גזע עובריים.


בוש פועל לאסור בחוק שכפול גנטי לכל סוגיו

מאת נתן גוטמן, שליח הארץ לארה"ב
21/06/2001
שכפול תאים עובריים ייאסר בלחץ הארגונים הדתיים

הנשיא בוש החליט לפעול לאיסור מוחלט של כל שכפול גנטי, ובכלל זה שכפול עוברים לצורכי מחקר. בכך קיבל הנשיא את עמדת הארגונים הדתיים, ודחה את המלצות ארגוני המחקר הרפואי. סגן שר הבריאות האמריקאי הודיע לקונגרס על החלטת הנשיא, ואמר כי הממשל מתכוון לתמוך בהצעת החוק המחמירה ביותר בעניין זה, המגדירה שכפול מכל סוג שהוא כעבירה פדרלית.
ארגוני מחקר רפואיים, בהם מכון הבריאות הלאומי, טענו כי אין לאסור בחוק שכפול של תאים עובריים. לטענתם, המחקר בתאי גזע עובריים עשוי להוביל למציאת פתרון למחלות רבות, ביניהן סכרת ופגיעות בעמוד השדרה. כיום מתיר החוק בארה"ב שכפול עוברים למטרות מחקר, בתנאי שלאחר השכפול התאים אינם מושתלים ברחם אנושי ולא מתפתחים לכלל יצור אנושי.
הממשל עדיין לא גיבש עמדה בנוגע למתן סיוע פדרלי למחקרים של תאי גזע עובריים, שהופקו מביציות שהופרו בתנאי מעבדה. גם בעניין זה שוררת מחלוקת בין הארגונים הנוצריים לארגוני המחקר הרפואי.

^^"הידען" מוסיף:^^
מה שעשוי לקרות הוא שניסויים כאלה יערכו במדינות פחות קפדניות מארה"ב, וזו עשויה למצוא את עצמה מפגרת בתחום המדעי. אבל לא נראה שלנוצרי שנולד מחדש, בוש, זה בכלל אכפת.
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~300304840~~~111&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן