סיקור מקיף

הערפילית גודזילה: אזור יוצר כוכבים "מפלצתי" התגלה על ידי טלסקופ החלל ספיצר של נאס"א

בדיוק כמו עננים בכדור הארץ, עננים של גז ואבק בחלל יכולים לפעמים להיראות כמו עצמים מוכרים, או אפילו כמו דמויות מסרטים פופולריים

טלסקופ החלל ספיצר של נאס"א צילם את ענן הגז והאבק הזה. הצבעים מייצגים אורכי גל שונים של אור אינפרה אדום ויכולים לחשוף תכונות כמו מקומות שבהם קרינה מכוכבים חיממה את החומר שמסביב. כל דמיון לגודזילה הוא אך ורק מדומיין. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
טלסקופ החלל שפיצר של נאס"א צילם את ענן הגז והאבק הזה. הצבעים מייצגים אורכי גל שונים של אור אינפרה אדום ויכולים לחשוף תכונות כמו מקומות שבהם קרינה מכוכבים חיממה את החומר שמסביב. כל דמיון לגודזילה הוא אך ורק מדומיין. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

האם אתם רואים מפלצת בתמונה הזאת? האם הנקודות הבהירות בחלק העליון של התמונה נראות כמו העיניים החודרות והחוטם המוארך של גודזילה?

במציאות, התמונה הצבעונית הזאת מראה ערפילית – ענן של גז ואבק בחלל – שצולמה על ידי טלסקופ החלל ספיצר של נאס"א. במשך מיליארדי שנים, אינספור כוכבים נוצרו בחומר שם. בימי חייהם, הקרינה שהם פולטים מגלפת את הגז והאבק, ומשנה את צורתו של הענן. שינויים גדולים מתרחשים גם כשכוכבים מסיביים מתים ומתפוצצים, והופכים לסופרנובות. כשצופים בו באור נראה, הסוג שהעין האנושית יכולה להבחין בו, האזור הזה מעורפל כמעט לגמרי  על ידי ענני אבק. אבל אור אינפרה אדום (אורכי גל ארוכים יותר ממה שהעין שלנו יכולה לראות) יכול לחדור מבעד לעננים ולחשוף אזורים נסתרים כמו האזור הזה.

ארבעה צבעים (כחול, ציאן, ירוק ואדום) משמשים לייצוג אורכי גל שונים של אור אינפרה אדום, צהוב ולבן הם צירופים של אורכי הגל האלה. כחול וציאן מייצגים אורכי גל שנפלטים בעיקר מכוכבים, אבק ומולקולות אורגניות הנקראות פחמימנים נראים ירוקים ואבק חם שחומם על ידי כוכבים או סופרנובות נראה אדום.

הכירו את האחראי לתמונות של ספיצר

זאת התמונה הקודמת שהוסיפו לה את קווי המיתאר של גודזילה. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
זאת התמונה הקודמת שהוסיפו לה את קווי המיתאר של גודזילה. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

את התמונה הזאת עיבד האסטרונום מקלטק רוברט הארט, שאחראי לרוב רובן של התמונות הציבוריות שנוצרו מהנתונים של ספיצר מאז שהמצפה שוגר ב-2003. הארט הוא גם זה שהבחין בגודזילה בתמונה.

"לא חיפשתי מפלצות", אמר. "במקרה הסתכלתי באזור של השמיים שהסתכלתי בו פעמים רבות בעבר, אבל אף פעם לא התמקדתי בו. לפעמים אם רק חותכים אזור באופן שונה, זה מבליט משהו שלא ראית קודם. העיניים הפה שאגו אליי "גודזילה"".

הארט הוא לא היחיד שנוטה לראות עצמים ארציים בתמונות של הקוסמוס. פראידוליה הוא השם המדעי לנטייה האנושית לתפוס תמונה ספציפית, בדרך כלל בעלת משמעות, בתבניות חזותיות אקראיות או עמומות. מדענים אחרים זיהו, בין היתר, עכביש אלמנה שחורה, נחש, מוח אנושי חשוף ואת ספינת החלל אנטרפרייז בתמונות של ספיצר.

החללית ספיצר שנוהלה על ידי מעבדת ההנעה הסילונית של נאס"א בדרום קליפורניה הוצאה משירות בינואר 2020, אבל מדענים ממשיכים לחפש במסד הנתונים הגדול שלה מידע חדש על היקום. והארט ממשיך לחפש תמונות מרתקות.

"זאת אחת מהדרכים שאנו רוצים לגרום לאנשים להתחבר עם העבודה הנהדרת שספיצר עשה", אמר. "אני מחפש אזורים מרתקים שיכולים באמת לספר סיפור. לפעמים זה סיפור על איך כוכבים ופלנטות נוצרים, ולפעמים על מפלצת ענקית שמשתוללת בטוקיו".

הערפילית שדומה לגודזילה נמצאת בקבוצת הכוכבים קַשָּת, לאורך המישור של שביל החלב. הכוכבים מימין למעלה (היכן שהעיניים והחוטם של גודזילה) נמצאים במרחק לא ידוע מהארץ אבל בתוך הגלקסיה שלנו. האזור הבהיר משמאל למטה (היד הימנית של גודזילה) נקרא W33 ונמצא במרחק של 7,800 שנות אור מהארץ.

לא משוכנעים שהאזור יוצר הכוכבים הדרמטי הזה נראה כמו גודזילה? אתם יכולים לצייר יצור קוסמי משלכם עם היישום האינטרנטי Spitzer Artistronomy. ערפיליות חדשות, כולל הערפילית הזאת, נוספו החודש ליישום. ביישום יש כלי ציור ותמונות של תשע ערפיליות שצילם ספיצר, והמשתמשים יכולים לאייר איך הם רואים יצורים קוסמיים.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

  1. "הידען" . בחרת לעצמך שם קצת גדול עליך.קראתי את מאמריך מדי פעם ואמנם אתה בעל ידע נרחב אבל להציג את דעתך בנושאים שונים כידיעה מדעית .להטעות אנשים אם בזדון ואם לא מה עוד שאין לדעת אם הינך בעל אינטרסים זרים או מוזרים למיניהם
    שנה את שם האתר ל:"מביע דיעה" ותפסיק להתחזות למקור מדעי מוסמך כי אתה לא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן